Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wizyta u stomatologa jeszcze z niemowlakiem

al
Agnieszka Kołc z małą Klarą i Dominika Ozga, lekarz stomatolog w Klinice Stomatologicznej Pro-Familia przy Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia.
Agnieszka Kołc z małą Klarą i Dominika Ozga, lekarz stomatolog w Klinice Stomatologicznej Pro-Familia przy Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia. Krystyna Baranowska
Dr Małgorzata Tkaczuk, specjalista w dziedzinie stomatologii dziecięcej w Klinice Stomatologicznej Pro-Familia w Rzeszowie.

Czy dieta mamy już podczas karmienia ma wpływ na zęby dziecka?

Jak najbardziej - ponieważ pokarmy, jakie spożywa kobieta karmiąca, przenikają częściowo do mleka matki. Odżywianie się matki ma istotny wpływ na zęby dziecka i jest ważne w okresie rozwoju, mineralizacji i wyrzynania się zębów.

Młode mamy nie powinny spożywać słodyczy - to zły nawyk. Mleko matki zawiera aż 8 proc. cukru - stąd popularne jest stwierdzenie, że ochotę na słodycze wyssaliśmy z mlekiem matki - także słodkości nasz maluch ma pod dostatkiem.

Jeżeli mama lub tata mają próchnicę, to czy mogą nią zarazić malucha?

Zdecydowanie tak, ponieważ bakterie próchnicy są przenoszone od innych osób m.in. poprzez pocałunek, wzięcie smoczka do ust, zabawki innych dzieci czy oblizywanie łyżeczki podczas karmienia.

Stąd tak ważne są zdrowe zęby mamy i taty oraz osób w najbliższym otoczeniu dziecka. Świadomi przyszli rodzice powinni więc zadbać o swoje zęby, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia dzieci próchnicą.

Różne smoczki

Jaka jest różnica pomiędzy smoczkiem płaskim, a takim tradycyjnym, którego używa się od wielu lat?

Różnica polega na budowie smoczków, a tym samym ma wpływ na kształtowanie się zgryzu u dziecka. Najbardziej popularny smoczek to taki o kształcie brodawki. Stosowanie go prowadzi w wielu przypadkach do przesunięć zębów i deformacji szczęk. Dlatego ważne jest, aby smoczek był płaski.

To ogranicza powstanie zgryzu otwartego. Pamiętajmy jednak, aby ograniczyć dziecku do minimum ssanie jakiegokolwiek smoczka. Wyciągajmy go zaraz po zaśnięciu i nie pozwólmy maluchowi mówić ze smoczkiem w ustach.

Jak można ulżyć maluchowi podczas wyrzynania zębów?

Dla większości dzieci wyrzynanie ząbków to okres bolesny i uciążliwy. Rodzic, umytym palcem lub specjalną szczoteczką z gumy (dostępną w sklepach dla niemowląt) może masować dziąsła. Taka czynność może być wykonana również jałowym gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie lub specjalnym żelem.

Żele na ząbkowanie mają właściwości znieczulające, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz odkażające - są dostępne bez recepty. Nasz maluch na pewno doceni takie zabiegi, gdyż poczuje natychmiastową ulgę.

PIerwsza wizyta u stomatologa

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę do stomatologa z dzieckiem?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia, gdy pojawią się pierwsze ząbki.

Dentysta przekaże jak prawidłowo dbać o zęby malucha, sprawdzi, czy właściwie się wyrzynają oraz poinformuje, jak zaplanować prawidłową dietę, zapobiegającą próchnicy. Następne, regularne wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3-6 miesięcy.

Jak czyścić pierwsze ząbki?

Pierwsze ząbki można myć na różne sposoby, np. bardzo miękką szczoteczką - przyzwyczajmy wtedy malucha do struktury szczoteczki. Można również używać czystej szmatki z celulozy lub gazy.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak szczoteczka nasadzana na palec, którą opracowano specjalnie do czyszczenia pierwszych zębów mlecznych. Ważne jest również, aby stosować odpowiednią pastę do zębów ze stosowną do wieku ilością fluorków - zapytaj o taką w aptece, nie kupuj past dostępnych w drogeriach.

Pastę z fluorem można stosować u dziecka od 6. miesiąca życia. W początkowym etapie szczotkowania, należy delikatnie zwilżyć włosie szczoteczki pastą do zębów. Wraz z wyrzynaniem się kolejnych ząbków trzeba zwiększać ilość pasty, aż do osiągnięcia maksymalnej wielkości ziarnka grochu.

Pozostałości pasty można usunąć chusteczką lub pozostawić w buzi, wzmocni to jej działanie. Ząbki malucha myjemy przynajmniej dwa razy dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24