Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni rok dopłat do wapnowania gleb. Takie są warunki naboru. Do kiedy rolnicy mogą składać wnioski?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nabór wniosków trwa do 31 października 2023 r.
Nabór wniosków trwa do 31 października 2023 r. pixabay.com/Mirko_Fabian/zdjęcie ilustracyjne
Program „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” skierowany jest do producentów rolnych, którzy ponoszą koszty kwalifikowane związane z zakupem wapna nawozowego. To ostatnia szansa, by uzyskać dopłaty, nabór kończy się bowiem w 2023 roku. Kto może uzyskać wsparcie? Do kiedy składać wnioski?

Spis treści

Ostatni rok dopłat do wapnowania gleb

Dofinansowanie można uzyskać tylko do 31 października 2023 roku. Co to oznacza w praktyce? Jak wyjaśnia resort rolnictwa, „zgodnie z przyjętymi przez NFOŚiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) założeniami, dofinansowaniem objęte są tzw. koszty kwalifikowalne poniesione przez producentów rolnych do dnia 31 października 2023 r. (data na fakturze dokumentującej zakup wapna nawozowego nie może być późniejsza niż 31.10.2023 r.)”.

Beneficjenci mogą przeznaczyć pieniądze na realizację przedsięwzięć w celu poprawy jakości środowiska, z wyłączeniem zabiegów agrotechnicznych. Pozytywną opinię w tej sprawie wydaje właściwa miejscowo Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza. Co istotne, wsparcie dla danej działki ewidencyjnej może być udzielone tylko raz na cztery lata, licząc od dnia zawarcia umowy.

Dla kogo dopłaty do wapna? Oto stawki

Sam program trwa od 2019 roku. Od zeszłego roku obowiązuje nowy formularz wnioskowy. Do tej pory z programu dopłat do wapna mogli skorzystać jedynie rolnicy z gospodarstwami do 75 ha, zaszły jednak zmiany. Zgodnie z decyzją NFOŚiGW o wsparcie mogą się też starać posiadacze gospodarstw o powierzchni większej niż 75 ha, ale jedynie do wysiewu zakupionego wapna na powierzchni nieprzekraczającej 75 ha użytków rolnych w ciągu 1 roku kalendarzowego.

Dofinansowaniem objęte są koszty kwalifikowane, a więc koszty zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego, z wyłączeniem kosztów transportu i wysiewu. Poziomy pomocy wynoszą:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nieprzekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, przy czym gospodarstwa powyżej 75 ha użytków rolnych mogą uzyskać dofinansowanie do zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego niezbędnego do wysiewu na powierzchni nieprzekraczającej 75 ha użytków rolnych w ciągu 1 roku kalendarzowego.

Użytki rolne, na które rolnicy chcą uzyskać dopłaty, muszą mieć pH gleby poniżej lub równe 5,5. Wnioski przyjmują Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolne, z dołączeniem faktur zakupu i opinii OSCR o zalecanej dawce (opartej na podstawie badania odczynu gleby).

Źródła: MRiRW, NFOŚiGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostatni rok dopłat do wapnowania gleb. Takie są warunki naboru. Do kiedy rolnicy mogą składać wnioski? - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24