Dziś, w godz. 12 - 13, pod nr. tel. 017 867-22-45 lek. med. Tadeusz Mazurek będzie odpowiadał na pytania naszych Czytelników dotyczące kłopotów z przewodem pokarmowym.
Czy jest to skuteczne antidotum na wspomniane, kłopotliwe dolegliwości? Wiele zależy od stanu zaawansowania choroby i kuracji zaproponowanej przez specjalistów od likwidowania kłopotów związanych z przewodem pokarmowym.
Miejmy w sobie więcej luzu
- Nie bez powodu choroby wrzodowe szczególnie dokuczają jesienią - mówi lek. med Tadeusz Mazurek.
- Pora ta nie sprzyja radosnym nastrojom. Jesteśmy stłamszeni, rozdrażnieni, drobny z pozoru problem urasta do rangi dramatu. Życie "na wdechu" mimowolnie powoduje skurcze, więc i ból, wszystkich mięśni.
Podobnie jest w okresie wiosennego przesilenia, kiedy dają o sobie znać ubytki w naszych organizmach minerałów i witamin.
- Trzeba jednak pamiętać, że wrzody żołądka, albo dwunastnicy nie uaktywniają się w tych właśnie okresach, a jedynie są przez są nas gorzej tolerowane - twierdzi lek. med Tadeusz Mazurek.
Używajmy pieprzu z umiarem
Do niedawna jeszcze za głównego winowajcę uważano niewłaściwą dietę, życie w stresie i mało higieniczny tryb życia. Dzisiaj wiadomo już, że sprawcą choroby wrzodowej jest bakteria, tzw. Helicobacter pylori.
Okazuje się też, że jej obecność w organiźmie pacjenta nie zawsze oznacza, że ktoś cierpi na owrzodzenia. W grupie 60 procent osób zdiagnozowanych, zaledwie u 10 z nich obecność tego drobnoustroju oznaczała wrzodową chorobę.
Zakazane dla wrzodowców ostre przyprawy, jak papryka i pieprz niekoniecznie musza zniknąć z ich codziennego menu. Lecz kofeina i inne używki, jeśli już, powinny być stosowane w umiarkowanych ilościach i co ważne po jedzeniu. Tak naprawdę, organizm sam odrzuci, czego nie toleruje.
Trzeba pamiętać i o tym, że uszkodzenia błony śluzowej żołądka, nieleczone mogą stać się przyczyną groźnych schorzeń, z nowotworem włącznie. Kuracja będzie wtedy o wiele dłuższa i nie zawsze efektywna.
Mikstury na krótko złagodzą ból
- Sięganie na własna rękę po dostępne mikstury na krótko złagodzą ból i dyskomfort związany z chorobą. W przypadku pojawienia się zgagi, długotrwałego braku apetytu, ssania w żołądku, ostrego bólu po jedzeniu, warto odwiedzić gabinet specjalisty - radzi lek. med Tadeusz Mazurek.
Do lekarskich gabinetów coraz częściej trafiają pacjenci z refluksem żołądkowo -przełykowym, który jest uważany za jedną z groźniejszych i często występujących chorób przewodu pokarmowego.
Kiedy po przebudzeniu czujemy pieczenie w przełyku, budzimy się z posmakiem goryczy w jamie ustnej, można podejrzewać, że staliśmy się jedną z jej ofiar. Główną jej przyczyną jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku, wraz z obecnym tam kwasem solnym.
- Sukcesywnie atakowany ostrymi substancjami początkowo może spowodować niewinną zgagę. Chwilę później w krtani pojawią się owrzodzenia - opisuje lek. med Tadeusz Mazurek. - Przełknięcie czegokolwiek, stanie się niemożliwe bez dodatkowego uczucia duszenia lub dławienia. To znak, że nasze kłopoty wrzodowe zaczęły się na dobre!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]