Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obudź się z chińską herbatą

Ula Sobol
Liści zielonej herbaty nie należy zalewać wrzątkiem. Po zagotowaniu wody trzeba odczekać kilka minut, do chwili, kiedy temperatura nie będzie większa niż 80 st. C. Same liście można zaparzać dwa lub trzy razy. Nieodpowiednie zaparzanie może spowodować zmianę smaku oraz koloru herbaty. Stanie się  bardziej gorzka i znacznie ciemniejsza.
Liści zielonej herbaty nie należy zalewać wrzątkiem. Po zagotowaniu wody trzeba odczekać kilka minut, do chwili, kiedy temperatura nie będzie większa niż 80 st. C. Same liście można zaparzać dwa lub trzy razy. Nieodpowiednie zaparzanie może spowodować zmianę smaku oraz koloru herbaty. Stanie się bardziej gorzka i znacznie ciemniejsza. sxc.hu
Chińska herbata nie tylko pobudza metabolizm i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Poznaj jej walory smakowe, zapachowe i zdrowotne.

Herbata pobudzająca - wsypać jedną łyżeczkę suszu do szklanki z wrzącą wodą i pozostawić na 2 minuty, a następnie przecedzić. Jeśli chcemy uzyskać efekt uspokajający lub moczopędny, musimy zaparzać herbatę 5 minut. Herbata podana z cytryną, kostkami lodu i świeżymi listkami mięty doskonale sprawdzi się również podczas upałów.

Herbata chińska to popularny napój o charakterystycznym wyglądzie i cierpkim smaku. W czasie zaparzania listki herbaty rozwijają się, stają się duże, ciężkie i opadają na dno szklanki. Herbata przybiera zielonkawo-żółty kolor.

Herbata chińska posiada wiele cennych właściwości. Zwłaszcza zielona bogata jest w witaminy. Odpowiednio dobrana i zaparzana może stać się lekiem wspomagającym w zwalczaniu niektórych dolegliwości m.in. czyści krew, przezwycięża ciężkie sny, regeneruje mózg, pomaga przy zatwardzeniach, rozjaśnia wzrok, ożywia, wzmacnia odwagę oraz poprawia zdolności pamięciowe.

- Ceniona jest przede wszystkim ze względu na korzystne działanie na przewód pokarmowy - zapewnia Magdalena Sot, dietetyk z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.

Właściwości herbaty

Dietetyk zaznacza, że napar z liści herbaty jest bogatym źródłem antyoksydantów, przede wszystkim polifenoli. Związki te wykazują wysokie działanie prozdrowotne dzięki "walce" z wolnymi rodnikami.

- Antyoksydanty zapobiegają starzeniu się, chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworom. Najwięcej antyoksydantów o najsilniejszych właściwościach znajdziemy w naparze z zielonej herbaty, ale czarna, czerwona czy biała herbata również jest ich dobrym źródłem - dodaje Magdalena Sot.

Herbata wykazuje właściwości antymiażdżycowe.

- Antyoksydanty zawarte w herbacie unieszkodliwiają wolne rodniki, przeciwdziałają powstawaniu w organizmie mikrouszkodzeń, przyczyniających się do powstawania miażdżycy. Jeden z fenoli - kwas chlorogenowy skutecznie chroni cząsteczki LDL-cholesterolu przed utlenianiem i zapobiega ich niekorzystnym przemianom w krwiobiegu - mówi Magdalena Sot.

Uważaj z herbatą

Herbaty nie powinny pić dzieci. Podobnie jak kawa zawiera kofeinę, która jest substancją psychoaktywną.

- Pobudzające działanie tego związku szczególnie u dzieci do 36 miesiąca życia może wywoływać bezsenność i rozdrażnienie, dlatego jeśli już podajemy najmłodszym napar z herbaty, warto pamiętać, aby nie był on zbyt esencjonalny. Napój ten nie jest dozwolony dla niemowląt - podkreśla dietetyk.

Osoby narażone na niedokrwistość m.in. małe dzieci, kobiety w ciąży, wegetarianie, nie powinny spożywać zielonej herbaty. Jest ona niewskazana także w przypadku nadciśnienia tętniczego, arytmii serca, wrzodów trawiennych, zapalenia żołądka, bezsenności, ciąży. Nadużywanie może spowodować zarówno bezsenność, jak i niepokój.

Ze względu na zawartość kofeiny, której nadmiar może być niekorzystny dla naszego zdrowia, musimy pamiętać o umiarze także w piciu zielonej herbaty.

- Spożycie kofeiny w ilości przekraczającej 300 mg na dobę może być szkodliwe. Jedna filiżanka (177 ml) dostarcza nam około 40 mg tego związku, dlatego w ciągu dnia nie powinniśmy wypijać więcej niż 8 filiżanek herbaty - wylicza dietetyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24