Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackim lasom grozi katastrofa. Jemioła niszczy stare jodły

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Jemioła jest półpasożytem żyjącym na jodłach i sosnach i korzystającym  z ich wody.
Jemioła jest półpasożytem żyjącym na jodłach i sosnach i korzystającym z ich wody. RDPL w Krośnie
Polskie lasy iglaste są zagrożone jemiołą. W woj. podkarpackim na 10,5 tys. ha powierzchni uszkodzenia drzew sięgają już ponad 10 proc. Jemioła jest ciepłolubnym półpasożytem, który rozwija się na osłabionych czynnikami klimatycznymi drzewach, co tłumaczy jej ekspansję w ostatnich latach.

Największe uszkodzenia stwierdzono w starodrzewach jodłowych w nadleśnictwach Bircza, Krasiczyn, Kołaczyce. Do tej pory podkarpaccy leśnicy usuwali drzewa zasiedlone przez jemiołę na pow. 1857 ha.

- Prowadzona na bieżąco obserwacja lasów jodłowych nie napawa optymizmem. Stan zdrowotny jodeł pogarsza się z roku na rok od 2015 roku, od którego przez kilka kolejnych lat mieliśmy do czynienia suszą okresową. Obecnie, pomimo odnotowywanej większej ilości opadów niż w latach poprzednich, obserwujemy wzmożone zamieranie starych jodeł, opanowanych przez jemiołę, półpasożyta korzystającego z wody swojego żywiciela. Taki stan rzeczy jest wynikiem zatracania możliwości przystosowania się starych drzew do nowych warunków pogodowych – wyjaśnia rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zlecona przez podkarpackich leśników, a opracowana przez zespół pracowników Instytutu Nauk Leśnych SGGW w Warszawie, pod kierunkiem dr hab. Romana Wójcika ekspertyza, wykazała bardzo negatywny wpływ jemioły na zdrowotność lasów jodłowych. Stwierdzono, że największy udział drzew porażonych przez jemiołę wystąpił w warstwie górującej drzewostanu na drzewach najstarszych, najgrubszych, najwyższych i nierosnących w zagęszczeniu. Wyniki ekspertyzy jednoznacznie wskazują na niebezpieczeństwo zainfekowania wszystkich starych jodeł oraz młodego pokolenia. Wobec tego zalecono usuwanie porażonych przez jemiołę drzew, w pierwszej kolejności tych najsilniej zainfekowanych.

- Działania związane z usuwaniem porażonych przez jemiołę drzew mają na celu ratowanie młodego pokolenia jodeł, które narażone jest na zainfekowanie przez jemiołę. Brak działań w tym zakresie doprowadzi w przyszłości do katastrofy – ostrzega Edward Marszałek.

Jemioła pospolita to rarytas dla ptaków, jej owoce są przez nie chętnie zjadane i jednocześnie roznoszone. To właśnie dzięki ptakom krzew ten może się rozmnażać i przenosić na duże odległości. Co ciekawe, taki gatunek jak jemiołuszka, właśnie od jemioły bierze swą nazwę. Ludzie od dawna zaobserwowali, że w czasie swych jesiennych i zimowych wędrówek zalatuje ona sporymi stadami, żerując głównie na jarzębinach i głogach, ale nie gardząc też owocami jemioły. Połyka je w całości, a wydalając z kleistą masę z nasionami na kolejnych drzewach przyczynia się do rozmnażania tego półpasożyta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24