Obywatel Jemenu oskarżony o handel ludźmi. Do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu wpłynął akt oskarżenia

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
strazgraniczna.pl
Udostępnij:
Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia przeciwko 47 letniemu obywatelowi Jemenu, zarzucając mu popełnienie przestępstwa handlu ludźmi.

Działali na terenie Jemenu i kilku miejscowości w Polsce

- Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu ze względu na właściwość miejsca, w którym ujawniono pierwsze przestępstwo. Zgodnie z art.32. §1. pkt. 1). Kodeksu Postępowania Karnego jeżeli nie można ustalić miejsca popełnienia przestępstwa, właściwy jest sąd, w którego okręgu to przestępstwo ujawniono. W przypadku oskarżonego była to Stalowa Wola - tłumaczy sędzia Marek Nowak, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Jak jednak wynika z akt sprawy przestępcy działali na terenie czterech województw. Poza Stalową Wolą, obejmują Radomsko, Radom, Lubartów, Przysuchę i Bełchatów.

W maju 2020 roku śledczy przyjęli od przebywającego na terenie Polski obywatela Jemenu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez właściciela sieci restauracji, również obywatela Jemenu, który zwabiał swoich rodaków do Polski i zmuszał ich do niewolniczej pracy.

Funkcjonariusze przesłuchali w charakterze świadków innych obywateli tego kraju. Wszystkich uznano za domniemane ofiary handlu ludźmi.

- Po przekazaniu zebranych materiałów, Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo, które powierzyła do prowadzenia właściwej miejscowo Placówce Straży Granicznej w Kielcach. W trakcie jego prowadzenia udało się ustalić i zabrać materiał dowodowy świadczący o tym, że w latach 2018-2021 na terenie Jemenu oraz w różnych miastach na terenie województw mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego oraz podkarpackiego dochodziło do przestępczego procederu handlu ludźmi, którym trudniło się 2 obywateli Jemenu - wyjaśnia mjr SG Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Przestępczy proceder polegał na werbowaniu obywateli Jemenu do dobrze pracy w restauracjach na terenie Polski. Koszty związane ze sprowadzeniem cudzoziemców do Polski, w tym dokumentów wymaganych do wykonywania pracy pokrywał oskarżony.

Miało to być około 16 tys. dolarów USD. Pokrzywdzeni zobowiązali się je odpracować. Innym pokrzywdzonym oskarżony zaoferował załatwienie zezwoleń na pobyt, które również mieli odpracować. Przeciętnie, żeby pozbyć się długu, cudzoziemcy musieliby pracować niemal za darmo przez sześć lat.

- Jednocześnie pokrzywdzeni obywatele Jemenu zostali oszukani, co do rzeczywistych kosztów ich przyjazdu do Polski. Ponadto na miejscu okazało się, że pracownicy zostali także wprowadzeni w błąd co do warunków pracy i płacy, jaką mają otrzymywać. Jemeńczycy musieli pracować ponad osiem godzin dziennie, często przez siedem dni w tygodniu. Ich wynagrodzenie wynosiło kilkaset złotych miesięcznie - mówi mjr SG Dorota Kądziołka.

Poszkodowani zeznali też w trakcie prowadzonego śledztwa, że mogli poruszać się tylko do pracy i z powrotem do miejsca zakwaterowania, byli stale obserwowani, ograniczano im kontakty z innymi osobami.

Właściciel sieci został zatrzymany. Nie przyznał się do wykorzystywania swoich rodaków w należących do niego lokalach. Zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji. Ma też zakaz opuszczania kraju.

W listopadzie bieżącego roku Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia. Postępowanie wobec drugiego podejrzanego jest kontynuowane.

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie