W rozmowie z Nowinami posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Lubaczowa mówi, że priorytetem jest sprawa zboża z Ukrainy, którego ilość w Polsce szacuje się na 3 mln ton (głównie pszenica i kukurydza, które miały jechać do Afryki). Wiadomo już, że cła, o których zgodnie z obowiązującym traktatem lizbońskim decyduje Komisja Europejska, szybko nie wrócą.
- Ten problem jest jednak do rozwiązania - przekonuje Teresa Pamuła. - Możliwe, że będą zmiany w ustawie dotyczące poszczególnych inspekcji, żeby miały większe możliwości działania.
Nowa wiceprzewodnicząca komisji rolnictwa, zapewnia o wsparciu dla rolników, którzy utracili dochody na zbożu.
- Z budżetu państwa na dopłaty będzie 600 mln zł, a już na dniach zostanie ogłoszony termin na składanie wniosków. Na dopłaty mające na celu wyrównanie dochodów mogą liczyć rolnicy, którzy sprzedali zboże między 15 grudnia 2022 roku a 31 maja 2023. Będą one wypłacane na podstawie faktur, które musi przedstawić sam rolnik. Maksymalnie wyniosą one 250 zł do tony – mówi posłanka Pamuła.
Na dopłaty mogą liczyć też rolnicy i producenci, którzy będą transportować zboże z Ukrainy.
– Komisja Europejska przeznaczyła na to 100 mln euro, z czego 29,5 mln dla Polski. Trzeba to tak zrobić, żeby te dopłaty nie poszły do spekulantów – zaznacza Teresa Pamuła, absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej w Tyczynie.
W rozwiązaniu problemu importowanego z Ukrainy zboża ma również pomóc powołany na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zespół sześciu prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Jego kierownikiem został prok. Jerzy Dybus.
Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?