Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddychający okap

Józef Lonczak
Coraz większą popularność zdobywają sobie podbitki z PCV oferowane przez w kilku kolorach. Dla zwolenników drewna producenci oferują panele, które imitują naturalną strukturę drewna np. dąb czy mahoń.
Coraz większą popularność zdobywają sobie podbitki z PCV oferowane przez w kilku kolorach. Dla zwolenników drewna producenci oferują panele, które imitują naturalną strukturę drewna np. dąb czy mahoń. Plastivan Polska
Ładnie wykonany dach to nie tylko estetyczne materiały użyte do jego pokrycia jak blachodachówka, dachówka ceramiczna, czy gonty. Kompletny dach to także podbitka zasłaniająca wystające końcówki krokwi i innych elementów konstrukcyjnych dachu.

Okap to fragment dachu wysunięty poza ściany. Jest on szczególnie narażony na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Aby temu zapobiec, a jednocześnie estetycznie go wykończyć okap, stosuje się tzw. podbitkę lub podsufitkę. Najczęściej są to heblowane i lakierowane lub malowane deski. Podbitki wykonywane są także ze sklejki lub PCV.
Zamontowanie pod okapem podbitki pozwala zasłonić elementy konstrukcji dachu, chyba, że końcówki krokwi zostały kunsztownie wyrzeźbione i same stanowią ozdobę dachu.

Wentylacja dachu

Montaż podbitki jest zadaniem dla fachowców, chyba, że mamy do tego odpowiednie narzędzia i umiejętności. Jednak błędy popełnione przy montażu podsufitki mogą mieć poważne konsekwencje.
- Podbitka musi zostać zamontowana tak, aby nie blokowała przepływu powietrza potrzebnego do wentylacji dachu - przestrzega Błażej Korzeniewski, szef produkcji firmy Plastivan Polska, mającej w swojej ofercie m.in. kompletny system podbitek z PCV. - Brak wentylacji może doprowadzić do zawilgocenia ocieplenia dachu, a to z kolei negatywnie mogłoby degradować w szybkim tempie także konstrukcje dachu.

Wlot i wylot

Zgodnie z prawami fizyki, dla zapewnienia prawidłowej wentylacji dachu niezbędne jest istnienie otworów wlotowych w okapie i wylotowych - w kalenicy. W dachu wykończonym podbitką zostawia się w tym celu szczeliny albo w samej podbitce montuje odpowiednią liczbę listew wentylacyjnych ze szczelinami i specjalnymi kratkami wentylacyjnymi. Gdy mamy do czynienia z dachem pokrytym dachówką ceramiczną lub cementową otworów może być mniej, ponieważ taki dach zapewnia większą wentylację naturalną.
Skoro jesteśmy przy otworach warto wiedzieć, że nie powinny być one zbyt duże, aby nie stworzyć niechcący idealnych warunków do zakładania gniazd przez osy lub szerszeni (z którymi lepiej nie mieszkać pod jednym dachem).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24