Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobierasz 500 plus? Nie musisz składać wniosku o wyższe świadczenie [WIDEO]

Jakub Hap
Jakub Hap
Wideo
od 16 lat
Już od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze znane jako 500 plus zostanie zastąpione świadczeniem 800 plus. Comiesięczne wsparcie finansowe, przysługujące rodzicom na niepełnoletnie dzieci wzrośnie automatycznie – bez konieczności składania wniosku.

7 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Na jej mocy, od początku przyszłego roku wysokość świadczenia wychowawczego ma wynosić nie 500, ale 800 zł na każde dziecko – do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia.

Rodziny pobierające już świadczenie, nie muszą składać dodatkowego wniosku, by otrzymać większe wsparcie.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie wychowawcze, sam podniesie jego wysokość (…). Nastąpi to automatycznie i obejmie wszystkich, którzy według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Po 1 stycznia 2024 r. osoby te otrzymają wypłaty w nowej wysokości. Zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje ZUS.

O świadczenie wychowawcze ponownie trzeba będzie zawnioskować dopiero za pół roku.

- Nabór wniosków (…) na kolejny okres, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r., zostanie otwarty 1 lutego 2024 r. Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać tylko elektronicznie, przez aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczną banków lub SKOK, które współpracują z ZUS - instruuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co ważne – zmiana wysokości pobieranego świadczenia wychowawczego w żaden sposób nie wpłynie na inne świadczenia wypłacane zarówno przez ZUS („Dobry start”, czyli wyprawki szkolne oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy) , jak i ośrodki pomocy społecznej.

- Świadczenie wychowawcze, zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej nie jest wliczane do dochodów. Dlatego też pozostanie bez wpływu na inne świadczenia - tłumaczy Urszula Kućma, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle

O "800 plus" i polityce prorodzinnej rządu mówiono w poniedziałek podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Krośnie. Wzięli w niej udział poseł Piotr Babinetz, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr oraz starosta krośnieński Jan Pelczar.

- Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości programy społeczne, programy rodzinne są kluczowe. Wśród tych programów jak "Senior plus", "Maluch plus", "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy", programem najważniejszym był program "500 plus", teraz zwiększony naszą decyzją do "800 plus" (...). To jest sztandarowy program, który jest potrzebny polskim rodzinom i z całą pewnością będzie kontynuowany - podsumował poseł Babinetz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24