Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy mogą już pracować w Belgii bez pozwolenia

Norbert Ziętal
Od 1 maja Polacy mogę legalnie i bez żadnych zezwoleń pracować w Belgii.
Od 1 maja Polacy mogę legalnie i bez żadnych zezwoleń pracować w Belgii. Norbert Ziętal
Nasi rodacy najczęściej są zatrudniani w tym kraju jako budowlańcy, pomoce domowe, opiekunki dzieci.

Obecnie już tylko dwa kraje UE: Niemcy i Austria, utrzymują ograniczenia w dostępie cudzoziemców do swojego rynku pracy. Zapewne tak będzie do 1 maja 2011 r.

Pozwolenie dla Bułgarów i Rumunów
Równocześnie z ułatwieniami dla Polaków w Belgii, od 1 maja restrykcje w tym kraju znikną również w stosunku do obywatelki siedmiu innych nowych członków: Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Czech, Słowacji i Słowenii. To oznacza, że pracownicy z Polski z jednej strony będą mieli łatwiejszy dostęp do miejsc pracy, jednak z drugiej większą konkurencję.

Pozwolenie na pracę będzie nadal obowiązywać Bułgarów i Rumunów. Belgowie twierdzą, że złagodzili dostęp, bo przybysze z nowych państw Unii, w tym z Polski, i tak nie wykorzystywali przysługujących limitów zatrudnienia na listach poszukiwanych zawodów. Chodzi o te profesje, w których już dawniej były ułatwienia w zatrudnianiu.

Belgijskim firmom brakowało pracowników

Warto odwiedzić w internecie

www.belgia.net doskonały serwis o Belgii prowadzony przez mieszkających tam Polaków. Warto zajrzeć na tamtejsze forum, gdzie są wątki o tamtejszym rynku pracy
www.vdab.be
www.orbem.be
www.leforem.be
www.bruxelles.irisnet.be

O pełne otwarcie belgijskiego rynku pracy apelowali tamtejsi pracodawcy oraz współrządząca tym krajem flamandzka partia liberalna VLD.

Najłatwiej o pracę w zawodach, które znajdują się na tzw. liście zawodów deficytowych. Jest umieszczona na stronie internetowej belgijskiego Ministerstwa Pracy i Informatyzacji, pod adresem www.petervanvelthoven.be.

Zatrudnienie łatwo znajdą informatycy, marketingowcy, specjaliści od sprzedaży. Poszukiwane są również osoby do prac domowych (opiekunki, gospodynie), architekci, budowlańcy. chemicy, biolodzy. Łatwo o pracę w publicznej służbie zdrowia. W sezonie można dostać posadę w rolnictwie. Minimalna płaca w Belgii wynosi 1200 euro.

Nie ma jak być urzędnikiem w UE

Przydatne adresy

Ambasada Polski w Brukseli
Avenue des Gaulois 29
1040 Bruxelles
tel. +32 2739-01-00 lub 01
e-mail: [email protected]
www.polembassy.be

Konsulat Generalny
Rue des Francs 28
1040 Bruxells
tel. (centrala czynna całą dobę) +32 273-90-100 lub 101
e-mail: [email protected]
www.konsulat.be

Osobną kategorią miejsc pracy oferują instytucje europejskie, które znajdują się w Brukseli, stolicy Belgii. Szczególnie Komisja Europejska i Parlament Europejski.
Część stanowisk eurourzędniczych obsadzana jest w drodze konkursu. Dobrym sposobem zaczepienia się na europosadzie są płatne lub bezpłatne staże. Warto się o nie starać na ostatnich latach studiów.

Podstawą pracy w instytucjach europejskich jest znajomość języków obcych. Minimum to francuski, angielski nie jest aż tak popularny. Chcąc zacząć karierę na eurostołku, trzeba znać minimum dwa języki obce. Osoby chcące rozwinąć eurokarierę muszą się umieć porozumieć nawet w kilku językach.
Kraj kilkudziesięciu języków

W Belgii w powszechnym użyciu są dwa języki. Francuski, dialekt waloński, i flamandzki. W regonie miasta Eupen popularny jest niemiecki. Stolica tego państwa, Bruksela, jest dwujęzyczna. Oczywiście, łatwo można się porozumień po angielsku.

W Brukseli musimy być przygotowani, że usłyszymy mowę w co najmniej 22 językach europejskich. To przecież stolica Europy. W restauracjach nie dziwmy się widząc menu w j. rosyjskim.

Pensja co dwa tygodnie

W Belgii funkcjonuje rozbudowany system socjalny. Minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi ponad 1200 euro. Pracownicy fizyczni najczęściej otrzymują wynagrodzenie co dwa tygodnie. Urzędnicy co miesiąc.

Tydzień pracy wynosi 38 godzin. Dziennie nie można pracować więcej niż 9 godzin, niedziele są wolne. Godziny nadliczbowe są dobrze płatne, jednak w ciągu 3 miesięcy może ich być maksymalnie 65.

Ciekawie rozwiązany jest system opieki zdrowotnej. Pacjenci pokrywają koszty leczenia i zakupu lekarstw, a dopiero potem mogą się starać o zwrot części pieniędzy w kasach chorych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24