Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Zofii Sapiehy wrócił na swoje miejsce w Baszcie Boskie w Krasiczynie

Norbert Ziętal
Odrestaurowany pomnik Zofii Sapieżanki można oglądać w Baszcie Boskiej Zamku w Krasiczynie.
Odrestaurowany pomnik Zofii Sapieżanki można oglądać w Baszcie Boskiej Zamku w Krasiczynie. Archiwum Zamku
Ważący 1300 kg nagrobek Zofii Sapiehy, według legendy Białej Damy, został gruntowanie odrestaurowany. Po wielu latach umieszczono go w Baszcie Boskiej Zamku w Krasiczynie.

Według legendy 16-letnia Zosia Sapieha była nieszczęśliwie zakochana. Jej wybranek nie spodobał się jednak jej ojcu, księciowi Leonowi Sapiesze. Wybrał dla córki godniejszego kandydata. Kilka razy starszego od Zosi. Dziewczyna w rozpaczy, tuż przed ceremonią ślubną, popełniła samobójstwo. Rzuciła się z krużganku na dziedziniec. Od tego czasu często można ją spotkać, jako Białą Damę, spacerującą po zamkowych komnatach.

- To oczywiście legenda, bo Zosia Sapieha zmarła w wyniku choroby. Jednak rzeczywiście w naszym zamku można spotkać Białą Damę - mówi Bartłomiej Cielecki, wicedyrektor Zespołu Zamkowo - Parkowego w Krasiczynie.

Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Krasiczyn znajduje się ok. 14 km od Przemyśla. Zamek położony jest przy głównej drodze Przemyśl - Bircza. Dojechać można również autobusem z Przemyśla. Bilet na zwiedzanie parku, zamku oraz baszty kosztuje 10 złotych (ulgowy 6 złotych). Zwiedzanie zamku i baszty z przewodnikiem, dla grup minimum 5-osobowych. Poza sezonem, czyli np. teraz, wskazane jest wcześniejsze uzgodnienie terminu, najlepiej telefoniczne 016 671-83-21.

Pomnik Sapieżanki w XIX w. został wykonany z niezwykle rzadkiego i cennego marmuru karraryjskiego. Jego autorem był rzeźbiarz Henryk Stattler. Monument został umieszczony we wnęce kaplicy w Baszcie Boskiej.

W czasie drugiej wojny światowej Baszta Boska, jak zresztą cały krasiczyński zamek, została doszczętnie zniszczona. Radzieccy żołnierze splądrowali nagrobki Sapiehów oraz sprofanowali szczątki. Nagrobek Sapieżanki został rozbity na kilkanaście kawałków.
[obrazek3] Tak jeszcze niedawno przedstawiał się pomnik. (fot. Norbert Ziętal)Prace rekonstrukcyjne trwały ponad rok. Wykonywał je, w ramach pracy dyplomowej, student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Mariusz Wrona. Na podstawie archiwalnych zdjęć i siedemnastu ocalałych kawałków, udało mu się złożyć całość. Brakujące kawałki marmuru uzupełnił specjalną masą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24