Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie: coraz więcej ofert pracy dla specjalistów

ala, materiały prasowe portalu pracuj.pl [email protected] 17 867-22-33
Jest coraz więcej ofert pracy na Podkarpaciu. Jednym z większych pracodawców w regionie jest rzeszowski Zelmer. Fot. Archiwum
Jest coraz więcej ofert pracy na Podkarpaciu. Jednym z większych pracodawców w regionie jest rzeszowski Zelmer. Fot. Archiwum
Aż o 20 proc. wzrosła w tym roku liczba ofert pracy w naszym regionie w porównaniu z końcówką 2009. Najpilniej poszukiwani są handlowcy - wynika z najnowszego raportu pracuj.pl

W ostatnim kwartale 2009 roku na portalu pracuj.pl można było znaleźć prawie 1,5 tys. ofert pracy z Podkarpacia. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku liczba ta zwiększyła się do 1,8 tys. Poprawa na rynku pracy jest widoczna we wszystkich województwach. Ponad 20-procentowy wzrost dał naszemu regionowi 11 miejsce w kraju.

Analiza ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl. potwierdza ostatnie optymistyczne dane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które podało, że w marcu 2010, pierwszy raz od miesięcy spadła stopa bezrobocia - do poziomu 12,9%. Także urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na pracuj.pl w I kwartale 2010 pracodawcy zamieścili ponad 54 tys. ofert pracy, o 46% więcej niż rok wcześniej o tej porze.

Lepiej od stycznia

Znaczący wzrost liczby rekrutacji prowadzonych przez pracodawców można było zaobserwować już w styczniu, kiedy to opublikowano 17 835 ofert względem 12 865 w grudniu 2009 r. W marcu odnotowano kolejny wzrost – do poziomu ponad 20 tys. ogłoszeń. I kwartał roku ostatecznie zamknął się liczbą 54 636 ofert pracy. Podobną liczbę ogłoszeń odnotowano ostatnio w III kwartale 2008 r., który był ostatnim dobrym okresem na rynku pracy przed kryzysem.

Nowych pracowników najczęściej poszukiwały branże: handlowa, z której pochodziła co trzecia oferta umieszczona w serwisie Pracuj.pl (ponad 17 tys. ogłoszeń); bankowość, finanse, ubezpieczenia z ponad 8,6 tys. ofert oraz budownictwo i nieruchomości z ponad 6 tys. propozycji.

I kwartał tego roku był zdecydowanie lepszy dla branży przemysłu chemicznego, która odnotowała ponad 90% przyrost ofert pracy w stosunku do analogicznego okresu w 2009 roku. Informacje o poprawie koniunktury w tym sektorze przynoszą także najnowsze dane GUS. Wynika z nich, że producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają bieżącą koniunkturę optymistycznie. Duży, bo ponad 70% wzrost liczby prowadzonych rekrutacji odnotowała również branża finansowa, która najlepiej wśród przedsiębiorstw świadczących usługi oceniła obecną koniunkturę.

Co ciekawe, choć wg danych GUS ogólna sytuacja gospodarcza oceniana jest negatywnie w firmach z branży logistycznej, to z danych Pracuj.pl wynika, że w stosunku do I kwartału 2009 pracodawcy z tego sektora umieścili o ponad połowę więcej ofert pracy. Na specjalistów z tej dziedziny czekało w sumie prawie 2,5 tys. ofert. Najwięcej dla zawodowych kierowców, spedytorów, pracowników magazynów i specjalistów ds. logistyki.

Najczęściej poszukiwani

Podobnie jak w poprzednim kwartale, pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów ds. sprzedaży - blisko połowa (47%) wszystkich propozycji przeznaczona była właśnie dla nich. Na drugim miejscu znalazły się oferty dla osób chcących pracować w działach obsługi klienta i call center, do nich skierowane było ponad 10 tys. ofert, czyli niemal co piąte ogłoszenie zamieszczone w Pracuj.pl.

Na wybór ofert pracy nie mogli również narzekać specjaliści od IT. W I kwartale 2010 czekało na nich ponad 9 tys. propozycji. Najbardziej poszukiwanymi specjalistami IT byli programiści, do których skierowanych było 40% wszystkich propozycji z tej kategorii. Z analizy Pracuj.pl wynika, że programiści powinni szukać pracy przede wszystkim w woj. mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim, skąd pochodziła połowa wszystkich ogłoszeń dla tej grupy.

 

I kwartał roku to tradycyjnie początek rekrutacji na staże i praktyki. W tym roku studenci i absolwenci są jednak w dużo lepszej sytuacji niż rok temu, bo ukazało się dla nich o ponad połowę więcej propozycji. Od początku tego roku znacząco wzrosła liczba rekrutacji na stanowiska kierownicze. Ofert pracy dla menedżerów średniego szczebla było o blisko 80% więcej niż rok temu. Podobnie było w przypadku najwyższej kadry zarządzającej, tu propozycji było o prawie 70% więcej.

Polska mapa pracy

Mazowieckie pozostaje bezkonkurencyjne pod względem dostępnych ofert pracy. W analizowanym okresie co piąte ogłoszenie pochodziło właśnie z tego regionu. W całym województwie na poszukujących pracy czekało ponad 11 tys. wakatów. Jeśli nie znajdziemy interesującej nas pracy na Mazowszu, warto poszukać jej w woj. dolnośląskim lub na Śląsku. Z obydwu regionów pochodziło po prawie 5 tys. propozycji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24