Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podobny do szerszenia i osy, ale niegroźny. Gliniarz naścienny tworzy kokony pełne pająków. Niektóre w naszych domach! Jak się go pozbyć?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Gliniarz naścienny może budzić niepokój mieszkańców. Jak reagować na obecność owada?
Gliniarz naścienny może budzić niepokój mieszkańców. Jak reagować na obecność owada? GettyImages
Gliniarz naścienny nie wszystkim jest znany, choć w warunkach krajowych pojawił się wcześniej niż inne gatunki takie, jak biedronki azjatyckie czy mrówki faraona. Wyglądem przypomina osę lub szerszenia, a najłatwiej rozpoznać go po efektach pracy – tworzy gniazda, a mozolnie zbudowane kokony często oblegają ściany budynków lub domów. Czy owad stwarza zagrożenie dla człowieka?

Spis treści

Jak wygląda gliniarz naścienny?

Ciemny tułów i odwłok, żółte odnóża i budowa przypominające osę lub szerszenia. Tak wygląda gliniarz naścienny. Różni go jednak natężenie barw. Gatunek od dziesięcioleci występuje w Europie, przywędrował z Azji, jednak na przestrzeni ostatnich lat coraz śmielej radzi sobie w Polsce. Najwięcej owadów widać na południu kraju, pojawiają się jednak doniesienia o przypadkach w innych regionach, np. na Podlasiu.

Znany jest też jako formierz, największą aktywność wykazuje w okresie letnim. Domostwa stanowią dla niego idealne miejsca do budowania gniazd. Co ciekawe, wybierają nie tylko zewnętrzną elewację. Potrafią lepić kokony w środku mieszkań i domów, na ścianach, przy oknach oraz na meblach.

Kokony pełne pająków. Mogą je tworzyć nawet w środku domów

Na co dzień gliniarze żywią się nektarem, dla potomstwa szukają jednak innego pożywienia. Polują na pająki, paraliżują je jadem, a następnie umieszczają w wybudowanych przez siebie konstrukcjach. Dzięki temu młode, do momentu przeobrażenia się w dorosłe osobniki, mają stały dostęp do pokarmu. Wiele osób, które zetknęły się z gniazdami owadów, zwraca uwagę, że ze środka wysypywały się znaczne ilości martwych pajęczaków.

Czy gliniarz naścienny atakuje ludzi?

Czy owad jest niebezpieczny dla człowieka? Nie, o ile nie stworzymy mu sytuacji zagrożenia. Wtedy może użądlić, ale nie jest to tak groźne, jak w przypadku osy czy szerszenia. Najczęściej ataku nie odczuwamy, ale lepiej po prostu spłoszyć insekta, gdy ten pojawi się w pobliżu i nie próbować złapać go w ręce.

Sposoby na gliniarze naścienne

Gliniarze naścienne mogą być uciążliwymi lokatorami, gdy zaczną budować gniazdo, często wracają do tego samego miejsca. Szczególnie jeśli wybiorą sobie wnętrze mieszkania lub domu. Najlepiej szybko pozbyć się kokonów i jeśli to możliwe, zabezpieczyć powierzchnie tak, aby nie dać owadowi szans na dostanie się do środka. Pomogą siatki lub moskitiery, które zablokują możliwość wlotu. W sprzedaży są również środki odstraszające i pułapki, które podobnie działają na osy i szerszenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24