Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa spadkobiercy ustawowego i testamentowego

si
- Przepisy kodeksu cywilnego w art. 931 i nast. określają kategorie spadkobierców i kolejność, w jakiej dziedziczą po zmarłym spadkodawcy - mówi mecenas MICHAŁ BRZUCHOWSKI.

- W pierwszej grupie spadkobierców, w pierwszej kolejności do dziedziczenia według ustawowego porządku są małżonek i dzieci spadkodawcy, następnie, gdy spadkodawca nie miał dzieci, do kręgu spadkobierców wchodzi małżonek, rodzice spadkodawcy i rodzeństwo itd.

Spadkobiercą testamentowym jest spadkobierca powołany do spadku na mocy ważnego testamentu sporządzonego albo własnoręcznie przez testatora, albo w formie aktu notarialnego, lub też, co zdecydowanie rzadziej jest spotykane, w formie testamentu szczególnego.

Jakie są wymogi ważności testamentu zwykłego?

Testament może być sporządzony własnoręcznie, to znaczy spisany odręcznym pismem przez osobę sporządzającą tj. testatora, czyli spadkodawcę, opatrzony datą i własnoręcznie podpisany. Nieważnym będzie testament spisany bez zachowania tych wymogów, albo jeden dokument zawierający rozporządzenia spadkowe dwojga osób /np. małżonków/.

Gdzie złożyć oświadczenie

Oświadczenie takie można złożyć, albo przed notariuszem, albo przed sadem, prowadzącym postępowanie o stwierdzenie nabycia prawa do spadku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24