NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Poczet redaktorów naczelnych Nowin w latach 1990-2009

  Poczet redaktorów naczelnych Nowin w latach 1990-2009

  mbartoszewicz

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Poczet redaktorów naczelnych Nowin w latach 1990-2009
  Sylwetki redaktorów naczelnych Nowin w latach 1990-2009.
  Poczet redaktorów naczelnych Nowin w latach 1990-2009

  Jan Filipowicz
  styczeń - wrzesień 1990 r.


  Związany z gazetą od 1954 r. Pracował w działach: rolnym, ekonomicznym i sportowym. Po ustąpieniu z funkcji naczelnego pozostał w redakcji na stanowisku sekretarza. Dziś mówi z uśmiechem, że przeprowadził Nowiny od socjalizmu do kapitalizmu.

  Jan Stepek
  wrzesień 1990 - marzec 1993


  Sanoczanin, z wykształcenia historyk (KUL), po roku 1980 związany z Solidarnością, internowany, po uwolnieniu pracował na emigracji w Editions Spotkania, był stałym współpracownikiem Radia Wolna Europa. Przed przyjściem do Nowin był naczelnym w tygodniku San. Z jego inicjatywy powstały Nowiny Wieczorne. Po jego śmierci jeden z konkursów dziennikarskich nosił jego imię.

  Jan Musiał
  Marzec 1993 - lipiec 1994


  Z wykształcenia filolog polski, w latach 1973-80 dziennikarz Nowin, szef Solidarności w redakcji, później wojewoda przemyski, senator RP. Po odwołaniu z funkcji naczelnego przez jakiś czas był prezesem zarządu w R-press. Obecnie jest kanclerzem Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

  Piotr Świder
  Sierpień 1994 - marzec 1996


  Z wykształcenia filozof (UJ), pracował w rzeszowskiej filii UMCS. Za jego czasów redakcja przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Kraszewskiego, nastąpiła też komputeryzacja redakcji. Po odejściu z Nowin zajął się działalnością ubezpieczeniową.

  Ryszard Terlecki
  Kwiecień 1996 - wrzesień 1998


  Krakowianin, syn pisarza Olgierda Terleckiego, historyk, publicysta, zrobił doktorat na UJ i habilitację w Polskiej Akademii Nauk. Przed przyjściem do Nowin był zastępcą red. naczelnego w krakowskim "Czasie". Za jego czasów gazeta przeszła na druk offsetowy, wprowadzono też kolorowy dodatek telewizyjny. Odszedł z Nowin, gdy został wybrany na radnego miasta Krakowa.

  Zbigniew Tadeusz Drzewicki
  Wrzesień 1998 - kwiecień 1999


  Wrocławianin, ukończył studium poligraficzne w Warszawie, słuchacz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W Nowinach od września 1972 roku. Przeszedł praktycznie wszystkie szczeble dziennikarskiej kariery. Szef działu depesz, sportowego, konsumenckiego, sekretarz redakcji, zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego. Od października 2005 r. na emeryturze. Nadal współpracuje z redakcją.

  Wojciech Duda
  Maj 1999 - październik 2000


  Pochodzi z Łodzi. Związany ze środowiskami niepodległościowymi. Pracował w Dzienniku Łódzkim i w Życiu Tomasza Wołka, pisał w krakowskim Czasie, Tygodniku Solidarność i Prawie i Życiu. Za jego rządów gazeta m.in. zmniejszyła format oraz zmieniła szatę graficzną. Pojawiło się też codziennie odświeżane wydanie internetowe. Po odejściu z Nowin był m.in. redaktorem naczelnym Głosu Szczecińskiego. Jest autorem kilku książek.

  Jarosław Alojzy Szczepański
  Listopad 2000 - wrzesień 2001


  Gdańszczanin, ukończył historię filozofii na KUL-u, związany z Solidarnością, w stanie wojennym dwukrotnie internowany. W 1990 r. współtworzył w Rzeszowie dziennik A-Z. Do Nowin przyszedł w 1992 roku. Tu zasłynął m.in. cyklem felietonów "Puenta" (wybór ukazał się w wydaniu książkowym). Kiedy przestał pełnić funkcję naczelnego, był zastępcą red. nacz. i publicystą. Odszedł z Nowin na stanowisko wiceprezesa zarządu rzeszowskiego oddziału TVP.

  Dariusz Dziopak
  Listopad 2001 - czerwiec 2003


  Z wykształcenia historyk, pracował m.in. jako nauczyciel. Pierwsze kroki dziennikarskie stawiał w dzienniku A-Z. Do Nowin przyszedł z Super Nowości, gdzie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Pod jego nadzorem m.in. przeniesiono druk Nowin do Krakowa i wprowadzono kolor do wydań codziennych. Po ustąpieniu z funkcji pozostał w Nowinach, jest zastępcą redaktora naczelnego.

  Janusz Pawlak
  Lipiec 2003 - czerwiec 2006


  Ukończył prawo na rzeszowskiej Filii UMCS. Z Nowinami związał się na początku lat 80., był m.in. szefem działu informacji. Za jego kadencji wprowadzono nowoczesny layout, poniedziałkowe dodatki sportowe, rozbudowano strony regionalne. W 2005 r. pismo "Media Marketing" przyznało mu tytuł Naczelnego Roku w uznaniu dla Nowin za wyniki czytelnictwa i sukcesy biznesowe. Obecnie kieruje działem konsumenckim.

  ***
  Od lipca 2006 r. redaktorem naczelnym jest Stanisław Sowa. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji rzeszowskiej Filii UMCS. Karierę dziennikarską rozpoczął w 1990 r. w Dzienniku Obywatelskim A-Z. W latach 1999-2003 był redaktorem naczelnym Dziennika Wschodniego, który ukazuje się w Lublinie.
  ***

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo