Łukasz Konstanty
Tarjei Boe, najlepszy sprinter sezonu 2023-24.
Tarjei Boe, najlepszy sprinter sezonu 2023-24. Fot. PAP/NTB Terje Bendiksby
Norweg Johannes Thingnes Boe w fenomenalnym stylu zwyciężył w piątkowym biegu sprinterskim w Canmore, zaliczanym do biathlonowego Pucharu Świata. Małą Kryształową Kulę dla najlepszego sprintera zdobył z kolei Tarjei Boe, który uplasował się na trzeciej pozycji. Słabo wypadli Polacy - najlepszy z Biało-Czerwonych, Jan Guńka, zajął 44. miejsce.

Piątkowy sprint zapowiadał się niezwykle interesująco. Nie chodziło jedynie o to, że wciąż trwa rywalizacja o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, ale przede wszystkim dlatego, iż trzech zawodników mogło liczyć na zdobycie Małej Kryształowej Kuli dla najlepszego sprintera. Przed zawodami w Kanadzie w tej konkurencji przewodził Tarjei Boe, który nad Sturlą Holmem Laegreidem miał jedynie 23 punkty przewagi. Z kolei trzeci Benedikt Doll miał 41 pkt mniej niż lider.

Tarjei Boe najlepszym sprinterem w sezonie 2023-24

Ostatni z wymienionych najszybciej wypisał się z walki o triumf w klasyfikacji generalnej najkrótszej konkurencji. Już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy popełnił dwa błędy, w postawie stojącej zanotował kolejne dwa niecelne strzały i ostatecznie zawody zakończył na odległym, 23. miejscu.

Chwilę później w jego ślady poszedł Laegreid, który również łącznie aż cztery razy spudłował i nie liczył się w walce o czołowe lokaty (zajął 47. pozycję). Nie zawiódł jedynie Tarjei Boe, który co prawda nie był bezbłędny (jedna pomyłka) ostatecznie jednak do mety dotarł na trzecim miejscu i zapewnił sobie w ten sposób miano najlepszego sprintera w sezonie 2023-24. To jego drugi triumf w tej konkurencji - poprzednio klasyfikację generalną wygrał trzynaście lat temu.

Johannes Thingnes Boe wygrał sprint w Canmore

Najlepiej w piątkowej rywalizacji spisał się Johannes Thingnes Boe, który od drugiego Włocha Tommaso Giaccomela uzyskał czas lepszy o ponad minutę. Norweg w ten sposób przybliżył się do zdobycia Kryształowej Kuli za triumf w łącznej klasyfikacji generalnej, jest też niemal pewien uzyskania małej Kryształowej Kuli za bieg pościgowy - trudno bowiem sobie wyobrazić sytuację, w której dominator mając tak ogromną przewagę czasową nad kolejnymi biathlonistami w sobotniej rywalizacji nie zakończył zmagań w czołowej dwudziestce.

Jeśli chodzi o Biało-Czerwonych - jedynym, który zapewnił sobie start w sobotnim biegu pościgowym jest Jan Guńka, który zakończył sprint na 44. pozycji. Dla pozostałych biathlonistów (Konrad Badacz, Marcin Zawół, Kacper Guńka) piątkowy bieg był ostatnim w sezonie 2023-24 w ramach Pucharu Świata.