Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpaccy gimnazjaliści wybierają szkoły średnie. Tłum chętnych do klasy policyjnej

Beata Terczyńska
Monika Kędzior z VI LO w Rzeszowie: - To tylko część podań do naszej szkoły
Monika Kędzior z VI LO w Rzeszowie: - To tylko część podań do naszej szkoły Fot. Wojciech Zatwarnicki
Gimnazjaliści w piątek zakończyli wybór szkół średnich. Każdy uczeń mógł złożyć dokumenty najwyżej do trzech szkół. Zaznaczając, na której najbardziej mu zależy, czyli tzw. pierwszą, drugą i trzecią preferencję.

W każdej z wybranych szkół, uczeń może obstawiać dowolną liczbę klas.

W Rzeszowie przygotowano ponad 5 tys. miejsc w pierwszych klasach. Najwięcej w liceach ogólnokształcących.

Obstawiają szóste i drugie

Najwięcej kandydatów do nauki mają VI i II LO. W "szóstym" chce się uczyć 3647 osób. Aż 443 zadeklarowało, że najbardziej zależy im na tym właśnie liceum. Najbardziej oblegane są klasy: matematyka - informatyka - fizyka oraz polski - angielski - historia. "6" może przyjąć 385 osób.

II LO wskazało 3526 uczniów, z czego 571 zaznaczyło je jako szkołę pierwszej preferencji. W "drugim" największym powodzeniem cieszą się klasy: biologiczno - chemiczna oraz z polskim i historią jako przedmiotami wiodącymi. Szkoła ma miejsca dla 306 pierwszoklasistów.

Patrząc na liczbę wszystkich chętnych, kolejność układa się tak: III (1980 chętnych), I (1721), IV (1633), VIII (1055), VII (836), V (650), IX (209), XI (180), XII (163), X (161), LO ZST (73) i LO WSIiZ (24).

Natomiast biorąc pod uwagę tylko szkołę pierwszego wyboru, kolejność jest inna. Wygląda tak: II (571), VI (443), IV (415), I (311), III (307), V (151), VII (142), X (131), VIII (125), LO ZST (40), XI (39), IX (37), XII (32) i LO WSIiZ (9). W nawiasie podajemy liczbę osób, które wybrały daną szkołę, a ich podania zostały już pozytywnie zweryfikowane.

Klasa policyjna przebojem

W Krośnie w I LO najbardziej oblegana jest klasa o profilu promedycznym (1,6 kandydata na miejsce) oraz humanistyczno-kulturalny o matematyczno-fizyczny (1,5). Najmniej jest chętnych na profil społeczno-ekonomiczny - dwa razy miejsc więcej miejsc niż chętnych. W II LO w klasie o profilu dziennikarsko-językowym jest aż dwóch kandydatów na miejsce. Rekord padł jednak w III LO w klasie "propolicyjnej" - 2,5 kandydata.

W Jarosławiu do I LO podania z zaznaczeniem I preferencji złożyło 357 gimnazjalistów na 297 miejsc. Najwięcej do klas: biologiczno-chemicznej z językiem obcym 95 kandydatów - 68 miejsc. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przebojem jest klasa o specjalności technik-mechanik 101 podań - 34 miejsca. W jarosławskiej budowlance nie ma praktycznie chętnych na naukę w klasie blacharz (2 kandydatów), betoniarz zbrojarz (4 chętnych), ale aż 50 osób (jest tylko 16 miejsc) chce zdobyć umiejętności posadzkarz.

W Przemyślu w I LO złożono 303 podania - jest 256 miejsc. W Zespole Szkół Ekonomicznych zaledwie 70 podań na 96 miejsc (kandydaci, którzy wpisali szkołe z i stopniem preferencji).

Decyzje 26 czerwca

Od 22 do 23 czerwca (do godz. 15) szkoły będą przyjmować kopie świadectw ukończenia gimnazjum oraz zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymanych z OKE. Pierwsze ogłoszenie listy przyjętych kandydatów planowane jest 26 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24