Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta Polski Andrzeja Dudy. "Nie zgodzę się na obchodzenie czy naginanie prawa"

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Sylwia Dąbrowa
- Frekwencja wyborcza osiągnęła ponad 74 proc. To wielki sukces polskiej demokracji. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach parlamentarnych. Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna, jest najsilniejsza w całej naszej historii - powiedział w orędziu podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji prezydent Andrzej Duda.

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Podczas orędzia inaugurującego dziesiątą kadencję Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na rekordową frekwencję.

- To wielki sukces, ale także wielkie zadanie dla wszystkich państwa zasiadających w ławach poselskich. To od waszych decyzji zależy, czy Polacy nie utracą wiary w demokrację. Polska bez silnego, zdrowego i szanującego się Sejmu nie może istnieć. To dla mnie wielki zaszczyt wygłaszać orędzie podczas jubileuszowej, dziesiątej kadencji Sejmu - powiedział Andrzej Duda.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Prezydent Andrzej Duda o tym, co powinno być najważniejsze dla posłów

Andrzej Duda podczas swojego orędzia zwrócił uwagę na to, co powinno być najważniejsze dla posłów. Zaznaczył, że Polska jest wspólnym zobowiązaniem i marzeniem całych pokoleń.

- Powinniśmy docenić ostatnie ponad 30 lat wolności, kiedy nareszcie możemy sami o sobie decydować. O najważniejszych dla Polski sprawach, o tym, w jakim kierunku będzie się rozwijać nasza Ojczyzna. Wielkie marzenie całych pokoleń Polaków spełniło się na naszych oczach. To marzenie jest dzisiaj dla nas wielkim zobowiązaniem! Polska jest naszym wspólnym wielkim zobowiązaniem - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

- Chciałbym z tego miejsca zaapelować do Was o to, byście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców powinno być to, że każdy klub parlamentarny ma wskazanego przez siebie reprezentanta w prezydium Sejmu. To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny - dodał.

- Dziś zdecydowanie najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny! Żyjemy w niebezpiecznych czasach, a pełnoskalowa wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadamia nam to każdego dnia - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na kwestie związane z obronnością

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że sprawa bezpieczeństwa Polski powinna być kluczowa dla wszystkich parlamentarzystów. Podkreślił, że zależy mu na tym, aby kierunek dotyczący obronności został utrzymany.

- Dziękuję, że w najważniejszych momentach zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę pokazaliście niezwykłą odpowiedzialność. Dziękuję za ponadpartyjne poparcie ustawy o obronie Ojczyzny, która umożliwiła zwiększenie finansowania oraz szybszą modernizację i wzmacnianie polskiego wojska. Mam nadzieję, że ten właściwy kierunek zostanie utrzymany, programy zbrojeniowe będą kontynuowane, a wydatki na Siły Zbrojne utrzymane na poziomie 4 procent PKB. To powinna być sprawa łącząca wszystkie ugrupowania zasiadające w parlamencie. Jako zwierzchnikowi Sił Zbrojnych ogromnie mi na tym zależy! Bo silne i nowoczesne Wojsko Polskie to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla naszej ojczyzny - wskazał prezydent Andrzej Duda.

"Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat"

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że "będzie stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat", oraz że nie zgodzi się "na obchodzenie czy naginanie prawa".

- To było dobrych osiem lat dla Polski i Polaków. To było dobrych osiem lat z bilansem dodatnim, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań - takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjska agresja na Ukrainę - udało się utrzymać stabilność systemu finansowego naszej waluty i udało się, co niezwykle ważne, utrzymać miejsca pracy. Wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne - 500, a już wkrótce 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych - muszą zostać utrzymane - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

- Nie zgodzę się na żadne obchodzenie czy naginanie prawa. Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości, o które walczyły całe pokolenia: wolności i solidarności. Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył.

Zwracając się do wszystkich formacji politycznych, prezydent zastrzegł, że "ewentualne weto prezydenta nie może być usprawiedliwieniem dla niezrealizowania państwa zapowiedzi i obietnic wyborczych".

- Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta - dodał prezydent Polski.

"Polska musi stawiać sobie ambitne cele"

Prezydent podkreślał wagę strategicznych inwestycji podejmowanych przez państwo.

- Warto sobie głośno zadać pytanie: gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie budowa gazoportu, gdyby nie budowa interkonektorów gazowych, gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie budowa Baltic Pipe? - powiedział.

- Dlatego właśnie Polska musi stawiać sobie kolejne ambitne cele, takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej, łączącej najdalsze zakątki Polski. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli zrealizować zobowiązania z zakresu klimatu. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu - oświadczył.

- Tych ambitnych projektów jako prezydent RP będę bronił, będę im patronował, będę dbał o to, by zostały zrealizowane - zadeklarował Andrzej Duda.

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji otwarte przez Marka Sawickiego

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji zostało rozpoczęte przez Marszałka Seniora, Marka Sawickiego, którego na to stanowisko powołał prezydent.

Wcześniej Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie kwiaty przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Macieja Płażyńskiego, posłów poległych podczas II wojny światowej, ofiary katastrofy smoleńskiej i Jana Pawła II.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta Polski Andrzeja Dudy. "Nie zgodzę się na obchodzenie czy naginanie prawa" - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24