Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się swoją krwią. Na Podkarpaciu brakuje w sierpniu niemal wszystkich grup

Anna Janik
Na Podkarpaciu krew można oddawać od poniedziałku do piątku w stałych punktach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Na Podkarpaciu krew można oddawać od poniedziałku do piątku w stałych punktach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Krzysztof Kapica
Związkowcy z podkarpackiej „Solidarności” apelują o oddawanie krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa. Brakuje niemal wszystkich grup.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie jedyną grupą krwi, której zgromadzoną ilość określa się jako optymalną, jest BRh+. Stan niemal wszystkich innych, czyli O, A,Rh+, BRh-, ABRh- jest niski.

- Wakacje to najtrudniejszy czas w roku. Powodów jest kilka, ale główny to ten, że nasi stali krwiodawcy, wśród których jest spora grupa uczniów i studentów wyjeżdżają do domów rodzinnych - mówi Ewa Zawilińska, dyrektor RCKiK w Rzeszowie. - Większe mamy też zapotrzebowanie na krew, bo jesteś my regionem atrakcyjnym turystycznie, przyjeżdża do nas sporo gości, więcej jest też wypadków drogowych.

Na domiar złego dawcy, którzy na wakacje wybrali się do kraju, w którym istnieje ryzyko zarażenia malarią lub tzw. wirusem zachodniego Nilu, po powrocie są czasowo zdyskwalifikowani, czyli nie mogą oddawać krwi przez 28 dni. Często nawet sami o tym nie wiedzą, bo na liście krajów, gdzie odnotowano przypadki tego wirusa są np. kraje europejskie. Węgry, Rumunia, Włochy, Grecja to tylko niektóre przykłady.

FLESZ: Letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Związkowcy z „Solidarności” przypominają, że krwi nie zastąpi żaden lek i namawiają, by tym bezcennym darem się podzielić.

- Apelujemy do krwiodawców, związkowców i wszystkich ludzi dobrej woli - mówi Stanisław Walawski, koordynator akcji „Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność”. - Akcja jest wypełnieniem testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II, zawartego w słowach: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

W ubiegłym roku w RCKiK w Rzeszowie 345 osób oddało 155 litrów krwi, a liczba pobrań konsekwentnie rośnie. Jednorazowo bezpiecznie można oddać 450 ml krwi co 8 tygodni, mężczyźni - nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety nie częściej niż 4 razy na rok. Jej oddawanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem i jest bezpieczne. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia.

- Jest wręcz odwrotnie: dawcy to osoby bardziej świadome, lepiej dbające o swoje zdrowie, unikające zachowań ryzykownych właśnie ze względu na obostrzenia przy oddawaniu krwi - mówi dyrektor Zawilińska. - Samo pobranie krwi zajmuje 6-8 minut, składników krwi, jeżeli tak zakwalifikuje lekarz 30- 40- minut. Warto poświęcić ten czas, by zostać jednym z naszych „cichych bohaterów” - dodaje.

Kto może oddać krew

Żeby oddać krew trzeba mieć minimum 18 i maksimum 65 lat, zachowane proporcje wagi do wzrostu (nie mniej niż 50 kg), posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL, być po lekkostrawnym posiłku i czuć się zdrowo. Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki i pracy. Należy pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa.

Na Podkarpaciu krew można oddawać od poniedziałku do piątku w stałych punktach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24