Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dzisiaj wyższe minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę

Małgorzata Motor
Krzysztof Kapica
Rozmowa w Wojciechem Dylągiem, prawnikiem i rzecznikiem prasowym Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie.

Co się zmieni 2015 roku dla osób, które mają umowę o pracę?

Jedna z istotnych zmian dotyczy minimalnego wynagrodzenia. Powinni ją odczuć wszyscy, którzy mają umowę o pracę i dotychczas ich pensja wynosiła 1680 złotych brutto. Od 1 stycznia wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 1750 złotych brutto. Inna ważna zmiana wejdzie w życie 1 kwietnia 2015 roku. Związana jest ona z ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

O jakie zmiany chodzi w tym przypadku?

Zmianie ulegają przepisy w zakresie przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników. W momencie gdy zmienią oni pracę na podobną, a badania będą aktualne, nie będą musieli robić ich ponownie na wniosek nowego pracodawcy (pod warunkiem, że przerwa w zatrudnieniu nie wyniesie więcej niż 30 dni). Pracodawca ten musi jednak stwierdzić, że dotychczasowe warunki pracy rzeczywiście odpowiadają warunkom występującym na obecnym stanowisku pracy.

Czy wszystkich pracowników dotyczy ta zmiana?

Nie, ustawodawca wyłączył osoby przyjmowane do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Te będą musiały przejść badania. Warto też przy okazji dodać, że nie trzeba będzie ich przeprowadzać również wtedy, gdy pracownik będzie przyjmowany ponownie do pracy u tego samego pracodawcy i na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu trzydziestu dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.

Sporo mówiło się w ostatnim czasie o ograniczeniu stosowania długoterminowych umów na czas określony. Co się zmieni dla pracowników, którzy mają właśnie takie umowy?

W tym przypadku wciąż trwają prace. Zmiana ta jest naprawdę bardzo potrzebna, bo zdarza się, że umowy na czas określony zawierane są na okres 5, 10 lat, a nawet 15 i więcej lat, z zagwarantowanym dla stron umowy prawem rozwiązania jej za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Oczywiście przy założeniu, że stosowny zapis znajdzie się w treści takiej umowy. Obecnie obowiązujące przepisy nie wskazują maksymalnego okresu, na jaki można zawrzeć umowę o pracę na czas określony, a tym samym nie zabraniają zawarcia takiej umowy na okres na przykład 15 lat.

Jeden z projektów przewiduje zmianę zasad rekompensowania pracy wykonywanej w dniu wolnym od pracy. Kiedy z kolei zaczną obowiązywać te nowe zasady?

Nie ma ustalonego terminu, bo prace wciąż trwają. Obecnie pracownikowi, który ze względu na między innymi szczególne potrzeby pracodawcy, wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy. Ma być on udzielony pracownikowi w terminie z nim uzgodnionym. Zmiana tego przepisu, polegałaby na wprowadzeniu innej możliwości. Na wniosek pracownika lub w przypadku braku możliwości dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracownikowi należałby się dodatek do wynagrodzenia za nadgodziny.

Niektórzy eksperci twierdzą, że taka zmiana w przepisach będzie krokiem w kierunku wprowadzenia w naszym kraju sześciodniowego tygodnia pracy.

Rzeczywiście, istnieje ryzyko, że możliwość wypłaty dodatku na wniosek pracownika może doprowadzić do przyjęcia powszechnej praktyki rekompensowania pracy w taki właśnie sposób. To naruszyłoby zasady pięciodniowego tygodnia pracy, który obowiązuje w naszym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24