Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie złotych skarbów cywilizacji Cocle z Panamy sprzed 1200 lat

PAP
Wideo
od 16 lat
Archeolodzy odkryli grobowiec z cenną złotą biżuterią sprzed 1200 lat w środkowej Panamie. Odkrycie ma ogromną wartość materialną i jest niezwykle cenne dla dziedzictwa narodowego tego kraju.

Spis treści

Cenne odkrycie archeologiczne w Panamie

Grobowiec złożony z licznych ozdób ze złotej biżuterii został odkryty w środkowej Panamie. Znalezisko to jest nie tylko cenne materialnie, ale ma również ogromne znaczenie dla dziedzictwa narodowego Panamy. Zostało odkryte na stanowisku archeologicznym El Cano, w dystrykcie Nata, w środkowej części kraju.

Archeolodzy znaleźli w grobowcu liczne przedmioty ceramiczne oraz złote przedmioty. Wśród nich, najcenniejsze to pięć pektorałów (napierśników), dwa pasy z kulistych złotych koralików, cztery bransolety, dwa kolczyki w kształcie kobiety i mężczyzny, kolczyk przedstawiający krokodyla, a także naszyjnik z małych okrągłych koralików.

Złota biżuteria jako część ceremonii pogrzebowej

Według panamskich archeologów z Fundacji El Cano, która badała zawartość mauzoleum, odkryta złota biżuteria pełniła rolę przedmiotów składanych w ceremoniale żałobnym wraz ze zmarłym. Julia Mayo, dyrektor Fundacji El Cano, poinformowała, że wraz ze “zmarłym panem z wyższych sfer” do grobu złożono też zabite podczas ceremoniału pogrzebowego osoby, “które miały towarzyszyć zmarłemu”.

Prace archeologiczne w grobowcu nadal trwają, dlatego nie jest jeszcze znana dokładna liczba osób, które zostały w nim złożone. Mayo wyjaśniła, że w grobie, który został wybudowany około 750 r. n.e., pochowany został “ważny dostojnik”, w wieku około 30 lat. Jego ciało ułożono twarzą do ziemi, co było powszechnym rytuałem w kulturze Cocle.

Cywilizacja Cocle i jej dziedzictwo

Cywilizacja Cocle zamieszkiwała tereny dzisiejszej Panamy pomiędzy 500 a 1000 r. n.e. Jej przedstawiciele byli specjalistami w wyrobie polichromowanej ceramiki, wyrobów ze złota i srebra, a także kamienia i kości. Przedstawiciele kultury Cocle zajmowali się również wydobyciem cennych kruszców, szczególnie złota. Pozyskiwali duże ilości tego metalu zarówno z rzek, jak też z płytkich wykopalisk.

Odkrycie to jest niezwykle ważne dla zrozumienia kultury i historii cywilizacji Cocle. Pokazuje, jak zaawansowane techniki wydobycia i obróbki metali posiadała ta cywilizacja, a także daje wgląd w jej rytuały pogrzebowe i strukturę społeczną. Jest to kolejny dowód na bogactwo i rozwinięcie kultur prekolumbijskich, które zamieszkiwały Amerykę Środkową przed przybyciem Europejczyków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odkrycie złotych skarbów cywilizacji Cocle z Panamy sprzed 1200 lat - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24