Papież Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. To ksiądz prałat Krzysztof Chudzio

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Bp Krzysztof Chudzio.
Bp Krzysztof Chudzio. Łukasz Solski
Udostępnij:
Ksiądz prałat Krzysztof Chudzio to od 3 kwietnia nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Do tej pory był proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasie­nicy Rosielnej koło Brzozowa.

Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata Krzysztofa Chudzio, proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Marazane.

- Przyjmujemy decyzję Ojca Świętego z wdzięcznością i radością. Cieszymy się, że w osobie Biskupa Nominata Archidiecezja otrzymuje Pasterza, który przez wiele lat swojej kapłańskiej posługi gorliwie służył Kościołowi, tak w Polsce, jak i za jej granicami. Pełnił wiele funkcji, zarówno duszpasterskich, jak i administracyjnych, przez które został dobrze przygotowany do czekających go nowych zadań. Z racji na aktualną sytuację data przyjęcia przez Biskupa Nominata święceń biskupich zostanie podana w późniejszym terminie - czytamy w komunikacie wydanym przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Adama Szala.

Ksiądz Krzysztof Chudzio urodził się 25 czerwca 1963 r. w Przemyślu. Pochodzi z parafii w Buszkowicach. Po ukończeniu I LO w Przemyślu rozpoczął formację w miejscowym Wyższym Seminarium Duchownym. W 1988 uzyskał stopień magistra teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. w przemyskiej katedrze z rąk bp Ignecego Tokarczuka. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii. pw. św. Wojciecha w Krośnie. W roku 1989 rozpoczął pracę duszpasterską wśród wiernych wyznania rzymskokatolickiego na Ukrainie w diecezji kamieniecko-podolskiej.

Poza obowiązkami duszpasterskimi pełnił w tamtejszej diecezji funkcję wikariusza generalnego, kanclerza kurii oraz sekretarza biskupa diecezjalnego Jana Olszańskiego. Po siedemnastu latach na Ukrainie w roku 2005 powrócił do pracy na Podkarpaciu. Do 2006 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu oraz pomagał w wydziale duszpasterskim Kurii Metropolitalnej. W Sądzie Metropolitalnym pełnił funkcję notariusza.

Parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja Biskupa w Wyszatycach pod Przemyślem świętuje w tym roku 600-lecie istnienia. W niedzielę uroczystej mszy św. przewodniczył abp senior Józef Michalik. Po liturgii nastąpiło poświęcenie ogrodu różańcowego.

Parafia w Wyszatycach pod Przemyślem świętuje 600-lecie istn...

W latach 2006-2015 był ojcem duchownym w WSD w Przemyślu. W sierpniu 2015 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej koło Brzozowa. Równocześnie pełnił funkcję wicedziekana dekanatu domaradzkiego. 17 kwietnia 2015 r. został mianowany Honorowym Kanonikiem Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej.

Do tej pory archidiecezja przemyska miała jednego biskupa pomocniczego - ks. Stanisława Jamrozka. Od 3 kwietnia 2020 r. drugim biskupem pomocniczym jest ks. Krzysztof Chudzio.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie