NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Prezesi sanockiego Autosanu odwołani!

  Prezesi sanockiego Autosanu odwołani!

  Dorota Mękarska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rada Nadzorcza Autosanu odwołała prezesa i wiceprezesa tej firmy. Pełniącym obowiązki został Zdzisław Kaczmarczyk.
  Pracownicy Autosanu narzekają, że zamiast pieniędzy na restrukturyzację zakładu, Sobiesław Zasada ogranicza się do ruchów kadrowych.

  Pracownicy Autosanu narzekają, że zamiast pieniędzy na restrukturyzację zakładu, Sobiesław Zasada ogranicza się do ruchów kadrowych. ©Fot. Dorota Mękarska

  Autosan, jedna z najstarszych fabryk w Polsce, od początku roku przeżywa poważne kłopoty finansowe. 1 kwietnia obniżono pracownikom pensje o 10 procent. W czerwcu zarząd firmy ogłosił, że w związku z drastycznym spadkiem sprzedaży autobusów w pierwszym półroczu, zwolni prawie setkę ludzi z 900 osobowej załogi. W lipcu wycofał się z tych zapowiedzi ze względu na czterokrotny wzrost zamówień, utrzymując jednocześnie decyzję o zwolnieniu 40 osób. Z początkiem listopada Autosan przeszedł na czterodniowy tydzień pracy. Załoga znowu straciła 10 procent wynagrodzenia.

  Na początku tygodnia pracownicy dowiedzieli się, że Wiesław Wyżycki przestał być prezesem Autosanu, a Andrzej Krzanowski wiceprezesem.

  Niech ratują tę fabrykę

  - Przyszliśmy do pracy rano i dowiedzieliśmy się, ze zarząd został odwołany. Nie znamy przyczyn i nawet w to nie wnikamy, bo to należy do kompetencji Rady Nadzorczej. My oczekujemy, że zakład będzie tętnić życiem - podkreśla Zbigniew Krystyński, szef zakładowej "Solidarności".

  - Rada Nadzorcza, chyba w myśl powiedzenia, że jak źle gra drużyna to wymienia się trenera, odwołała prezesów. Nie będę tego oceniać. Nam zależy tylko na tym, żeby ta fabryka została uratowana, bo to już jedyny polski zakład produkcji autobusów - dodaje Tadeusz Żołnierzyk, przewodniczący Związku Zawodowego Metalowców.

  "Białe kołnierzyki" do zwolnienia?

  Załoga na razie ze spokojem przygląda się roszadom na górze, choć nie brakuje głosów, że zamiast środków na restrukturyzację zakładu, Sobiesław Zasada, większościowy udziałowiec spółki, przysłał w teczce prezesa. Załoga po cichu liczy jednak na to, że nowy szef doprowadzi do ograniczenia liczby "białych kołnierzyków".

  W Autosanie na 900 osobową załogę było zatrudnionych 2 prezesów i 11 dyrektorów.
  Sanocki zakład oprócz autobusów, produkuje pojazdy na potrzeby wojska i policji. m.in. kabiny szczelne elektromagnetycznie. Od 8 lat produkuje również elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów. W listopadzie Sobiesław Zasada i Krzysztof Olszewski, właściciel "Solarisa" zapowiedzieli, że będę wspólnie produkować tramwaje. Stalowe szkielety do pojazdów mają właśnie powstawać w Sanoku.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo