Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie uruchamia nowy kierunek – ratownictwo medyczne. Trwa rekrutacja

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie otrzymała zgodę na utworzenie studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Ratownictwo medyczne.

Uczelnia już uruchomiła proces rekrutacyjny, tak, by od października pierwsi studenci tego kierunku mogli rozpocząć zajęcia.

- Ratownictwo medyczne to nowy kierunek studiów o profilu praktycznym w naszej ofercie. Studia te mają na celu przygotowanie studentów do działania w różnych sytuacjach, w tym stanach zagrożenia zdrowia i życia oraz innych sytuacjach kryzysowych - mówi dr hab. Zbigniew Barabasz, profesor PANS i rektor krośnieńskiej uczelni.

Kierunek Ratownictwo medyczne obejmuje zagadnienia związane z medycyną (takie jak anatomia, fizjologia, patologia, farmakologia, diagnostyka i terapia chorób). Studenci będą również zdobywać umiejętności z zakresu psychologii i komunikacji interpersonalnej, które są kluczowe w pracy ratownika medycznego.

- Studia prowadzone w formie stacjonarnej i trwać będą 6 semestrów. Absolwenci otrzymają tytuł licencjata. Program studiów nie przewiduje specjalizacji, a skupia się na zapewnieniu studentom kompleksowej wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Absolwenci będą przygotowani do pracy jako ratownicy medyczni, kontynuacji nauki na poziomie magisterskim lub podjęcia specjalistycznych szkoleń w dziedzinie medycyny ratunkowej - mówi prof. Zbigniew Barabasz.

Jak dodaje, są to studia, których program kładzie nacisk na rozwój praktycznych umiejętności. Stąd spora liczba godzin praktyk zawodowych – łącznie 960 godzin.

- Studenci będą mieli możliwość odbycia praktyk w różnych jednostkach medycznych, takich jak Szpitalne Oddziały Ratunkowe, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, oddziały chirurgii, oddziały neurologii i kardiologii, a także w zespołach ratownictwa medycznego. Dodatkowo będą mieli szansę uczestniczyć w praktykach zagranicznych w ramach programu Erasmus Plus - wylicza rektor PANS.

Rektor podkreśla, że absolwenci kierunku Ratownictwo medyczne mają szeroki zakres możliwości zatrudnienia. Mogą podjąć pracę w zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych, lotniczych zespołach ratownictwa medycznego, jak również podmiotach wspierających system ratownictwa medycznego takich jak: wojsko straż pożarna, policja, GOPR czy WOPR.

Szczegóły dotyczące rekrutacji zainteresowani znajdą na stronie PANS.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24