Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie gazem stoi. Odkryto dodatkowe złoże gazu w okolicy Przeworska i Jarosławia oraz nowe w miejscowości Wólka Zapałowska

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Łukasz Solski
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że w miejscowości Wólka Zapałowska odkryło nowe złoże gazu na Podkarpaciu oraz, że zaczęła się rewitalizacja złoża gazowego Mirocin. Szacunki mówią, że zasoby tego złoża położonego na granicy powiatów przeworskiego i jarosławskiego, są nawet o jedną piątą większe niż zakładano.

W złożu Mirocin na granicy powiatu przeworskiego i jarosławskiego znajduje się około miliard metrów sześciennych gazu więcej, niż pierwotnie oceniano. Zasoby tego złoża określano do tej pory na 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego (wydobyto już 4,2). Odwierty rozpoznawcze pokazały, że są tam dodatkowe zasoby. Złoże jest eksploatowane od 1962 roku.

– Konsekwentnie realizujemy strategiczny plan zwiększenia wydobycia gazu ziemnego na Podkarpaciu. Eksploatacja krajowych złóż pozostaje najbardziej efektywnym kosztowo źródłem pozyskaniu gazu a jednocześnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i rozwoju lokalnych społeczności. Złoże Mirocin to kolejny dowód wyjątkowych kompetencji PGNiG w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Odkrycie dodatkowych zasobów gazu przedłuży eksploatację złoża o kolejne dekady

- mówi mówi Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

W Wólce Zapałowskiej odkryto nowe złoże gazu ziemnego

Z kolei około 5 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie ma być wydobywane, dzięki odkryciu złoża w miejscowości Wólka Zapałowska w gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim. PGNiG informuje, że wybór lokalizacji do tych poszukiwań, został poprzedzony dokładną analizą archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych.

– Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów – mówi Jerzy Kwieciński.

PGNiG wierci kolejne otwory eksploatacyjne na Podkarpaciu. Zlokalizowane są w Pikulicach i Łuczycach pod Przemyślem. Złoże gazu ziemnego „Przemyśl” jest największym w Polsce. Otwory kierunkowe sięgną głębokości około 2750 m. Prace wiertnicze potrwają ponad miesiąc. Po ich wykonaniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje kolejne odwierty na obu placach wiertniczych. Zobaczcie zdjęcia wiertni w Łuczycach.Czytaj więcej:  Trwają prace przy złożu gazu ziemnego Przemyśl, największym w Polsce. PGNiG wierci kolejne otwory eksploatacyjne"Konkurencyjne warunki cenowe". PGNiG podpisało umowy na dostawy gazu z USA od 2022 r.

Tak PGNiG szuka gazu ziemnego na Podkarpaciu. Byliśmy na ter...


ZOBACZ TEŻ: Pożar wiertni gazu w Kalnikowie k. Przemyśla. Pracownik poparzony [Mat. Arch. z 26.11.2016]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24