Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkładane inwestycje mogą być w końcu zrealizowane

Małgorzata Motor
FOT. ARCHIWUM
Od wielu lat nie możecie się doprosić remontu drogi? A może chcecie, by władze gminy w końcu pomyślały o remoncie placu zabaw? Złóżcie wniosek do gminy. Jest tylko jeden warunek. Inwestycja musi być zrealizowana wspólnymi siłami.

12 marca weszła w życie znowelizowana ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wprowadziła m.in. nową formę współpracy mieszkańców z władzami gmin tzw. inicjatywę lokalną.

Na czym ona polega? Prosty przykład: Plac zabaw od lat jest przestarzały i niebezpieczny dla dzieci. W budżecie gminy od lat brakuje pieniędzy na jego odnowienie. Teraz wystarczy złożyć wniosek do wójta bądź burmistrza i zadeklarować pomoc w jego unowocześnieniu.

Zgodnie z ustawą może ona polegać na pracy społecznej, pomocy rzeczowej lub pieniężnej. Co istotne, szef gminy wraz z wnioskodawcami opracowuje niezbędne dokumenty, w tym harmonogram prac i kosztorys. Wnioskodawcą może być co najmniej dwóch mieszkańców lub organizacja pozarządowa.

- Zachęcam do skorzystania z tej możliwości. Przy takich wspólnych działaniach wyzwala się dużo społecznej energii - zachwala nowe przepisy Anna Pakuła-Sacharczuk, pełnomocnik Zarządu ds. współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z organizacjami pozarządowymi.

- Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że samorządy będą bardzo ostrożne tak jak w przypadku obowiązującej Ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która daje podobne możliwości. Obawiają się bowiem o układy korupcyjne - wyjaśnia A. Pakuła-Sacharczuk.

Tzw. inicjatywa lokalna daje jednak mieszkańcom szansę na zrealizowanie inwestycji, których nie mogą się doczekać od lat. Ustawa precyzuje, że może być to m.in. budowa, rozbudowa i remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków i innych obiektów architektury, które są własnością gminy.

- Jest to bardzo dobry pomysł. My już daliśmy częściowo wyraz temu, że mieszkańców stać na taką lokalną inicjatywę. Od lat nie mogliśmy się doprosić utwardzenia drogi. W końcu podjęliśmy decyzję i złożyliśmy się na kamień i żwir. Zrobiliśmy wszystko jednak we własnym zakresie. Przy tzw. lokalnej inicjatywie bardzo ważna musi być więc dobra wola jeszcze drugiej strony - zauważa pani Renata z Hermanowej.

Pewne jest jedno. Inwestycja przy wsparciu mieszkańców, będzie zdecydowanie tańszym dla każdej gminy rozwiązaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24