Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie wszystko, czego chłopu do szczęścia potrzeba w czeskim Brnie

Bogusław Mrukot
Prawie wszystko, czego chłopu do szczęścia potrzeba w czeskim BrnieCentrum wystawiennicze w Brnie należy do największych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Prawie wszystko, czego chłopu do szczęścia potrzeba w czeskim BrnieCentrum wystawiennicze w Brnie należy do największych w Europie Środkowo-Wschodniej. veletrhy
Przez pięć dni, od 3 do 7 kwietnia, czeskie Brno stanie się rolniczą stolicą Europy. Nie zabraknie tam również wystawców oraz rolników z Polski.

 

- Targi w Brnie należą do jednej z trzech największych imprez tego typu w Europie - mówi Jarosław Krykwiński, przedstawiciel częstochowskiego biura Veletrhy Brno a.s.,  spółki, która organizuje tą wielką, międzynarodową imprezę dla rolników oraz szeroko rozumianego agrobiznesu. - Tak właściwie to nie jedne targi, ale cztery, z Międzynarodowymi Targami Techniki Rolniczej TECHAGRO na czele.

 

Oprócz TECHAGRO, w Brnie odbędą się także Targi Leśnictwa i Myślistwa SILVA REGINA, Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Rolnictwie i Leśnictwie BIOMASA oraz Targi Weterynaryjne ANIMAL VETEX.  - Już sama formuła imprezy powoduje, że uczestniczą w niej setki wystawców   z całego świata oraz dziesiątki tysięcy zwiedzających - dodaje Jarosław Krykwiński.  

 

W poprzedniej edycji targów w Brnie wzięło udział 743 wystawców z 41 państw, a imprezę odwiedziło blisko 120 tysięcy osób. - A tegoroczna impreza ma być rekordowa, jeśli chodzi o udział firm zagranicznych - dodaje polski przedstawiciel Veletrhy Brno a.s. - Przyjedzie duża grupa wystawców z Węgier, Włoch i Polski oraz po raz pierwszy z Korei Południowej.

Każdy kraj jest inny, dlatego warto jechać na takie targi, żeby zobaczyć, co robią inni, żeby wyciągnąć jak najwięcej z każdego metra hodowli czy uprawy

 

Ponadto na kolektywnej ekspozycji mają się zaprezentować przedsiębiorcy zrzeszeni w Austriackiej Izbie Gospodarczej. Ranga targów powoduje, iż przyjeżdają na nią także politycy oraz ministrowie rolnictwa wielu krajów Unii Europejskiej. Zwiedzają i wykorzystują czas na nieformalne rozmowy, m.in. ta temat unijnej polityki rolnej, żywnościowej i dopłat.

 

Polska reprezentacja

Wśród wystawców z Polski będzie też Grupa Azoty, drugi co do wielkości producent nawozów w Europie. W skład Grupy Azoty wchodzą: Grupa Azoty S.A. - Tarnów, Grupa Azoty ZAK, Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty Police i Fosfory Gdańskie. Stoisko targowe w Brnie dla całej grupy organizuje Grupa Azoty ZAK z Kędzierzyna-Koźla.

 

- Wystawiamy się na własnym stoisku w pawilonie C, stoisko 15 - mówi  Tomasz Sikora, koordynator do spraw maketingu w ZAK. - Dla biznesu nawozowego bardzo ważne są kraje ościenne: Słowacja, Czechy, Niemcy, Litwa.  Prezentujemy bardzo bogatą ofertę nawozową skierowaną dla każdego przedsiębiorcy rolnego: N, N+S, P, NPK, NPKS, nawozy płynne RSM, RSMS.

 

Jak dodaje Sikora, Grupa Azoty inwestuje w nowe technologie oraz zwiększanie zdolności produkcyjnych, dlatego niezbędna jest ekspansja na rynki Unii Europejskiej i nie tylko. - Poprzez udział w targach liczymy na wzrost sprzedaży naszych produktów oraz na umocnienie naszej pozycji w Europie - podkreśla.

 

Na targi wybiera się także liczna grupa rolników z Polski, np. tylko z Opolszczyzny pojedzie do Brna kilkadziesiat osób. - Wiem, że pojadą członkowie Związku Śląskich Rolników, a oni jak gdzieś jadą, to całym autobusem  - mówi Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Od nas z izby też pojedzie kilkanaście osób.  Najnowocześniejsze maszyny można zobaczyć w Polsce, ale już nie wszystkie nowe technologie i sposoby upraw lub hodowli. Każdy kraj jest inny, warto zobaczyć, co inni robią inaczej, żeby wyciagnąć jak najwięcej z każdego metra pola czy hodowli. Bo dziś każdy szuka niższych kosztów. 

 

Z tego względu będą się też przypatrywać nowym rasom zwierząt i odmianom roślin. Bardziej wydajnym. No i ciekawią ich rośliny bardziej odporne na brak wody, a to już jest nauczka tegorocznej suszy w Polsce.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie

Nowością tegorocznych targów będzie obecność renomowanych firm oferujących elektroniczne systemy sterowania, systemy nawigacji, automatyki i innych inteligentnych rozwiązań tak zwanego rolnictwa precyzyjnego.  Rozszerzona zostanie w tym roku oferta technologii i maszyn pożniwnych i co warte odnotowania - firmy z częściami zamiennymi do maszyn rolniczych zostaną skoncentrowane w hali E. 

 

Natomiast pawilon Z przygotowano dla myśliwych. Z ubraniami, bronią, amunicją, wyrobami optycznymi oraz innymi produktami związanymi z łowiectwem i aktywnym wypoczynkiem na łonie natury.  - Takie targi stwarzają nie tylko szansę poznania nowości w technice rolniczej i leśnej, ale dają też okazję spotkania i poznania osób zawodowo zajmujących się rolnictwem, leśnictwem i myślistwem - podkreśla Jarosław Krykwiński. 

________________________________________________________

Niektóre punkty programu targów

  • Wystawa zwierząt hodowlanych
  • Największa prezentacja techniki rolniczej w Europie Środkowo-Wschodniej,  
  • Farma John Deer- pokaz koni i jazda dla dzieci na traktorkach, 
  • Rozszerzona prezentacja potraw regionalnych, 
  • Wielka wystawa artykułów i produktów pszczelarskich, Rozszerzona oferta części zamiennych do maszyn rolniczych, Ścieżka edukacyjna: rolnictwo żyje! Środkowoeuropejski Kongres Weterynaryjny, Zawody drwali
  • Rzeźba w drewnie,
  •  Konkurs w rzucie siekierą.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prawie wszystko, czego chłopu do szczęścia potrzeba w czeskim Brnie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24