MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie świętuje 25-lecie. „Dzięki uczelni zmieniło się miasto” [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Uroczyste posiedzenie Senatu rozpoczęło obchody jubileuszu 25-lecia krośnieńskiej uczelni. W 1999 roku temu powstała jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, potem funkcjonowała jako Karpacka Państwowa Uczelnia, a od ub. roku roku jej nazwa to Państwowa Akademia Nauk Stosowanych.

Na początku liczyła ponad 200 studentów. Dziś jest ich prawie dziesięciokrotnie więcej. PANS, której patronem jest Stanisław Pigoń, zatrudnia ponad 300 osób (w tym ponad 200 wykładowców).

- Wykształcenie na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich zdobyło 16 tysięcy młodych ludzi, podejmując pracę w okolicznych firmach i instytucjach - mówi prof. PANS Zbigniew Barabasz, rektor uczelni wybrany także na drugą kadencję.

Baza uczelni to dziś cztery nowocześnie wyposażone kampusy, w których funkcjonują trzy instytuty: politechniczny, humanistyczny oraz zdrowia i gospodarki.

- Dysponujemy doskonałą infrastrukturą, ale wciąż podejmujemy nowe inwestycje - zaznacza rektor Zbigniew Barabasz.

Najbliższe zamierzenia to przebudowa zabytkowych kamienic nr 5 i 6 w Rynku – powstanie tu centrum językowe. PANS zainwestuje także w budowę laboratorium informatycznego 5G – będzie to unikatowe w Polsce przedsięwzięcie. W planach jest też budowa akademika i hali logistyczno-magazynowej przy ul. Żwirki i Wigury.

- Całkowity koszt tych inwestycji wyniesie w najbliższych latach ponad 35 milionów złotych - zapowiada rektor Barabasz.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki podkreśla, że dzięki uczelni zmieniło się oblicze miasta. Blask odzyskały budynki na Starówce, dawne kolegium jezuickie przy ul. Kazimierza Wielkiego czy kamienica, która jest obecnie siedzibą rektoratu. Kampusy w Suchodole i Turaszówce to dziś wizytówki Krosna.

- Co najważniejsze, ta infrastruktura została wypełniona studentami, naukowcami, wykładowcami. Możliwość studiowania znalazła się w zasięgu ręki. To rozbudziło zainteresowanie wielu osób z naszego regionu, dla których studia w dużych ośrodkach akademickich byłyby nieosiągalne. Uczelnia w Krośnie sprawiła, że zdobycie wiedzy stało się dostępniejsze i tańsze - mówi prezydent Piotr Przytocki.

Jak dodaje, PANS daje też możliwość podnoszenia kwalifikacji pracownikom lokalnych firm.

- To bardzo ważne, bo wysoki poziom kadry w gospodarce warunkuje sukces w biznesie - mówi.

W tym duchu wypowiada się też prof. Barabasz.

- Pragniemy kształcić praktycznie, w oparciu o współczesne osiągnięcia naukowe i innowacyjne rozwiązania, przygotowując studentów do wyzwań współczesnej gospodarki – mówi.

Prezydent Przytocki podkreśla, że uczelnia i studenci współtworzą atmosferę miasta.

- To Juwenalia, imprezy, wiele wydarzeń, konferencji naukowych, które niejednokrotnie skupiają zainteresowanie ludzi z całej Polski - zaznacza.

Uroczyste posiedzenie Senatu zgromadziło w auli Kampusu Politechnicznego studentów, absolwentów i pracowników PANS. Zaproszenie na inaugurację obchodów jubileuszu przyjęło wielu gości: parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele samorządów, rektorzy uczelni z całej Polski, przedstawiciele firm, szkół i instytucji współpracujących z krośnieńską akademią. Wręczono okolicznościowe statuetki, nagrody i odznaczenia.

Kolejne wydarzenia w ramach jubileuszu to dwie konferencje naukowe, Bieg Sokoła, Krośnieńskie Juwenalia, koncert „Uczelnia Miastu”, zjazd absolwentów. Obchody zakończą się 11 czerwca „Piknikiem u profesora Pigonia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24