Od centrum oddziela je obwodnica. Os. Traugutta: blokowisko i lotnisko. Podniebne Krosno odc. 10

Materiał promocyjny

Wideo

Dziś kolejny odcinek z naszego cyklu Podniebne Krosno. Tym razem z perspektywy drona oglądamy dzielnicę Traugutta.

Położona jest w południowej części miasta. Wschodnią granicę tworzy rzeka Lubatówka, zachodnią - lotnisko. Od centrum Krosna oddziela je krajowa „28”. W większości to teren dawnego folwarku Guzikówka (posiadłość rodu Guzików), włączonego do miasta w 1867 roku. Ma 426 ha powierzchni i ponad 6 tys 600 mieszkańców. Część zabudowy stanowią domy prywatne. Jednak większość mieszkańców osiedla mieszka w blokach.

Budowa Osiedla Traugutta (przez mieszkańców Krosna nazywanym „Guzikówką”) rozpoczęła się w 1979 roku. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tu dwa lata później. Prace budowlane zakończono w 1986 roku. W drugiej części (os. WSK) składa się w głównej mierze z kilku budynków mieszkalnych pochodzących z okresu budowy lotniska w latach 30. XX wieku, bloków zbudowanych w latach 80. oraz nowych wznoszonych od 2006 przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Lotnisko, położone na terenie osiedla, to dziś zmodernizowany staraniem miasta obiekt. Na terenie osiedla są też tereny przemysłowe. Działają tu m.in. firmy z branży lotniczej, inkubator przedsiębiorczości.

Najważniejsze obiekty pokazane w filmie:
- Miejski Zespół Szkół nr 4
- Przedszkole Miejskie nr 8
- Urząd Skarbowy
- UTC Aerospace Poland
- osiedle WSK
- lotnisko
- DK 28 - węzeł drogowy "Guzikówka"

Od centrum oddziela je obwodnica. Os. Traugutta: blokowisko i lotnisko. Podniebne Krosno odc. 10