Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie pierwsze na Podkarpaciu centrum psychologiczne i hospicjum perinatalne

Małgorzata Motor
Rafał Ciupiński, szef Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci
Rafał Ciupiński, szef Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci Krystyna Baranowska
Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci chce pomagać tym, którzy stracili dziecko. Właśnie z myślą o nich ma powstać pierwsze w regionie centrum psychologiczne i hospicjum perinatalne.

Córka pani Joanny urodziła się i zmarła w tym samym dniu. Przyszła na świat z poważną wadą genetyczną. Jej serce nie tylko miało nieprawidłową wielkość, ale też położenie.

- O tym, że dziecko jest poważnie chore, dowiedziałam się, gdy byłam jeszcze w ciąży. Najpierw był szok i niedowierzanie, a później dylemat - urodzić czy zdecydować się na aborcję. Tak naprawdę, zostałam z tym pytaniem sama. Po wielu nieprzespanych i przepłakanych nocach zdecydowałam się urodzić - Kobieta opowiada o tych tragicznych chwilach.

Nie zawsze choroba oznacza śmierć

Możesz pomóc

Wystarczy w zeznaniu podatkowym podać jedynie numer wpisu Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS): 0000265120, oraz kwotę stanowiącą 1 proc. należnego podatku. Oprócz tego jest też możliwość wpłaty darowizny na konto Fundacji, 35-301 Rzeszów, ul. Lwowska 132: Bank Zachodni WBK S.A. 5 Oddział w Rzeszowie
20 1500 1100 1211 0005 1667 0000.
Tytuł wpłaty: cele statutowe.

W tej chwili każdy rodzic, który stracił dziecko może szukać pomocy w Grupie Wsparcia dla Rodzin w Żałobie, która działa przy Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci.

- Chcemy jednak otoczyć opieką rodziców, którzy jeszcze na etapie ciąży, dowiedzieli się o śmiertelnej chorobie dziecka. Z myślą o nich planujemy otworzyć hospicjum perinatalne. Miejsce wsparcia nie tylko psychologicznego, ale też medycznego i duchowego. Tutaj będziemy przedstawiać dwie strony medalu, tak by rodzice mogli dokonać świadomego wyboru. Nie zawsze aborcja jest jedynym rozwiązaniem. Medycyna idzie do przodu i wiele chorób można wyleczyć w łonie matki. Jeśli śmierć jest nieunikniona, ważne jest, by rodziców przygotować na ten moment i udzielić im wsparcia - wyjaśnia Rafał Ciupiński, szef Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

Jak bardzo potrzebne jest tego rodzaju wsparcie, przekonuje psycholog Agnieszka Jankowska-Rachel, która prowadzi grupę wsparcia przy hospicjum.

- Ciąża to czas radości. Niestety, nie zawsze tak jest, jeśli słyszymy, że rokowania są bardzo złe. Człowiek musi się nagle zmierzyć z ogromnym obciążeniem emocjonalnym, psychicznym. Diagnostyka jest coraz bardziej dokładna, dlatego też liczba rozpoznań na etapie ciąży będzie rosła - nie ma wątpliwości Jankowska-Rachel.

Potrzebne są pieniądze

Hospicjum perinatalne mogłoby się mieścić w dobudowanej części podkarpackiego hospicjum. Tutaj działałoby również centrum psychologiczne, w którym na wsparcie mogliby liczyć wszyscy, którzy stracili dziecko.

- Mowa tu nie tylko o rodzinach naszych podopiecznych, którzy odeszli, ale też o wszystkich, których dziecko zginęło na przykład w wypadku samochodowym czy w innych okolicznościach. W tej chwili pomagamy im w przeżywaniu żałoby w naszej grupie wsparcia. Zainteresowanie tą pomocą jest tak duże, że brakuje nam miejsca - tłumaczy Ciupiński.

Grupa wsparcia ma do dyspozycji jedną salkę, w której może się zmieścić kilkanaście osób. Tymczasem z pomocy obecnie korzysta ok. 120 osób.

- Oprócz tego, że pomagamy rodzicom, to jeszcze prowadzimy grupę dla rodzeństwa, które straciło siostrę lub brata. Gdy organizujemy dla nich spotkania, dla ich rodziców brakuje miejsca - podkreśla psycholog.

Rozbudowa hospicjum to koszt około półtora miliona złotych. Będzie możliwa tylko dzięki wsparciu ofiarodawców, sponsorów oraz podatników, którzy zechcą przekazać na ten cel 1 proc.

- Chcemy, aby w tej dobudowanej części znalazły się 2, 3 gabinety dla hospicjum perinatalnego oraz cztery sale dla centrum psychologicznego - dwie na spotkania grupowe i dwie na indywidualną terapię. Kiedy uda się nam zrealizować tę inwestycję? To wszystko zależy od hojności darczyńców - dodaje Ciupiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24