Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrzędy i zwyczaje na Podkarpaciu w Radiu Rzeszów

maf
K.Baranowska
Obrzędy i zwyczaje doroczne na Podkarpaciu to kolejny, po "Tańcach Regionów Podkarpacia" i "Obrzędach Rodzinnych na Podkarpaciu", projekt realizowany w Polskim Radiu Rzeszów.

Dzisiejsze Radio to szybkie newsy, program nadawany "na żywo" 24 godziny na dobę. Nie tak, jak pół wieku temu. Mało kto ogląda się wstecz. A jednak czasami warto sięgnąć do archiwum, ze wzruszeniem posłuchać wypowiedzi ludzi, którzy już odeszli. Polskie Radio Rzeszów niedawno świętowało 60 lat istnienia. Przez ten czas w radiowym archiwum, czyli tzw. taśmotece zgromadzonych zostało tysiące dokumentów, audycji, reportaży, zapisów dźwiękowych zarówno wspomnień jak i najnowszej historii. Bogate są zbiory muzyczne. Osobne miejsce zajmują audycje poświęcone tradycjom i kulturze ludowej. Stały się one bazą do kolejnego projektu realizowanego w Polskim Radiu Rzeszów pod nazwą "Obrzędy i zwyczaje doroczne na Podkarpaciu", finansowanego w dużej części przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kalendarz dźwiękowy

Oprócz "kalendarza dźwiękowego" czyli 6 godzin opowieści o obrzędowości dorocznej na płycie CD znajdzie się opracowanie etnograficzne i muzykologiczne, a całość uzupełnia dokumentacja fotograficzna ze zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, oraz transkrypcje nutowe wybranych pieśni obrzędowych. Cała zawartość płyty znajdzie się na tworzonej właśnie stronie internetowej www.tradycjepodkarpacia.pl

Warsztaty dla młodzieży

- Ważnym elementem projektu były warsztaty dla zespołów obrzędowych z regionu - wyjaśnia Jolanta Danak-Gajda, dziennikarka Radia Rzeszów, autorka i koordynator projektu. - Towarzyszyły one 24 Wojewódzkiemu Konkursowi "Ludowe Obrzędy i Zwyczaje" i odbyły się w kwietniu w Ośrodku Kultury w Wierzawicach. Warsztaty - w naszym zamyśle - miały być inspiracją i wskazówką dla prowadzących zespoły regionalne do wzbogacenia repertuaru o obrzędy i zwyczaje doroczne, a także merytoryczną pomocą w realizacji widowisk. Mamy nadzieję, że tak się właśnie stanie.

Jolanta Danak-Gafda dodaje, że przed organizatorami jeszcze dziesięć spotkań z młodzieżą szkolną z tych placówek, które prowadzą zajęcia z regionalizmu. - Chcemy w ciekawy sposób przybliżyć młodym ludziom obrzędowość doroczną różnych zakątków Podkarpacia, by zaszczepić w nich zamiłowanie do tradycji i chęć pogłębiania swojej wiedzy na ten temat - tłumaczy. - Liczymy, że młodzież zainteresowana folklorem zasili potem szeregi licznych w regionie zespołów ludowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24