Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od czwartku w Rzeszowie ponownie działają miejskie biblioteki. Z ponad 20 filii zamknięte pozostają tylko dwie

Arkadiusz Iskierka
Arkadiusz Iskierka
Po blisko dwumiesięcznej przerwie biblioteki, muzea, księgarnie i galerie sztuki mogą wznowić działalność. Jednak wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania opóźnia otwarcie niektórych miejsc. Od dzisiaj w miejskich bibliotekach w Rzeszowie można wypożyczać książki.
Po blisko dwumiesięcznej przerwie biblioteki, muzea, księgarnie i galerie sztuki mogą wznowić działalność. Jednak wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania opóźnia otwarcie niektórych miejsc. Od dzisiaj w miejskich bibliotekach w Rzeszowie można wypożyczać książki. Arek Iskierka
Po blisko dwumiesięcznej przerwie biblioteki, muzea, księgarnie i galerie sztuki mogą wznowić działalność. Jednak wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania opóźnia otwarcie niektórych miejsc. Od dzisiaj w miejskich bibliotekach w Rzeszowie można wypożyczać książki.

FLESZ: Czytamy coraz więcej

Na 4 maja zaplanowano otworzenie takich miejsc jak biblioteki, księgarnie, muzea, czy galerie sztuki. Jednak w praktyce termin ten dla niektórych był niemożliwy do zrealizowania.

Dziś, 7 maja, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, która ma ponad dwadzieścia filii i wypożyczalni w Rzeszowie wznawia pracę. Jednak jak twierdzi jej dyrektor Barbara Chmura, w nowej rzeczywistości niczego nie można być pewnym.

- Sytuacja dla wszystkich jest nowa. To co byliśmy w stanie przewidzieć i jakoś się przed tym zabezpieczyć jest już wdrożone. Jednak praktyka pokaże, czy w trakcie nie będzie trzeba wprowadzać kolejnych zmian

– tłumaczy Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Wprowadzone zmiany w kilkunastu otwartych bibliotekach w Rzeszowie to m.in. jedna osoba na stanowisko obsługi, obowiązek noszenia maseczki i rękawiczek, a także dezynfekcja rąk po wejściu do placówki.

Jakie dodatkowe zasady zostały wdrożone?

- Należy zachować bezpieczną odległość między osobami min. 2 metrów. Dla czytelnika otwarta jest wyłącznie wypożyczalnia. Czytelnie, stanowiska komputerowe oraz inne przestrzenie biblioteki pozostają zamknięte dla użytkowników. Książki podaje bibliotekarz. Okres prolongaty wypożyczonych książek zostaje przedłużony do 30 czerwca 2020 roku – czytamy na stronie WiMBP w Rzeszowie.

Zbiory biblioteczne poddawane są trzydniowej kwarantannie, w związku z tym może nastąpić opóźnienie w dostępności danego tytułu.

- Zasady funkcjonowania bibliotek zostały stworzone w oparciu o jak największe bezpieczeństwo naszych pracowników i czytelników. Czerpaliśmy informacje z procedur, które wprowadziła Biblioteka Narodowa – komentuje Barbara Chmura.

Dalej zamknięte pozostają: Filia nr 15 przy ul. Lwowskiej, która znajduje się w budynku Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzeszowie, oraz Punkt Biblioteczny Filii nr 9 przy ul. Dąbrowskiego w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Zmieniły się także godziny otwarcia placówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24