Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z chińskim uniwersytetem

Beata Terczyńska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Rzeszowska Krzysztof Łokaj
Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z Uniwersytetem Guangxi w Chinach.

Zanim prof. Ying Liang, przewodniczący rady uniwersyteckiej Uniwersytetu Guangxi podpisał porozumienie o współpracy z PRz, oglądał Ośrodek Kształcenia Lotniczego i laboratorium awioniki.

- Zależy nam głównie na wymianie studentów na kierunkach inżynierskich i związanych z nowoczesnymi technologiami - mówi Aleksander Taradajko, rzecznik PRz. - Sądzę, że chińską uczelnię zainteresuje pilotaż, lotnictwo, awionika, budowa maszyn.

Rzecznik zdradza, że już od nowego semestru chcą, by każdy wydział miał choć jeden kierunek anglojęzyczny, by studenci z Chin mogli jak najszybciej przyjechać.
Uniwersytet Guangxi w prowincji Nanning jest narodowym, czyli na najwyższym szczeblu w Chinach. Jeśli chodzi o kierunki, jest uniwersalnym - niejako połączeniem politechniki z uniwersytetem. Szczegóły współpracy będą ustalane, ale obejmują wspólne projekty badawcze, warsztaty, szkolenia, programy kulturalne.

Na studentów z Chin otworzyła się już WSIiZ. Naukę rozpoczęła tu właśnie pierwsza, 5-osobowa grupa chińskich studentek. dziewczyny studiują dwa kierunki anglojęzyczne: filologię angielską i International Management.

- Dziewczęta są bardzo ambitne. Dodatkowo chcą się uczyć polskiego i łaciny. Podkreślają, że studia w Polsce to dla nich niepowtarzalna szansa - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ. - WSIiZ jest członkiem Konsorcjum Michała Boyma, które zrzesza 5 polskich uczelni publicznych i niepublicznych i ma promować polskie uczelnie w Chinach. Z kilkoma uczelniami chińskimi podpisaliśmy umowy partnerskie.

Natomiast współpraca PRz z chińskim uniwersytetem to efekt kwietniowej wizyty delegacji z Podkarpacia w Chinach, m.in. z marszałkiem, prezydentem Rzeszowa, przedsiębiorcami i przedstawicielami uczelni. Fangchenggang zostało naszym nowym miastem partnerskim.
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa chcąc, by przyszłe pokolenia miały otwarte drzwi na wschód, gdzie widzi ogromny rozwój gospodarczy, postanowił zainwestować w naukę języka chińskiego. Na początek dla przedszkolaków. Takie zajęcia zaczęły się przed tygodniem w 15 przedszkolach i potrwają do 30 czerwca.

Dzieciaki i rodzice są zadowoleni. Kiedy przyglądaliśmy się pierwszej lekcji w Przedszkolu nr 24 maluchy bezbłędnie zachwycone powtarzały słówka za nauczycielką Jiao Ping.

Prezydent pytany, czy także ma korepetycje z chińskiego śmiał się, że nie, ale kilka zwrotów zna. - Chiny to współcześnie jeden z największych światowych graczy biznesowych. To kraj, w którym swój kapitał lokują najwięksi przedsiębiorcy na świecie. Dlatego uważam, że zwracanie się samorządów i firm właśnie w tamtym kierunku jest słuszne - uważa dr Dariusz Tworzydło, specjalista public relations z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co ciekawe, i my mamy szanse ma podbicie Chin. Za sprawą rzeszowskiego sportowca - Krystiana Herby. Trialowiec, który zasłynął już ze wskakiwania na rowerze na najwyższe budynki świata (30 stycznia pobił rekord Guinnessa w Dubaju pokonując 2040 schodów najwyższego na świecie hotelu Rose Rayhaan by Rotana), w marcu będzie bił kolejny rekord. Cel to Shanghai World Financial Center, wysoki na 492,3 m, liczący 101 pięter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24