Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O prawo jazdy będzie dużo trudniej. WORD pracuje dłużej

Beata Terczyńska
Nie ma na razie decyzji o czasie próbnym dla "żółtodziobów”, o ewentualnych kursach reedukacyjnych i badaniach psychologicznych, gdy na początku popełnią wykroczenia oraz o kursach doszkalających między czwartym, a ósmym miesiącem od otrzymania dokumentu.
Nie ma na razie decyzji o czasie próbnym dla "żółtodziobów”, o ewentualnych kursach reedukacyjnych i badaniach psychologicznych, gdy na początku popełnią wykroczenia oraz o kursach doszkalających między czwartym, a ósmym miesiącem od otrzymania dokumentu. Dariusz Danek
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie wydłużył godziny pracy, aby jak najwięcej osób mogło zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy na dotychczasowych zasadach.

Od poniedziałku do piątku WORD w Rzeszowie pracuje od 7.30 do 18.30. Egzaminy na prawo jazdy można zadawać także w soboty i niedziele - od 7.30 do 14.30. Tak będzie do 18 stycznia, bo od 19 mają obowiązywać już nowe zasady egzaminowania.

Wielu chce zdążyć przed zmianami

Jakie jest zainteresowanie mieszkańców dodatkowymi terminami egzaminów teoretycznych?

- Mamy trzykrotnie więcej chętnych - wyliczał nam w piątek tuż przed świętami Marek Poręba, dyrektor WORD w Rzeszowie. - W tej chwili są jeszcze wolne miejsca, choć zapisujemy już na pierwszy tydzień stycznia.

Ania Orzech, studentka pierwszego roku na Uniwersytecie Rzeszowskim, też postanowiła skorzystać z szansy zdawania teorii według dotychczasowych zasad.

- Nie ma sensu tego odkładać, ponieważ później mogłoby być już dużo, dużo trudniej. Zdaję egzamin pod koniec grudnia. Codziennie rozwiązuję 70 pytań. Wydaje mi się, że na blachę już je wkułam - mówi.

Nowe prawo jazdy ma być droższe

Mówi się, że od połowy stycznia za egzaminy na prawo jazdy zapłacimy średnio o 26 procent więcej, niż teraz. Cena za test i egzamin praktyczny najpopularniejszej kategorii B ma wzrosnąć ze 134 zł do 170. To prawda?

- Ja słyszałem o 142 zł, ale to są na razie tylko hipotezy. Spotkałem się z ministrem Sławomirem Nowakiem, kiedy kilka dni temu był na Podkarpaciu i pytałem o nowe stawki. Powiedział, że owszem, jest rozważana opcja podniesienia cen, ale trwają jeszcze wyliczenia i nie ma na razie decyzji o konkretnych wartościach - mówi dyr. WORD. - Mija już siódmy rok, kiedy w ogóle nie było podwyżek, a przez ten czas przecież koszty amortyzacji wzrosły.

Najwięcej zmian w teorii

Nowe egzaminy teoretyczne na prawo jazdy mają być trudniejsze, niż dotychczasowe. Dziś komputer losuje nam 18 pytań z puli 500. I jest 25 minut na odpowiedź. W nowej formule kilkakrotnie zwiększy się ta baza pytań i nie będzie ona już upubliczniona. W ciągu 20 sekund kursant pozna pytanie i będzie miał 15 sekund na odpowiedź. Po czym komputer przeskoczy do kolejnego pytania. Egzamin także potrwa 25 minut.

- Dotychczas można było popełnić dwa błędy, a trzeci już eliminował. Według nowych zasad, nie liczba błędów będzie warunkowała zdanie lub nie zdanie, ale osiągnięta liczba punktów - dodaje Poręba.

W rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej (z 13 lipca) czytamy, że suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej to 74. Aby mieć pozytywny wynik, trzeba ich uzbierać co najmniej 68.

Pytania będą miały różny poziom trudności i tym samym różną wagę punktową. Jedne będą za 3, inne za 2, a jeszcze inne za 1 punkt. Każde będzie zawierało jedną prawidłową odpowiedź.

Prawa jazdy nie będą już wydawane bezterminowo. Maksymalnie będą ważne 15 lat. Ten czas może być krótszy, jeśli tak zdecyduje lekarz.

Egzamin na motorower

Nie zmieni się egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B, ale sporo zmian czeka kandydatów na motocyklistów. Będą oni musieli zdać trudniejszy test i bardziej wykazać się na placu manewrowym. Wejdą nowe kategorie, np. mając 14 lat będzie się można ubiegać o prawo jazdy kat. AM - na lekkiego quada lub motorower. Kat. A1 przewidziano dla osób powyżej 16 r. życia. Taki kierowca będzie mógł jeździć motocyklem dwukołowym z silnikiem o mocy do 11 kW. Dopiero po ukończeniu 18 lat, będzie mógł zdobyć kat. A2 na motocykle z silnikami o mocy do 35 kW. A kat. A pozwalającą korzystać z wszelkich jednośladów, motocyklista zdobędzie dopiero po skończeniu 24 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24