MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna. Radca prawny nie ma wątpliwości w sprawie kontraktów do 30 czerwca. Kluby muszą dogadać się z piłkarzami

Kuba Zegarliński
Kuba Zegarliński
Pierwsze mecze w czasie pandemii już zostały rozegrane
Pierwsze mecze w czasie pandemii już zostały rozegrane kz
Wciąż nie wiadomo, co z kontraktami piłkarzy, które kończą się 30 czerwca. O zdanie w tej sprawie poprosiliśmy więc radcę prawnego, który współpracuje z jednym z klubów Fortuna 1 Ligi.

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej wydał 12 maja 2020 r. uchwałę nr IV/48, w której wskazuje się, że kontrakty o profesjonalne uprawianie piłki nożnej zawodników klubów uczestniczących w tych rozgrywkach, których okres obowiązywania kończy się 30 czerwca 2020 r. mogą być przedłużone do 31 lipca 2020 r. Uchwała nie przewiduje jednak jakiegokolwiek automatyzmu.

–Wydłużenie kontraktu musi zostać każdorazowo uzgodnione pomiędzy klubem a zawodnikiem. Dodatkowo konieczna będzie zgoda klubu pozyskującego w przypadku gdy zawodnik zawarł z tym klubem kontrakt lub klubu, do którego zawodnik ma powrócić po transferze czasowym – mówi nam radca prawny Piotr Miły z JGA Doradztwo prawne i podatkowe z siedzibą w Katowicach.

- Od strony formalnej kluby w zależności od przypadku kluby powinny zawrzeć odpowiednio aneksy do kontraktów obowiązujących lub nowe kontrakty albo aneksy do umów transferowych wchodzących w życie w lipcu oraz złożyć je we właściwym dla danego klubu Wojewódzkim Związku Piłki Nożnej i organie prowadzącym rozgrywki w ciągu 2 dni od ich zawarcia, ale nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r. - dodaje Miły.

Lech Poznań pokonał Stal Mielec 3:1Zobacz też: Rafał Augustyn, olimpijczyk z Mielca: Miałem problemy oddechowe. Czy to był wirus? Nie wiem

Totolotek Puchar Polski. Piłka nożna wróciła na Podkarpacie!...

Prezes Zbigniew Boniek rozwiewa jednak nadzieje, że PZPN podejmie uchwałę o automatycznym ich przedłużeniu do zakończenia sezonu.

- Jakiekolwiek kwestie kontraktowe dotyczą tylko pracodawcy i pracownika, PZPN nie jest w tej sprawie stroną i na pewno takiej uchwały nie podejmiemy. Nie powinniśmy być w ogóle adresatem wniosku o podobne działanie. Podobne sprawy kluby muszą rozwiązywać we własnym zakresie. Trzeba się porozumieć z zawodnikami, złożyć podpisy i to wszystko - komentuje Boniek dla Polska Press.

Pewne kroki podjęła FIFA, ale to bardziej rekomendacje, niż konkretne przepisy. Światowa Federacja Piłki Nożnej zaleca bowiem klubom, by przedłużyły kontrakty, a w umowach był zapis “do końca sezonu”, bez podania konkretnej daty końcowej kontraktu. FIFA rekomenduje również, że okno transferowe powinno zostać dopasowane do sytuacji w ligach.

- Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje spotkają się z przychylnością na całym świecie. Nawet jeśli te propozycje nie rozwiązują wszystkich problemów, to mamy nadzieję, że zapewnią przynajmniej pewien rodzaj stabilności - powiedział szef FIFA Gianni Infantino.

W mojej ocenie większość przypadków będzie rozwiązywana w sposób określony w uchwale PZPN - podkreśla w rozmowie z Nowinami Piotr Miły.

- W normalnych warunkach zarówno kluby jak i zawodnicy powinni być zainteresowani aneksowaniem kontraktów i umów transferowych. Zgodnie z treścią Uchwały jeśli okres obowiązywania kontraktu nie zostanie przedłużony, zawodnik nie może być potwierdzony do klubu uczestniczącego w jakichkolwiek kontynuowanych rozgrywkach do zakończenia sezonu 2019/2020.

- Podobnie jeśli nie dojdzie do przedłużenia obowiązywania kontraktu zawodnika, który zawarł kontrakt z innym klubem niż ten, w którym występuje, zawodnik nie będzie mógł zostać potwierdzony przez klub pozyskujący w jakichkolwiek kontynuowanych rozgrywkach do zakończenia sezonu 2019/2020. Ponadto taki zawodnik będzie mógł zostać potwierdzony do klubu nie wcześniej niż 1 sierpnia 2020 r.

- Dostrzegam dwa wyjątki od powyższego, tj. transfery zagraniczne oraz sytuacje, w których kluby będą chciały zrezygnować z zawodników, którym wygasają kontrakty wraz z upływem 30 czerwca 2020 r. - kończy radca prawny Piotr Miły.

Sprawdźcie jak oceniliśmy piłkarzy PGE Stali Mielec po meczu z Lechem Poznań.Zobacz też - Dariusz Marzec, trener PGE Stali Mielec, przed restartem sezonu i pucharowym meczem z Lechem Poznań:

Totolotek Puchar Polski. Tak oceniliśmy piłkarzy PGE Stali z...

Zobacz też: Rafał Augustyn, olimpijczyk z Mielca: Miałem problemy oddechowe. Czy to był wirus? Nie wiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24