Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozwy zbiorowe. Razem łatwiej dochodzić swoich praw

Małgorzata Motor
Rozmowa z Maciejem Chmielowskim z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Kto może złożyć pozew zbiorowy?

- Możliwość taką ma grupa co najmniej 10 osób - zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Nowe przepisy dotyczą naruszenia praw konsumentów, szkód wyrządzonych przez produkt niebezpieczny oraz czynów niedozwolonych. Nie obejmują natomiast np. uszkodzenia ciała czy naruszenia dobrego imienia. W przypadku roszczeń finansowych konieczne jest, aby kwota, której domaga się każdy poszkodowany, była taka sama. Pozwy zbiorowe mogą być również dodatkową możliwością dla konsumentów i przedsiębiorców, których prawa zostały naruszone przez stosowanie antykonkurencyjnych praktyk, np. szkody powstałe w wyniku wieloletniej zmowy cenowej lub nadużycia pozycji rynkowej konkurenta.

- Kto w takiej sytuacji ma reprezentować całą grupę?

- Pozew w imieniu całej grupy składa jej reprezentant. Obok członka grupy może być nim powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów - w odniesieniu do spraw, które leżą w jego kompetencjach. Ponadto konieczne jest ustanowienie pełnomocnika - adwokata lub radcy prawnego, chyba że takie kwalifikacje ma reprezentant. Wynagrodzenie prawnika nie może przekraczać 20 proc. kwoty przyznanej poszkodowanym przez sąd.

- Co powinno być zawarte w takim pozwie, by nie został odrzucony?

- Powinien zawierać m.in. wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym oraz określenie wysokości roszczenia każdego z poszkodowanych. Ponadto należy dołączyć oświadczenia członków grupy o przystąpieniu do niej oraz umowę z pełnomocnikiem, regulującą sposób jego wynagrodzenia. Koszt złożenia pozwu to 2 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł.

- To jedyne koszty, jakie musimy ponieść składając pozew grupowy?

- Składający pozew musi również - na swój koszt - umieścić w ogólnopolskiej gazecie, informację o toczącym się postępowaniu. W ogłoszeniu powinny znaleźć się m.in. nazwa sądu, który zajmuje się sprawą, strony postępowania, informacja o przedmiocie sporu, a także o możliwości przystąpienia do grupy w określonym każdorazowo terminie, nie dłuższym jednak niż trzy miesiące od daty ukazania się ogłoszenia - potem jest to niemożliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24