Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia duże zmiany w prawach jazdy

Rozmawiał Bartosz Gubernat, wideo TVN24/x-news
Robert Drozd, egzaminator nadzorujący WORD w Rzeszowie.
Robert Drozd, egzaminator nadzorujący WORD w Rzeszowie. Archiwum
Nowe przepisy to przede wszystkim inne podejście do młodych kierowców.

Rozmowa z Robertem Drozdem, egzaminatorem nadzorującym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

- W styczniu zaczną obowiązywać kolejne zapisy ustawy o kierujących pojazdami. Przyniosą sporo zmian przede wszystkim w kwestii praw jazdy. Czego należy się spodziewać?

- Wejście w życie tych zmian jest uzależnione od funkcjonowania systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który ma ruszyć początkiem 2016 roku. Jeśli nie będzie żadnego poślizgu, rzeczywiście sporo się zmieni. Najwięcej nowości dotyczy kierowców, którzy prawo jazdy kategorii B otrzymają po raz pierwszy. Takie osoby będą objęte okresem próbnym trwającym 2 lata, począwszy od dnia, w którym zostało wydane prawo jazdy

- Co to znaczy?

- Taki kierowca będzie musiał odbyć między 4 a 8 miesiącem od otrzymania dokumentu kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, oraz przejść praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Przed upływem ósmego miesiąca będzie musiał przedstawić staroście dokumenty potwierdzające wywiązanie się z tych obowiązków.

- Na szybę ma wrócić także zielony listek. Kto będzie musiał go wozić?

- Także kierowcy w okresie próbnym. Każdy z nich przez osiem miesięcy będzie musiał wozić na przedniej i tylnej szybie białą naklejkę z zielonym liściem klonowym. W tym czasie kierowca nie będzie mógł podejmować pracy w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem kategorii B. Okres próbny to także ograniczenie prędkości do 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

- Czy taka osoba będzie mogła łatwiej stracić prawo jazdy?

- Jeżeli w okresie próbnym popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, zostanie on przedłużony o następne dwa lata. Kierowca trafi automatycznie na kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W przypadku popełnienia trzech takich wykroczeń, albo jednego przestępstwa uprawnienia do kierowania zostają cofnięte.

Z kolei osoby, które przekroczą liczbę 24 punktów karnych będą kierowane przez starostę na 28-godzinny kurs reedukacyjny z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Udział w nim będzie kosztował 400 złotych. W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs, starosta cofnie uprawnienia, i taka osoba będzie traktowana jak każda inna, która ubiega się o prawo jazdy.

To znacząca zmiana, bo obecnie po przekroczeniu 24 punktów starosta kieruje osobę na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Raz na pół roku można także uczestniczyć w kursie redukującym 6 punktów karnych, który trwa 6 godzin i kosztuje 300 złotych.

- Czy w związku z tym chętnych na redukcję punktów karnych jest teraz więcej?

- W naszym ośrodku kursy organizowane są dwa razy w miesiącu. W tej chwili sala wykładowa jest pełna, jednorazowo szkolimy nawet 30 osób. Liczba chętnych jednak rośnie i nie wykluczam, że wkrótce szkolenia będziemy organizować nawet trzy, cztery razy miesięcznie. Jesteśmy na to gotowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24