MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki Związek Piłki Nożnej zatwierdził nowy regulamin rozgrywek. Są w nim opcje wcześniejszego zakończenia sezonu

Łukasz Pado
Łukasz Pado
Do 3 ligi awansuje zwycięzca rozgrywek 4 ligi, zaś do klasy O spadną drużyny z miejsc 17-22 oraz tyle ile drużyn spadnie do tej grupy z 3 ligi.
Do 3 ligi awansuje zwycięzca rozgrywek 4 ligi, zaś do klasy O spadną drużyny z miejsc 17-22 oraz tyle ile drużyn spadnie do tej grupy z 3 ligi. Kuba Zegarliński
Kluby piłkarskie z Podkarpacia otrzymały nowy regulamin rozgrywek. Wstępnie ustalono, że sezon 2020/21 w 4 lidze podkarpackiej ruszy 25-26 lipca.

Kolejne ligi będą ruszać stopniowo, najpóźniej przewidziano start klas B, bo na 22-23 sierpnia, ale jak będzie taka wola klubów, to te rozgrywki również rozpoczną się szybciej.

Tak jak wcześniej mówiono, po raz pierwszy 4 liga podkarpacka zagra w systemie dwurundowym, w którym wystąpi podział na rundę zasadniczą i finałową.

W pierwszej kolejności drużyny zagrają każda z każdą po 1 meczu, potem nastąpi podział ligi. Drużyny z miejsc 1-8 w tabeli zagrają w grupie mistrzowskiej, a pozostałe od 9. miejsca w dół w grupie spadkowej.

Do rundy finałowej drużyny przejdą z dorobkiem punktowym i bramkowym uzyskanym w rundzie zasadniczej. Grupa mistrzowska zagra systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. W grupie spadkowej drużyny zagrają ze sobą po 1 meczu.

Do 3 ligi awansuje zwycięzca rozgrywek 4 ligi, zaś do klasy O spadną drużyny z miejsc 17-22 oraz tyle ile drużyn spadnie do tej grupy z 3 ligi.

Polonia Przemyśl Przygotowania - rozpoczęcie treningów - 23.05; sparingi - - 27.06: LKS Skołoszów 2:2, 4.07: KS Wiązownica 1:3, 11.07: Pogoń-Sokół Lubaczów 2:0.   Zmiany - przybyli : Marcin Babieczko, Michał Szpilka, Gracjan Maciewicz (junorzy), w kręgu zainteresowań: Gracjan Maciewicz (z juniorów), kilku zawodników z niższych lig, mogą odejść: -; ubyli: Krystian Babiarz (nie podjął treningów), Patryk Broda (Orzeł Przeworsk), Jacek Broda (wypożyczenie do LKS Skołoszów).Koszulki piłkarzy Polonii Przemyśl w ostatnich latach. Które najlepsze?

Transfery i sparingi w 3 i 4 lidze. Zmiany kadrowe, wyniki s...

Liczba zespołów w 4 lidze może ulec zmianie, bo proces licencyjny jeszcze nie dobiegł końca. Podobno najbardziej zagrożony jest Partyzant Targowiska, w przypadku pozostałych klubów nie ma sygnałów, by pojawiały się jakieś problemy.

Wśród nowych punktów w regulaminie pojawiły się te, które częściowo zostały wywołane w związku z epidemią koronawirusa. I tak: „W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanym siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu więcej niż 50% wszystkich meczów, jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie mecze, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych, uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów (...)” – czytamy w paragrafie 21, punkt 3 regulaminu rozgrywek. W tej sytuacji przepis mówiący o tym, że w przypadku równej liczby punktów decydują bezpośrednie mecze, nie obowiązuje, chyba że zainteresowane drużyny zdążyły rozegrać mecz i rewanż. Jeśli nie, to w przypadku równej liczby punktów, zadecyduje bilans bramek. W kolejnym punkcie zaś mamy: „W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanymi siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu mniej niż 50% wszystkich meczów, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona (...)”

Dodano też zapis, że w przypadku ogłoszenia stanu epidemicznego, orzeczenie lekarskie, którego termin upływa w tym czasie, zostaną przedłużone do 60 dni od zniesienia stanu.

Zatwierdzony regulamin nie uwzględnia systemu rozgrywek w klasach O, A i B. Te zatwierdzą poszczególne okręgi i podokręgi, które prowadzą dane rozgrywki.

– Myślę, że nastąpi to przed końcem czerwca. Nie słyszałem, żeby gdzieś planowano wprowadzić system taki jak w 4 lidze. Raczej będzie to tradycyjny system, gdzie drużyny grają między sobą po dwa mecze każdy z każdym – powiedział Sławomir Ferenc, rzecznik prasowy Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. - Chcemy coraz bardziej zachęcać kluby z klasy okręgowej, żeby uzupełniały sprawozdania elektronicznie. Forma papierowa będzie jeszcze dozwolona, ale najprawdopodobniej tylko do końca nadchodzącego sezonu.

Wśród nowych zapisów regulaminu można odnotować też fakt, że kluby z klasy O w nadchodzącym sezonie nadal będą mogły posiadać tylko jedną grupę młodzieżową, choć w planie było, żeby to były dwie drużyny. Podkarpacki ZPN zwiększył też limit graczy spoza Unii Europejskiej. Dotychczas można było zarejestrować tylko dwóch takich piłkarzy, przy czym jeden był rejestrowany bezpłatnie, a za drugiego trzeba było zapłacić 1000 zł. Teraz limit zwiększa się do sześciu graczy, ale za trzeciego trzeba dopłacić, aż 3000 zł, a każdego kolejnego 10 000 zł.

W regulaminie wciąż istnieje zapis dotyczący opłat za uczestnictwo w rozgrywkach. – Nie zapadł jeszcze w tej sprawie decyzja PZPN-u, czekamy na nią. Jeśli PZPN podejmie taką uchwałę, a być może nastąpi to już w czwartek, to zostanie to wprowadzone również u nas – dodał Sławomir Ferenc.

od 7 lat
Wideo

Ostatni trening Polaków przed meczem z Austrią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24