Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O ikonach na wykładzie w Rzeszowie

dw
Na wykładzie bogato ilustrowanym zdjęciami, słuchacze dowiedzą się o tym w jaki sposób należy odczytywać malarstwo ikonowe, jak ono organizuje przestrzeń świątyni prawosławnej i dlaczego ikon się nie maluje - ikony się pisze.

Stowarzyszenie „Pro Carpathia” zaprasza na wykład otwarty pt. „Ikona w strukturze architektonicznej świątyni prawosławnej”,
który wygłosi dr Michał Rut w czwartek, 25 lutego 2016 r. o godz. 13.00 na Uniwersytecie Rzeszowskim (Zalesie), budynek D3, ul. Ćwiklińskiej 1 A, sala 0.18. WSTĘP WOLNY!

Jest to czwarty z cyklu 5 wykładów otwartych, realizowanych w ramach projektu „Sacrum i Profanum w Drewnie”, współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014.

Malowanie ikon było czynnością świętą, przeznaczoną dla uprzywilejowanych mnichów, których działania prowadził sam Bóg. Obraz zrodzony w modlitwie, wymagał przed przystąpieniem do pracy specjalnych postów, powstawał w postawie klęczącej autora. I choć ikony zwykło się wiązać tradycją kościoła wschodniego stały się one bliskie szerokiemu gronu społeczeństwa. Malarstwo ikonowe rozwijało się w Bizancjum, a w Polsce ikony powstawały głównie w XV-XVI wieku na ziemiach wschodnich i południowo-wschodnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24