MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacka Solidarność protestuje w Warszawie

Małgorzata Froń
archiwum
W ramach Ogólnopolskich Dni Protestu z Regionu Rzeszowskiego "Solidarności" na manifestacje wyjedzie w sumie 1490 osób (31 autokarów), w przeważającej większości są to członkowie "Solidarności" (ponad 90 procent).

Dzisiaj w tzw. dniu branżowym manifestować będą członkowie "S" z WSK PZL-Rzeszów i PZL-Mielec pod Ministerstwem Skarbu, a pod Ministerstwem Zdrowia związkowcy "S" ze szpitali i przychodni z Rzeszowa, Tarnobrzega i Sandomierza.

Jutro pod Ministerstwem Edukacji protestować będą członkowie "Solidarności" z placówek oświatowych z Rzeszowa.

W sobotę odbędzie się ogólnopolska manifestacja "Dość lekceważenia społeczeństwa", na którą związkowcy wyjeżdżają o godz. 4. sprzed siedziby rzeszowskiej "Solidarności", ul. Matuszczaka 14.

W sumie 28 autokarów, z tego 19 z Rzeszowa i okolic, 4 - z Mielca, 2 - z Leżajska, po jednym z Łańcuta, Nowej Sarzyny, Strzyżowa, Kolbuszowej oraz Ropczyc i Sędziszowa

Najliczniejsze reprezentacje członków "Solidarności" będą z WSK PZL-Rzeszów, PZL-Mielec, Zelmer, PKS-Rzeszów, PGE Rzeszów, Organiki Sarzyna, Miejskich Żłobków w Rzeszowie, TP SA, Koelner w Łańcucie, Fabryki Mebli w Kolbuszowej, ZUS, MPK, Fabryki Maszyn w Leżajsku oraz służby zdrowia i oświaty w Rzeszowie. Wśród manifestujących będą również służby mundurowe (w tym Związek Zawodowy Policjantów) oraz młodzież ze Stowarzyszenia Narodowy Rzeszów.

W trakcie manifestacji związkowcy zbierać będą podpisy pod wnioskiem o podjęcie przez Sejm RP uchwały dotyczącej skrócenia obecnej kadencji Sejmu RP.

Główne postulaty strajkujących:

1. Zmiana prawa o referendach ogólnokrajowych. Chodzi o to, aby po zebraniu 500 tys. podpisów rozpisanie referendum było obligatoryjne. Dziś o tym, czy się ono odbędzie decyduje Sejm. Od 1989 roku nie przeprowadzono ani jednego referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli, a miliony podpisów Polaków pod wnioskami referendalnymi trafiły do sejmowej niszczarki.

2. Wycofanie fatalnych dla pracowników zmian w Kodeksie pracy wprowadzających 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy i elastyczny czas pracy. Po wprowadzeniu tych rozwiązań w życie pracodawcy mogą np. przez kilka miesięcy nakazać pracownikom pracę po kilkanaście godzin dziennie bez dodatkowych pieniędzy za nadgodziny. Z kolei przez pozostałą cześć roku pracownicy będę odbierać niepłatne dni wolne lub pracować po 4 godziny dziennie za połowę pensji.

Pozostałe żądania:
1. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

2. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.

3. Zaprzestanie likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, a także wprowadzenie pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia i dostęp do bezpłatnej edukacji.

4. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.

5. Podwyższenie wysokości płacy minimalnej zgodnie z obywatelskim projektem ustawy złożonym przez NSZZ Solidarność.

6. Stworzenie ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24