Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska włacza sie w pomoc lokalnym służbom medycznym w walce z koronawirusem

beta/ PRz
Katedra Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa włączyła się w pomoc lokalnym służbom medycznym. Zpoczątkowała prace nad prostymi rozwiązaniami środków ochrony osobistej przeznaczonych m.in. dla lekarzy i osób narażonych na częste kontakty osobowe. Projektowane wzory przyłbic są przeznaczone do samodzielnego wytworzenia i montażu z m.in. wykorzystaniem drukarek 3D, które są na wyposażeniu w laboratoriach PRz, ale często również wielu instytucji i gospodarstw domowych.

Niezwykle istotna jest prostota montażu.

- Pracujemy nad tym, aby wykonać prosty uchwyt w krótkim czasie z zastosowaniem drukarki 3D. Do takiego uchwytu będzie można szybko przymocować przeźroczystą przesłonę wykorzystując np. cienki plexiglas, proste materiały biurowe typu przeźroczyste teczki ofertowe czy koszulki na dokumenty. Osłona musi być również tania i prosta do późniejszej utylizacji

– tłumaczy prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki na Politechnice Rzeszowskiej.

Do prac włączyło się wiele osób m.in. ze środowiska medycznego dr n. med. Damian Filip, z-ca kierownika Kliniki Ortopedii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 oraz ze środowiska studenckiego z Koła Naukowego Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego - Bartłomiej Szajewski i Jakub Świeciński, którzy pracują zdalnie nad nowymi projektami zabezpieczeń.

- Prace nad projektem rozpoczęliśmy już w piątek, analizując dostępne na rynku i w sieci konstrukcje - mówi dr inż. Łukasz Przeszłowski, koordynator projektu. - Zależy nam również na szybkości wykonania uchwytu przyłbicy, tak aby podczas jednego procesu wydruku 3D wyprodukować jak najwięcej elementów, które są obecnie bardzo potrzebne.

Temat został podjęty w wyniku wspólnych konsultacji i działań Klastra TECHNOMED, w skład którego wchodzą Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz podkarpackie szpitale.

- Lekarze podczas pracy będą mogli testować nowe rozwiązania konstrukcyjne pod względem ochrony i ergonomii – dodaje prof. n. med. Sławomir Snela, prezes Klastra TECHNOMED.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24