Okoń świetny w Niemczech, Sówka w Gnieźnie

Marek Bluj
W miniony weekend udane starty zaliczył m.in. Łukasz Sówka.
W miniony weekend udane starty zaliczył m.in. Łukasz Sówka. Krzysztof Kapica
W miniony weekend udane starty zaliczyli zawodnicy PGE Marmy Rzeszów. To ostatnie wyjazdy na tor w tym sezonie.

W sobotę w Gnieźnie rozdano medale młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych. Finał wygrali żużlowcy Azotów Tauronu Tarnów, w składzie Maciej Janowski, Kacper Gomólski i Jakub Jamróg. Srebrny medal zdobyła Polonia Bydgoszcz, a brązowy WTS Warszawa.

W Gnieźnie do ostatnich biegów trwała zacięta walka o medale. Niespodzianką jest trzecia lokata WTS Warszawa. Klub ze stolicy wprawdzie bronił tytułu, ale tym razem warszawskiemu zespołowi nie mogli pomóc kontuzjowani bracia Przemysław i Piotr Pawliccy. Świetnie za to pojechał Łukasz Sówka, junior PGE Marmy Rzeszów, który wywalczył 15 punktów i to dzięki niemu WTS stanął na podium. Finał MMPPK miał pierwotnie odbyć się 22 września, ale z powodu złych warunków atmosferycznych został przełożony.

Wyniki: 1. Azoty Tauron Tarnów 25 pkt (Janowski 9, K. Gomólski 10, Jamróg 6; 2. Polonia Bydgoszcz 22 (Curyło 8, Woźniak 14), 3. WTS Warszawa 20 (Sówka 15, Przedpełski 4, Gała 1), 4. Cembrit Start Gniezno 19, 5. Dospel Włókniarz Częstochowa 19, 6. Stelmet Falubaz Zielona Góra 11, 7. Unia Leszno 10

W niedzielę rozegrany został 60. turniej Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wlkp. Wygrał Duńczyk Niels Kristian Iversen (14+2+3) wygrał Drugie miejsce zajął Szwed Peter Karlsson (9+3+2), a trzeci był Damian Baliński (12+2+1).

Zawody rozgrywano według formuły Grand Prix - po rundzie zasadniczej ośmiu najlepszych zawodników zakwalifikowało się do półfinałów. Najrówniej w całym turnieju jeździł żużlowiec Stali Gorzów Iversen. W finale Duńczyk, który w przyszłym roku znów będzie startował w cyklu Grand Prix, pokonał 42-letniego Karlssona i zawodnika Unii Leszno Balińskiego. Na czwartym miejscu uplasował się Sówka (9+3+0), a ósmą lokatę zajął Grzegorz Walasek, jego kolega klubowy z rzeszowskiej drużyny (9+0).

Świetny "Okoń", niepocieszony "Krecik".

W Bundeslidze błysnął Rafał Okoniewski, który zdobył duży komplet 18 punktów. Jego drużyna - MC Nordstern Stralsund zremisowała 45:45 z AC Landshut. W dwumeczu 86:82 lepsza była ekipa z Landshut i to ona została mistrzem Niemiec.
Warto odnotować jeszcze, że w sobotę w Czerwonogradzie rozegrana została ostatnia Pucharu Stowarzyszenia Motocyklowego Krajów Europy Środkowej (MACEC). Zawody wygrał z kompletem punktów Krystian Pieszczek. Drugie miejsce z dorobkiem 13 "oczek" zajął Łukasz Kret z PGE Marmy, a trzeci był Ukrainiec Andriej Kobrin. On razem z Kretem zgromadzili łącznie po 39 pkt. i stoczyli walkę o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Wygrał Kobrin i sięgnął po puchar, Kret był niepocieszony.