MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pójdą szlakiem LIsa - Kuli

ANDRZEJ PIĄTEK
W piątek i sobotę Podkarpacki Związek Piłsudczyków zaprasza na II Marsz Szlakiem Turystyczno - Historycznym im. ppłk Lisa Kuli, z Kosiny pod Łańcutem do Rzeszowa. - Propozycję tę adresujemy głównie do młodzieży, chociaż każdy, kto czuje się młody duchem będzie mile widziany - zachęca Marek Strączek, współorganizator imprezy.

Zbiórka chętnych na parkingu przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie w piątek, o godz. 8. Stamtąd wyjazd autobusami do Kosiny. Po mszy św. w kościele parafialnym o godz. 9, przemarsz do Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Lisa - Kuli. O godz. 10 uroczyste rozpoczęcie marszu. O godz. 10.30 wymarsz na trasę, po drodze zwiedzanie skansenu w Markowej. W Handzlówce: obiad, przemarsz z orkiestrą dętą do parku, pokaz sprawności policyjnej grupy antyterrorystycznej, koncert,

gawęda o LIsie - Kuli jego bratanków

- Krzysztofa i Leopolda, wspólne ognisko i nocleg. W sobotę, pobudka o godz. 7, śniadanie, msza św. i o godz. 9 ponownie wymarsz na szlak. O godz. 12.30 odpoczynek na górze Marii Magdaleny.
O godz. 13.30 uczestnicy marszu dotrą do Rzeszowa, na cmentarz na Pobitnem, gdzie m.in. spoczywa Lis - Kula. O godz. 14.30 rozpocznie się pod murami Zamku Lubomirskich od strony Alei pod Kasztanami zapowiadający się niezwykle atrakcyjnie "Festyn Ułański". Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprezentuje musztrę paradną. Odbędą się zawody strzeleckie oraz pokaz zabytkowych pojazdów militarnych. O godz. 16.45 uczestnicy przemaszerują od Al. pod Kasztanami, ulicą 3-Maja pod pomnik LIsa Kuli, gdzie nastąpi uroczyste zakończenie marszu.
Szlak Turystyczno - Historyczny im. LIsa - Kuli nie bez powodu rozpoczyna się w Kosinie - tam w 1896 r. urodził się ten bohaterski żołnierz Legionów, uczestnik i jeden z przywódców walk o granicę wschodnią Polski Niepodległej w 1918 r., związany z Rzeszowem, miejscem zamieszkania i latami nauki w gimnazjum (obecnie II LO noszące jego imię). Szlak, oznakowany kolorem czerwonym, z Kosiny do Rzeszowa liczy 39 km. Rozpoczyna się przy budynku Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Lisa-Kuli w Kosinie. Dalej biegnie przez Markową, Husów, Handzlówkę, Górę Magdaleny, Budy, Słocinę i kończy się w Rzeszowie przed pomnikiem Lisa-Kuli na Placu Farnym. Trasę można pokonać pieszo lub na rowerze - również w odwrotnym kierunku, sprzed pomnika w Rzeszowie, do Kosiny. Wytyczona przez przewodników PTTK, w obie strony jest ciekawa i urozmaicona.
W Kosinie zwraca uwagę drewniany kościół św. Sebastiana. Zbudowany w 1737 r. zachował się w niezmienionym stanie. Na wzgórzu między Kosiną, a Markową napotykamy mogiłę jej mieszkańców zamordowanych przez hitlerowców w 1942 r. W Markowej znajduje się skansen "Zagroda" powstały w 1985 r. Stoi tu chałupa kmiecia z 1818 r., stajnia, stodoła, wiatrak i spichlerz oraz zagroda biedniacka złożona z chałupy i stajenki. Ta oryginalna zagroda powstała społecznym wysiłkiem mieszkańców wsi, większość obiektów i ich wyposażenia pochodzi z darów.
Z Markowej maszerujemy falistymi wzniesieniami Podgórza Rzeszowskiego w okolice wioski Husów, gdzie znajduje się duża kopalnia gazu ziemnego.

Po drodze pokonujemy "Magdalenkę",

czyli górę Marii Magdaleny. Jest to rozłożyste wzniesienie długości 20 km ciągnące się między dolinami Wisłoka na zachodzie, po źródłowe potoki Mleczki i Sawy na wschodzie. Centralnym punktem całego pasma jest otoczony starymi drzewami kościółek św. Marii Magdaleny, budowla barokowa, powstała na początku XVIII w. W Słocinie nasz szlak mija kościół św. Rocha. Następnie przechodzimy lub przejeżdżamy przez park z przełomu XVIII i XIX w. Stoi tu dwór z XIX w.
Szlak koloru czerwonego kończy się przed pomnikiem Lisa-Kuli na Placu Farnym w Rzeszowie. Stąd już niedaleko na cmentarz na Pobitnem, gdzie w grobowcu z kamienia piaskowego spoczywa bohaterski żołnierz legionów, przez pokolenia rzeszowian zwany "chłopcem z pomnika". Warto na koniec i to miejsce odwiedzić, położyć tam kwiaty i zapalić znicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24