Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Por. Witold Sura rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podsumowuje 2018 rok [ROZMOWA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Minął kolejny rok intensywnej służby żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. 2018 rok podsumowaliśmy z por. Witoldem Surą rzecznikiem prasowym 3. PBOT.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wchodzi w skład formującego się, piątego rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Służbę w brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy, tzw. terytorialsi. Na koniec 2018 roku w podkarpackiej brygadzie służyło blisko 3,5 tys. żołnierzy.

W Zaleskiej Woli k. Jarosławia, odbyły się ćwiczenia żołnierzy 34. Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzącego  w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi wspierali strażaków, policję i straż leśną. - Pododdział OT zabezpieczał zagrożony rejon, przeszukiwał teren w celu odnalezienia zaginionych osób. Żołnierze byli w gotowości do udzielenia wsparcia jednostkom ratowniczo-gaśniczym. W sytuacji rozprzestrzeniania się ognia żołnierze byli przygotowani do zorganizowania ewakuacji lokalnej społeczności z zagrożonego terenu - powiedział por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.Obecnie w WOT w całym kraju służbę pełni 13,4 tys. żołnierzy, w tym 11,1 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 r. w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.Zobacz także: "Jest ciężko, ale nie żałujemy". Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczą w Białej Podlaskiej

Ćwiczenia żołnierzy obrony terytorialnej z 34. Batalionu Lek...

2018 rok to czas intensywnego szkolenia i budowania struktur pododdziałów. Odbyły się cztery powołania do batalionów lekkiej piechoty dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku oraz żołnierzy rezerwy.

- Szkolenie podstawowe trwało 16 dni i każdorazowo kończyło się uroczystą przysięgą. Żołnierze rezerwy, którzy zdecydowali się zasilić szeregi naszej brygady odbywali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, przeznaczone i dostosowane specjalnie dla żołnierzy zawodowych, po zasadniczej służbie wojskowej oraz dla osób po przeszkoleniu wojskowym. Uroczyste przysięgi wojskowe odbyły się kolejno w Stalowej Woli, Mielcu, Trzcinicy k. Jasła oraz Tarnobrzegu.

Egzamin praktyczny żołnierzy Obrony Terytorialnej w Buszkowiczkach koło Przemyśla.

Zobacz egzamin praktyczny żołnierzy Obrony Terytorialnej. Te...

W ubiegłym roku każdy żołnierz obowiązkowo odbył co najmniej dwa dni szkolenia w miesiącu. Wszystkie pododdziały brygady rotacyjnie wzięły udział w intensywnym 14-dniowym szkoleniu zintegrowanym na poligonie w Nowej Dębie. Od września 2018 r. „terytorialsi” rozpoczęli szkolenie specjalistyczne, które jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki niemu podnoszą oni swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym.

W 2018 r. sprawdziliście także swoją gotowość do natychmiastowej, realnej pomocy.

- 3. PBOT utrzymuje w całodobowej gotowości Zespół Oceny Wsparcia, którego głównym zadaniem jest ocena sytuacji w przypadku wystąpienia zagrożenia, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeby użycia sił i środków z zasobów Sił Zbrojnych RP. W listopadzie w zaledwie 120 minut od wezwania blisko 100 terytoriasów z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka stawiło się w trybie alarmowym do wsparcia akcji poszukiwawczej 12-latka z Idebek koło Brzozowa. Dla nas żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej był to sprawdzian stawiennictwa i gotowości do nagłego podjęcia działań z którego terytorialsi wywiązali się bardzo dobrze.

Waszą siłą jest krew.

- Dzięki zaangażowaniu żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie w 2017 i 2018 roku trafiło blisko 300 litrów krwi dla ratowania życia ludzkiego. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Poprzez takie akcje wpisujemy się w pomoc społeczeństwu realizując swoją misję.

Więcej: 300 litrów krwi oddali żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej dla ratowania życia ludzkiego

Mocno współpracujecie z Okręgiem Podkarpackim Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Wspólnie zorganizowaliśmy wiele uroczystości: 76. rocznicę powstania AK, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 79. Rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Święto Wojsk Obrony Terytorialnej i 105. rocznicę urodzin patrona brygady płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Żołnierze AK byli gośćmi honorowymi przysiąg wojskowych oraz spotkań okolicznościowych, w trakcie których przekazywali młodemu pokoleniu pamięć o swojej służbie i niegasnącej nadziei na odzyskanie wolności. W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Myślisz o służbie wojskowej? Przyjdź na ferie z żołnierzami obrony terytorialnej

Nie zapominacie także o kombatantach.

- W okresie Bożego Narodzenia żołnierze wraz z członkami ŚZŻAK Okręgu Podkarpackiego w prywatnych mieszkaniach i w Domu Pomocy Społecznej dla kombatanta odwiedzili żołnierzy Armii Krajowej i weteranów z terenu Podkarpacia. Sam przyjazd żołnierzy w mundurach ze świątecznymi życzeniami był dla nich miłym i radosnym zaskoczeniem. Uzupełnieniem uśmiechu i łez wzruszenia naszych kombatantów była „Paczka dla Bohatera” oraz kartki świąteczne przygotowane przez uczniów szkół.

Podczas spotkania opłatkowego były życzenia tradycyjnych wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w nowym 2019 roku.

Spotkanie opłatkowe podkarpackich terytorialsów i nominacje ...

W 2018 roku nie brakowało sukcesów sportowych.

- Największym osiągnięciem podkarpackich terytorialsów jest zdobycie mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w futsalu, wicemistrzostwo w piłce siatkowej i pływaniu oraz trzecie miejsce w biegach przełajowych. Niektóre osiągnięcia wykraczają poza ramy zawodów wojskowych. Żołnierze 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka z powodzeniem brali udział w XV edycji Maratonu Komandosa, która odbyła się w Lublińcu.

Sukcesy sportowe podkarpackich żołnierzy obrony terytorialne...

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zapominają o tych po których spuściznę dziedziczą i o ciężarze tradycji, który mają nieść na swych barkach. W przededniu Dnia Wszystkich Świętych żołnierze w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu, czyli w miejscach stacjonowania batalionów 3 PBOT spotkali się wraz z uczniami klas mundurowych oraz swoimi rodzinami, by wspólnie objąć opieką groby i pomniki żołnierzy AK oraz podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r. Na zakończenie wspólnie złożyli kwiaty i zapalili znicze.Podkarpaccy terytorialsi w ten sposób oddają hołd tym, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce. Żołnierze 3 PBOT zapewniają, że nie jest to jednorazowa inicjatywa. Opieka nad grobami zmarłych żołnierzy na stałe wpisze się w nasze działania. Ta piękna idea to nie tylko patriotyczny obowiązek, ale przede wszystkim chęć okazania szacunku oraz pragnienie, aby pamięć o zmarłych bohaterach tliła się w umysłach Polaków, jak te zapalone dzisiaj na ich grobach znicze.  zobacz też: Flesz

Podkarpaccy terytorialsi z Rzeszowa, Niska, Dębicy, Sanoka i...


Zobacz także: Pokaz sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej w Białystoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24