Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik pod e-lupą

pjahn
Sprawdź, czy jesteś monitorowany.
Sprawdź, czy jesteś monitorowany. TADEUSZ POŻNIAK

Właściciele coraz częściej analizują strony WWW, odwiedzane przez pracowników i monitorują pocztę elektroniczną, wysyłaną w godzinach pracy. Kontrola ma wykazać, czy nie zaniedbują obowiązków zawodowych.
Kontrolowanie aktywności internetowej w miejscu pracy to temat kontrowersyjny. Z jednej strony w grę wchodzą interesy pracodawcy (bezpieczeństwo sieci, obniżenie wydajności), a z drugiej prawnie chroniona prywatność pracowników, która zostaje w tym wypadku naruszona. Podglądanie prywatnej korespondencji jest pogwałceniem naszego prawa do czy też.
Nie ma regulacji, które pozwalają na elektroniczne monitorowanie pracowników. Kodeks pracy nie zawiera przepisów odnoszących się do tego problemu. Jeśli nasz pracodawca decyduje się na takie praktyki, powinien je szczegółowo opisać w regulaminie. Musimy wiedzieć, czego nam nie wolno. Najwięcej wątpliwości prawnych wywołuje kontrolowanie e-maili, w tym korespondencji prywatnej. Zdaniem niektórych specjalistów takie działania mogą się ocierać o naruszenie prawa do prywatności, chronionego konstytucyjnie.

Zwolniony za mp-3

Monitorowanie pracowników w miejscu pracy
http://europa.eu.int/comm/internal_market/privacy/docs/wpdocs/2002/wp55_en.pdf

Korzystanie z e-maili
http://www.epolicyinstitute.com/survey/survey.pdf

Zestawienie europejskich regulacji prawnych nt. e-monitorowania pracowników
http://www.eiro.eurofound.eu.int/2003/07/study/TN0307101S.html

W UE funkcjonują regulacje dotyczące e-monitorowania w miejscu pracy. Angielskie prawo wymaga zgody pracownika na kontrolowanie jego elektronicznej korespondencji. Tyle, że brytyjska ustawa jednocześnie określa szeroki wachlarz sytuacji, w których zgoda nie jest wymagana. Wystarczy informacja o potencjalnej możliwości przeglądania i archiwizowania e-maili. Monitorować wolno, gdy jest to niezbędne do ustalenia faktów istotnych dla prowadzenia działalności gospodarczej, zapobiegania przestępstwom i nieuprawnionemu korzystaniu z systemu komputerowego, a także w celu zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa systemu.
W 2001 roku francuski Sąd Najwyższy uznał, że kontrolowanie treści prywatnych e-maili przesyłanych za pośrednictwem służbowej skrzynki pocztowej jest sprzeczne z prawem. Pracodawca nie może w tak dotkliwy sposób naruszać prawa do prywatności zatrudnianych przez siebie osób. Z drugiej strony w ubiegłym roku włoski sąd uznał, że właścicielowi przedsiębiorstwa przysługuje prawo przeglądania firmowej skrzynki. Zgodnie z rozstrzygnięciem służbowy adres e-mail jest powszechnie wykorzystywanym instrumentem pracy. Jeśli pracodawca w umowie zastrzegł, że może być on wykorzystywany jedynie w celach służbowych, prawo pozwala mu nawet zwolnić pracownika naruszającego owe zastrzeżenie. Inne orzeczenia europejskich sądów uznają ściąganie plików MP3 lub treści pornograficznych przez zatrudnionego za okoliczności, które pozwalają rozwiązać z nim umowę o pracę. Na razie polskie sądy nie zmierzyły się z tym problemem.

Jak kontrolować?

Pracodawcy nie powinni raczej uciekać się do przeglądania stron odwiedzanych przez swoich podwładnych. Niektóre firmy okresowo sprawdzają logi, by przekonać się, jakie miejsca w Sieci są najczęściej odwiedzane. Aby udowodnić zaniedbywanie obowiązków przez pracownika, wystarczy np. monitorowanie połączeń internetowych. Można skorzystać także z programów analizujących przepływ danych w sieci, które pozwolą ocenić, czy godziny pracy nie są wykorzystywane na pobieranie muzyki i filmów. Wszystko to umożliwi uniknięcie ewentualnych zarzutów o naruszenie prywatności. Najwięcej problemów może sprawiać kontrola używania e-poczty. Można narazić się na zarzut naruszenia tajemnicy korespondencji szczególnie wtedy, gdy jeden adres jest wykorzystywany zarówno do korespondencji zawodowej, jak i prywatnej. Przyjmuje się, że zawartość e-maila jest traktowana tak jak tradycyjny list. Z tego powodu najlepiej byłoby wyraźne wskazać, że dany adres ma służyć jedynie do firmowej korespondencji.
Niektórzy przedsiębiorcy zastrzegają w regulaminach prawo do przeglądania zawartości skrzynki e-mailowej, bez względu na to, jakie wiadomości się tam znajdują. Z praktycznego punktu widzenia warto także pomyśleć o poinformowaniu, kto może sprawdzać konto, gdy pracownik zachoruje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24