MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. To ksiądz prałat Krzysztof Chudzio

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Bp Krzysztof Chudzio.
Bp Krzysztof Chudzio. Łukasz Solski
Ksiądz prałat Krzysztof Chudzio to od 3 kwietnia nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Do tej pory był proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasie­nicy Rosielnej koło Brzozowa.

Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata Krzysztofa Chudzio, proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Marazane.

- Przyjmujemy decyzję Ojca Świętego z wdzięcznością i radością. Cieszymy się, że w osobie Biskupa Nominata Archidiecezja otrzymuje Pasterza, który przez wiele lat swojej kapłańskiej posługi gorliwie służył Kościołowi, tak w Polsce, jak i za jej granicami. Pełnił wiele funkcji, zarówno duszpasterskich, jak i administracyjnych, przez które został dobrze przygotowany do czekających go nowych zadań. Z racji na aktualną sytuację data przyjęcia przez Biskupa Nominata święceń biskupich zostanie podana w późniejszym terminie - czytamy w komunikacie wydanym przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Adama Szala.

Ksiądz Krzysztof Chudzio urodził się 25 czerwca 1963 r. w Przemyślu. Pochodzi z parafii w Buszkowicach. Po ukończeniu I LO w Przemyślu rozpoczął formację w miejscowym Wyższym Seminarium Duchownym. W 1988 uzyskał stopień magistra teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. w przemyskiej katedrze z rąk bp Ignecego Tokarczuka. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii. pw. św. Wojciecha w Krośnie. W roku 1989 rozpoczął pracę duszpasterską wśród wiernych wyznania rzymskokatolickiego na Ukrainie w diecezji kamieniecko-podolskiej.

Poza obowiązkami duszpasterskimi pełnił w tamtejszej diecezji funkcję wikariusza generalnego, kanclerza kurii oraz sekretarza biskupa diecezjalnego Jana Olszańskiego. Po siedemnastu latach na Ukrainie w roku 2005 powrócił do pracy na Podkarpaciu. Do 2006 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu oraz pomagał w wydziale duszpasterskim Kurii Metropolitalnej. W Sądzie Metropolitalnym pełnił funkcję notariusza.

Parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja Biskupa w Wyszatycach pod Przemyślem świętuje w tym roku 600-lecie istnienia. W niedzielę uroczystej mszy św. przewodniczył abp senior Józef Michalik. Po liturgii nastąpiło poświęcenie ogrodu różańcowego.

Parafia w Wyszatycach pod Przemyślem świętuje 600-lecie istn...

W latach 2006-2015 był ojcem duchownym w WSD w Przemyślu. W sierpniu 2015 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej koło Brzozowa. Równocześnie pełnił funkcję wicedziekana dekanatu domaradzkiego. 17 kwietnia 2015 r. został mianowany Honorowym Kanonikiem Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej.

Do tej pory archidiecezja przemyska miała jednego biskupa pomocniczego - ks. Stanisława Jamrozka. Od 3 kwietnia 2020 r. drugim biskupem pomocniczym jest ks. Krzysztof Chudzio.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24