Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkingowy kij w mrowisko

MARIAN STRUŚ
W grodzie Grzegorza problem braku miejsc parkingowych w centrum zaczyna być problemem bardzo dokuczliwym. Stąd o jego rozwiązaniu głośno w magistracie i na ulicach. Kierowcy mówią: - to wstyd, że parkowanie wyglądało tak jak na wertepach za Domem Handlowym.
W grodzie Grzegorza problem braku miejsc parkingowych w centrum zaczyna być problemem bardzo dokuczliwym. Stąd o jego rozwiązaniu głośno w magistracie i na ulicach. Kierowcy mówią: - to wstyd, że parkowanie wyglądało tak jak na wertepach za Domem Handlowym. Dorota Mękarska
SANOK. Zamysł budowy parkingu na 160 samochodów w podziemiach Rynku wywołał ogromne emocje. Polemika zwolenników takiego rozwiązania z przeciwnikami jest tematem numer jeden sanoczan.

Zwolennicy uznają pomysł za genialny. - Zestawienie wiekowego Rynku z nowoczesnością jest tylko z pozoru szokujące. Rynek nadal pozostanie zabytkowym, natomiast w podziemiach powstaną parkingi, zupełnie nie kolidujące z nim. To fantastyczne - twierdzi z zachwytem sanoczanin Rafał Nowak.
Inni zwolennicy zwracają także uwagę na dalsze zalety tego rozwiązania. Ich zdaniem, wyprowadzenie samochodów z Rynku, a na to się zanosi po jego przebudowie, sprawiłoby, że centrum miasta zamarłoby całkowicie. Podziemny parking uczyni, że będzie żyło. A o to właśnie chodzi, kiedy chce się zarabiać na turystach.
Przeciwnicy łapią się za głowy i wprost mówią, że to pomysł iście szatański. Đ Jest on możliwy do wykonania, ale wiązałby się z kolosalnymi kosztami - mówi architekt Maciej Farbisz. - Nie sądzę, żeby budowanie pod płytą Rynku było dobrym pomysłem. Raczej trzeba pomyśleć o budowie parkingu wielopoziomowego. Nie brak w centrum miasta miejsc, gdzie można by takowy zlokalizować - dodaje.
Takich miejsc sanoczanie podpowiadają wiele. Mówią o ul. Feliksa Gieli, o ul. Kościuszki obok budynku Starostwa Powiatowego, o zapleczu hali targowej, o płycie lodowiska przy ul. Mickiewicza. Niektórzy tak rozgalopowali się, że gotowi są nawet poświęcić na parking Ogródek Jordanowski. Najczęściej jednak powtarza się lokalizacja na obecnym "Okęciu". - To idealne miejsce. Blisko centrum, a jednak jakby z boku, a poza tym dobry wjazd z góry i wyjazd z dołu - stwierdza Janusz Pleśnar, komendant Komendy Powiatowej Policji.
Włodarze Sanoka cieszą się, że społeczeństwo interesuje się tematem. Đ Wsłuchujemy się w różne głosy i opinie, analizujemy prezentowane argumenty. Ale na tym etapie nie wycofujemy się z pomysłu budowy parkingu pod płytą Rynku. Jeżeli koncepcja ta znajdzie uzasadnienie ekonomiczne i okaże się lepszą od innych, rozważymy ją. Jednak argumentu, że nie ma takich "cudów" ani Krosno, ani Rzeszów, nie będziemy brali pod uwagę - mówi Stanisław Czernek. Wtóruje mu burmistrz Wojciech Blecharczyk. - W kilku miastach europejskich oglądałem parkingi podziemne, pod Rynkiem także. Znakomicie wyglądają i świetnie spełniają swą funkcję - oświadcza. Obydwaj z uśmiechem ustosunkowują się do obaw, iż podziemny parking sprawi, że rynkowe kamieniczki się rozlecą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24