Podkarpackie akcenty w MŚ w Karate Kyokushin

Marcin Jastrzębski
Izabella Dec w Japonii zdobyła cenne doświadczenia.
Izabella Dec w Japonii zdobyła cenne doświadczenia. Archiwum klubowe
W rozegranych w Tokio X Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin nasze województwo w imprezach towarzyszących miało sowich reprezentantów.

Byli nimi: zawodniczka Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate Izabela Dec (trener Dariusz Burda), oraz Karol Magura (trener Dariusz Walas) z Przeworskiego Klubu Karate Kyokushin. W turniejach brało udział łącznie 1500 zawodników, w tym 26 reprezentantów Polski.

Polska ekipa zdobyła jeden medal. Srebro wywalczył Jan Mąsior (Chrzanów) w kategorii kumite senior 35-39 lat (- 70 kg). Ponadto sensei Dariusz Burda wraz z Izabelą Dec uczestniczyli w seminarium prowadzonym przez mistrza świata z 2003 roku Shihana Hitoshi Kiyama, a następnie w obozach szkoleniowych.

W obozach tych brali udział także: sensei Roman Woźniak (Krośnieński Klub Kyokushin Karate) oraz sensei Dariusz Walas (PKKK). Obaj pozytywnie zaliczyli egzaminy na kolejne stopnie instruktorskie: Woźniak na 5 DAN, Walas na 4 DAN.

Dzień przed rozpoczęciem rywalizacji odbył się 4-godzinny Międzynarodowy Kurs Sędziowski, zakończony egzaminem na kolejne stopnie licencji sędziowskiej, w którym uczestniczyło 290 osób z całego świata - w tym 7 Polaków (shihan Eugeniusz Dadzibug, shihan Jacek Czerniec, sensei: Rafał Tomala, Jarosław Rytel, Dariusz Burda, Michał Puczko, Krzysztof Słoma).

W International Karate Friendship oraz International Senior Karate Tournament brało udział 1300 zawodników.

Walki prowadzone były na 10 matach. Zmagania obsługiwało 250 sędziów w tym 6 z Polski oraz 120 osób personelu tatami.

Z Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate startowała Izabela Dec, która po bardzo wyrównanej walce uległa nieznacznie na punkty zawodniczce z Japonii.

- Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, w końcu w takich imprezach spotykają się najlepsi. Iza mimo tego, że przegrała, zasłużyła na pochwały - podkreślał Dariusz Burda.

W Women's World Open Karate Championship wzięło udział 37 zawodniczek ( w tym 4 z Polski: Anna Kaczyńska, Agnieszka Sypień, Katarzyna Sieradzka, Ewelina Urbanowska).

Po bardzo wyrównanych i zaciętych pojedynkach Anna Kaczyńska wywalczyła 4 miejsce.

1. Anastasia Khripunova (Russia)
2. Julie Lamarre (Canada)
3. Elena Vorobyeva (Russia)
4. Anna Kaczyńska (Poland)

Ponadto rozegrano kolejne rundy 10th World Open Karate Championship: finałowa walka była 9 rundą. W turnieju uczestniczyło 192 zawodników - w tym 7 Polaków: Marcin Prachnio, Daniel Bukowy, Marcin Sieradzki, Piotr Polewiak, Patryk Sypień, Piotr Moczydłowski, Michał Krzak.

W pierwszym dniu rywalizacji rozegrano 3 rundy walk (do 1/16 finału - pozostało 64 zawodników - w tym 5 Polaków)

W drugim dniu rozegrano 2 rundy walk (do 1/8 finału - pozostało 16 zawodników- w tym 1 Polak Marcin Prachnio).

W trzecim dniu rozegrano 4 rundy walk oraz test tamashiwari.
Marcin Prachnio uległ nieznacznie Bułgarowi Zahari Damyanov w walce o awans do finałowej ósemki turnieju.

Marcin w pierwszej swojej walce pokonał 5-go zawodnika Turnieju sprzed 4 lat - Rosjanina Andrey Stepina.

Awans do grona 16 najlepszych zawodników jest największym sukcesem polskiego zawodnika od 1995 roku, kiedy to shihan Eugeniusz Dadzibug znalazł się także w gronie 16 zawodników Turnieju. Podczas 3 dnia, oprócz walk można było zobaczyć pokaz Teatru Kabuki - aktor Shido Nakamura, oraz specjalny pokaz Iaido mistrza Isao Machii.

Finałowy Turniej obserwowało ok 17000 widzów.