2 z 9
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Kategoria: Nauka...

OSOBOWOŚĆ ROKU 2022 Rozpoczynamy prezentację liderów plebiscytu w skali województwa

Kategoria: Nauka
dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz
dr. hab. inż. z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, Rzeszów

Nominacja za: wynalazek „Układ i sposób elektronicznego monitorowania procesu tankowania paliwa z wykorzystaniem techniki RFID” umożliwiający elektroniczne monitorowanie tankowania paliwa z wykorzystaniem radiowej identyfikacji obiektów.

O działalności, którą doceniono w plebiscycie:
Nieprzerwanie od 1999 r. moje działania naukowe realizowane w Politechnice Rzeszowskiej są przede wszystkim skoncentrowane na nowoczesnej technice radiowej identyfikacji obiektów, która powszechnie kojarzy się nam ze skrótem RFID (z języka angielskiego – Radio Frequency IDentification). Właśnie w tym obszarze elektroniki i telekomunikacji już od dwudziestu kilku lat mam zaszczyt prowadzić unikalne prace badawczo-rozwojowo-wdrożeniowe, których efekt mogą państwo odnaleźć chociażby w codziennym życiu, ponieważ zdążyliśmy się już przyzwyczaić np. do korzystania z płatności zbliżeniowych podczas codziennych zakupów, ze ski-pass’ów na stokach narciarskich, z bezprzewodowej kontroli dostępu, z identyfikacji przesyłek w logistyce czy bagażów na lotniskach, a także z dokumentów z warstwą elektroniczną, takich jak dowody osobiste i paszporty biometryczne. W tym obszarze mieści się nominacja do Osobowości Roku w kategorii Nauka, która obejmuje jeden z naszych najnowszych wynalazków zatytułowany „Układ i sposób elektronicznego monitorowania procesu tankowania paliwa z wykorzystaniem techniki RFID”, jaki m. in. otrzymał Srebrny Medal podczas XIV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021, a także wyróżnienie Ministra Edukacji i Nauki podczas XV edycji tych targów w roku 2022. Koncepcja tego wynalazku wpisuje się w szereg różnych gałęzi nowoczesnej gospodarki i pozwoli zbudować w pełni automatyczny punkt tankowania nawet w trudno dostępnych miejscach.

O emocjach związanych z nominacją do plebiscytu:
Niewątpliwe było to bardzo miłe zaskoczenie, ponieważ praca naukowa wykuwa się podczas długich godzin spędzanych w meandrach laboratoriów i z całą pewnością nie przynosi szybkich, spektakularnych efektów. Wobec tego jej skutki można zobaczyć dopiero po bardzo wielu latach, jak chociażby miało to miejsce w naszym przypadku, na podstawie wcześniej wymienionych praktycznych zastosowań techniki RFID, do których mieliśmy przyjemność się wydatnie przyczynić. W tym miejscu składam serdeczne podziękowania dla Kapituły Redakcji Gazety Codziennej „Nowiny” za nominację do tytułu Osobowość Roku 2022 w kategorii Nauka, a także Państwu, którzy oddają na mnie głosy.

O reakcji bliskich na nominację:
Reakcja otoczenia była bardzo entuzjastyczna, za co jestem niezmiernie wdzięczny moim drogim przyjaciołom, koleżankom i kolegom, partnerom przemysłowym, a także bliższym i dalszym znajomym. Osobne podziękowania kieruję przede wszystkim do współpracowników z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, bez których nie powstałby żaden pomysł, bez których nie byłoby możliwości zrealizowania żadnego projektu B+R+W. Z całą pewnością to wsparcie i zaufanie wszystkich dobrych ludzi będzie mnie jeszcze bardziej mobilizowało do pracy na rzecz rozwoju nauki i gospodarki w zakresie techniki radiowej identyfikacji obiektów.

