Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki NFZ zakazał robienia cytologii w cytomammobusie

Joanna Tarnowska
Mielecki cytomammobus przeprowadzał badania profilaktyczne w ramach programu profilaktyki raka piersi i programu profilaktyki szyjki macicy. Teraz może wykonywać tylko mammografię. - W Krośnie jesteśmy od 15 listopada. Zdążyliśmy wykonać tylko kilkanaście badań cytologicznych - mówi Joanna Pieróg. - Jednorazowy sprzęt został wywieziony do Mielca, został tylko fotel ginekologiczny.
Mielecki cytomammobus przeprowadzał badania profilaktyczne w ramach programu profilaktyki raka piersi i programu profilaktyki szyjki macicy. Teraz może wykonywać tylko mammografię. - W Krośnie jesteśmy od 15 listopada. Zdążyliśmy wykonać tylko kilkanaście badań cytologicznych - mówi Joanna Pieróg. - Jednorazowy sprzęt został wywieziony do Mielca, został tylko fotel ginekologiczny. Fot. Tomasz Jefimow
Z badań cytologicznych korzystało tysiące kobiet, gros takich, które z różnych powodów nie odważyły się pójść do ginekologa. - Badania były przeprowadzane nielegalnie, bez zezwolenia - stwierdził Podkarpacki Oddział NFZ.

Mimo to przez sześć lat podkarpacki NFZ dopłacał do funkcjonowania mobilnego ośrodka, w którym wykonywano badania profilaktyczne kobietom z całego regionu.

Pracownicy Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia skontrolowali Fundację SOS Życie z Mielca, właściciela cytomammobusu. Efekt? Wydali zakaz robienia w nim badań cytologicznych. Zdaniem urzędników, mogą być one przeprowadzane wyłącznie w gabinecie ginekologicznym, i tylko przez lekarza.

Zakaz NFZ dla dobra pacjenta?

- Fundacja SOS Życie nigdy nie miała zgody na przeprowadzanie badań cytologicznych w mobilnym ośrodku - twierdzi Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie. - Mogła je wykonywać tylko w swoim stacjonarnym oddziale przy ul. Tańskiego.

W decyzji o wstrzymaniu badań w cytomammobusie czytamy: "Mając na uwadze zagrożenie dla pacjentów, jakie wynika z faktu nielegalnego udzielenia świadczeń w zakresie realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy."

- To bzdura. Wszystko jest robione zgodnie z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa i higieny pacjentek. Używany jednorazowych przyrządów i preparatów do pobierania próbek. Nagle okazuje się, że przy badaniu musi być lekarz, a nie jak do tej pory położna z certyfikatem - denerwuje się Łucja Bielec, prezes Fundacji SOS Życie.

Kobiety już nie robią badań

Nagła decyzją funduszu o zakazie robienia badań dziwi tym bardziej, że były one wykonywane w cytomammobusie przez 6 lat, w ramach umowy z NFZ.

- Czyżby fundusz nie wiedział, za co płaci? - pytamy jego rzecznika NFZ.

- Zatajono przed funduszem tak długi czas robienia badań w cytomammobusie. Robiono je nielegalnie, pod szyldem Ośrodka Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie w Mielcu - twierdzi Jakubowicz.

- Pod koniec każdego roku sporządzamy raport, w którym wyszczególniamy każdy powiat. Logiczne jest, że kobiety z Jasła czy Krosna nie przyjeżdżają do Mielca na badania, tylko my robimy je u nich, na miejscu - ripostuje Bielec.

Na nic wzajemne obwinianie. Fakty są takie, w mobilnym ośrodku od kilku tygodni nie przeprowadza się badań cytologicznych, mimo że zainteresowanie kobiet jest ogromne. Na 34 tys. badań cytologicznych wykonanych w tym roku na Podkarpaciu, 4150 przeprowadzono w cytomammobusie.

- Obawiam się, że odebranie fundacji prawa wykonywania cytologii w cytomammobusie może obniżyć wykrywalność zmian nowotworowych w województwie. W jakim stopniu, trudno wyrokować - mówi Anna Świeca z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Rzeszowie.

Decyzję NFZ krytykują pacjentki.

- To jakiś absurd, zabierać coś, co przynosiło same korzyści. Wymaz pobierały położne, co nie było takie wstydliwe. Poza tym dla wielu kobiet z okolicznych wsi było to duże udogodnienie i mobilizacja by się przebadać - mówi Ewa Wiecek z Mielca.

W innych też już nie można

W Polsce są jeszcze cztery takie mobilne ośrodki profilaktyczne - w Warszawie, Lublinie, Kielcach i Bydgoszczy. Ich właścicielami są miejscowe centra onkologiczne. Niestety, po decyzji podkarpackiego NFZ i tam zakazano robienia cytologii.

- Sami dokładnie nie wiemy, dlaczego taka decyzja została podjęta. Ograniczenie badań w cytomammobusach nie jest dobre. One docierają do różnych zakątków naszego kraju. Wiadomo, że istnieje wiele powodów, dla których kobiety nie idą lekarza ani do położnej na badanie - mówi Marta Czernik, kierownik biura ds. realizacji badań przesiewowych w Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24