O najważniejszych projektach i satysfakcji płynącej z działania:
Zazwyczaj w pracy naukowej jest tak, że szybko historią staje się to, co zrealizowaliśmy, a najważniejsze jest najnowsze osiągnięcie, które jest jeszcze bardziej pochłaniające (choć doba ma zaledwie 24 godziny), a tym samym i satysfakcjonujące. W tym właśnie kontekście postrzegam nasz wynalazek pn. „Tekstroniczny identyfikator RFID” (PAT.231291), na podstawie którego w 2022 r. zrealizowaliśmy w Politechnice Rzeszowskiej jedno z największych wdrożeń. Dotyczyło ono udziału w innowacyjnym przedsięwzięciu związanym z opracowaniem i uruchomieniem autonomicznego sklepu dużej spółki odzieżowej (Esotiq&Henderson SA). Podstawą realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych tego projektu było udzielenie licencji niewyłącznej dotyczącej naszego patentu, którego unikatowym rozwiązaniem jest wytworzenie elektronicznego identyfikatora radiowego i jego zintegrowanie z wyrobami tekstylnymi za pomocą znanych i powszechnie stosowanych metod szwalniczych. Dzięki właśnie tym metodom, antena identyfikatora jest szyta/haftowana nićmi przewodzącymi, a jego układ mikroelektroniczny może zostać ukryty w guziku, koraliku czy elemencie ozdobnym, jaki zostanie po prostu przyszyty do odzieży. To powoduje, że już na etapie produkcji wyrobów tekstylnych powstaną ich elektroniczne identyfikatory, jakie będzie można wykorzystać na każdym etapie cyklu życia tych produktów. Taka informacja może zostać wykorzystana wpierw w wewnętrznych procesach logistycznych przedsiębiorstwa, następnie w dystrybucji produktów, w handlu, a w nieodległej przyszłości (jeżeli powstaną innowacyjne pralki, żelazka) w ich eksploatacji, a na końcu utylizacji, ponieważ musimy pamiętać o tym, że tekstylia stanowią produkty, które będą podlegały procesom recyklingu. Ciekawym przykładem tej nieodległej przyszłości są wyniki prac badawczych związanych z tekstroniką w zakresie techniki RFID, jakie ukazały się w naszych najnowszych artykułach opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych. Przykładowo w jednym z nich zaprezentowaliśmy unikalny demonstrator pralki, którą w przyszłości zrobimy pranie w sposób całkowicie automatyczny, bez zastanawiania się nad tym, jak ustawić programator, żeby bezpiecznie dla tkanin uprać rzeczy znajdujące się w bębnie. W podobny sposób przygotowujemy kolejne urządzenie AGD – stację parową, za pomocą której bezpiecznie uprasujemy ubranie unikając jego przypadkowemu zniszczeniu (np. przypaleniu). W ten sposób powstanie zapisany w naszym patencie Internet wyrobów branży tekstylnej (IoTT - Internet of Textile Things), który – jak zakładamy – z jednej strony usprawni wiele procesów biznesowych, a z drugiej – ułatwi nam codzienne życie.

O chęciach do pracy i sile do działania:
Praca nauczyciela akademickiego na stanowisku badawczo-dydaktycznym wymaga powołania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych zawodów. Stąd mam ogromną przyjemność czerpać zawodową siłę od otaczających mnie ludzi. Pierwszą grupę stanowią najmłodsi współpracownicy, a także studenci i doktoranci, czyli młode, gorliwe umysły, dla których zawodowy świat dopiero się zaczyna, a z którymi można dokonywać transgresji w każdym możliwym działaniu. Z kolei dzięki mojemu zespołowi z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych mam pewność, że mogę podejmować każde, nawet najtrudniejsze wyzwania naukowe, ponieważ ta grupa ludzi tworzy drugą rodzinę, na której zawsze mogę polegać i której jedności będę bronił. Trzecią grupą są nasi partnerzy przemysłowi, którzy stanowią inspirację dla kreowania potrzebnych rozwiązań technicznych, jakie będą im przynosić przewagę konkurencyjną, czyniąc gospodarkę jeszcze bardziej innowacyjną.

O sposobach na odpoczywanie:
Jak już wspomniałem, wykonywana praca akademicka to powołanie, a ono wymaga wyjątkowego poświęcenia od wczesnego poranka aż do późnej nocy. Niemniej jednak w tym głębokim niedoczasie staram się poszukiwać równowagi w obrazie własnej całości dla tego, co z jednej strony jest materialne, wymierne, jak np. świat techniki szczególnie w zakresie elektroniki i telekomunikacji, a z drugiej pozostaje całkowicie nierzeczywiste, urojone, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wyobraźni. Te dwa odmienne światy staram się równoważyć przez amatorską fotografię codziennego otoczenia, na którą niestety także pozostaje coraz mniej czasu. Niemniej jednak to właśnie te najzwyklejsze zdjęcia uzupełniają obraz całości, który pozostając pożywką dla spragnionego umysłu – wpierw zapewnia chwilę wytchnienia, następnie staje się powodem zakrzywienia osobistej czasoprzestrzeni, a w konsekwencji jest wyjątkowo dobrym medium dla komunikacji pomiędzy wspomnianymi światami, jakie pragnę pogodzić dla zapewnienia równowagi dnia.

KLIKNIJ i zagłosuj


Zobacz również

42 krzaki marihuany w centrum Łodzi. Zatrzymano 41-latka...

NOWE
42 krzaki marihuany w centrum Łodzi. Zatrzymano 41-latka...

68-latek zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Poniósł śmierć na miejscu

68-latek zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Poniósł śmierć na miejscu

Polecamy

Kadra reprezentacji Francji na Euro 2024 ogłoszona! Rywale Polaków sięgną po złoto?

Kadra reprezentacji Francji na Euro 2024 ogłoszona! Rywale Polaków sięgną po złoto?

Zaprezentowano kalendarz kobiecych turniejów tenisowych na rok 2025. Będą zmiany!

Zaprezentowano kalendarz kobiecych turniejów tenisowych na rok 2025. Będą zmiany!

Żołnierze US Army zagrają w kosza w Rzeszowie! Zmierzą się z byłymi resoviakami

Żołnierze US Army zagrają w kosza w Rzeszowie! Zmierzą się z byłymi resoviakami