NOWINY24
  POPULARNE

  To czytają inni

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To czytają inni

  • 11 listopada handel bazarowy w Rzeszowie kwitł
  • Na obwodnicy Radymna zderzyły się 3 osobówki i TIR
  • Podkarpackie odzywki czyli przezwiska w gwarze

  Prezydent Przemyśla podsumował 10 lat swoich rządów

  Prezydent Przemyśla podsumował 10 lat swoich rządów

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Budowa obwodnicy Przemyśla to sukces prezydenta Roberta Chomy (nz. rozdający mieszkańcom foldery, podczas uroczystości otwarcia trasy) oraz wielu polityków

  Budowa obwodnicy Przemyśla to sukces prezydenta Roberta Chomy (nz. rozdający mieszkańcom foldery, podczas uroczystości otwarcia trasy) oraz wielu polityków i samorządowców z różnych opcji. ©Norbert Ziętal

  10 lat temu, w 2002 r. pierwszy raz został wybrany na prezydenta Przemyśla. Jest nim do dzisiaj. Dużo wcześniej był wiceprezydentem tego miasta. Wczoraj podsumował ostatnią dekadę.
  Budowa obwodnicy Przemyśla to sukces prezydenta Roberta Chomy (nz. rozdający mieszkańcom foldery, podczas uroczystości otwarcia trasy) oraz wielu polityków

  Budowa obwodnicy Przemyśla to sukces prezydenta Roberta Chomy (nz. rozdający mieszkańcom foldery, podczas uroczystości otwarcia trasy) oraz wielu polityków i samorządowców z różnych opcji. ©Norbert Ziętal

  W 2002 r. startował z prawicowego komitetu Przemyśl Razem. Wygrał w drugiej turze, niewielką przewagą głosów pokonując kandydata lewicy.

  - Pierwsza kadencja w dużej części poświęcona była sporządzeniu bilansu naszych aktywów i potrzeb lokalnej społeczności, próbie oceny, które sprawy zaniedbane przez dziesięciolecia wymagają natychmiastowych działań, a jakie będą musiały zostać odłożone w czasie - wspomina Robert Choma.

  Przygotowano obliczony na lata plan działania. Miał uwzględniać tradycje i wynikający z nich potencjał miasta, ale również nie zamykać drogi do jego unowocześniania i przygotowania do współczesnych problemów.

  Miasto turystyczne

  - Postawiliśmy na wykorzystanie i rozbudowę potencjału turystycznego, starając się przywrócić zabytkom Przemyśla blask i nadać nowe funkcje miejscom trwale wpisanym w wizerunek miasta - twierdzi Choma.

  Ruszyły projekty rewitalizacyjne Starego Miasta i Kopca Tatarskiego. Pod koniec pierwszej kadencji udało się zakończył budowę wyciągu narciarskiego. Sztandarowej inwestycji pierwszej kadencji Chomy.

  Wprawdzie nie sprawdziły się, wygłaszane wtedy prognozy, że wyciąg spowoduje ożywienie gospodarcze, znaczną rozbudowę bazy turystycznej i powstanie wielu nowych miejsc pracy. Jednak dzisiaj wielu przemyślan jest przekonanych o dużej roli społecznej stoku narciarskiego, jako miejsca rekreacji i rozwoju fizycznego, zwłaszcza dla młodzieży.

  Coraz więcej pieniędzy z UE

  Wybory w 2006 r. Choma, jako kandydat PiS, wygrał zdecydowanie w pierwszej turze.

  - W tych latach uczyliśmy się wykorzystywać szanse, jakie dawały programy przedakcesyjne. W latach 2004 - 2006 dostaliśmy 42 mln złotych dofinansowania - mówi prezydent.

  W kolejnych latach, zwłaszcza ostatnich, było dużo lepiej. Od 2007 r. miasto zdobyło 328 mln złotych dofinansowania. Z różnych źródeł zewnętrznych, nie tylko programów unijnych. W najnowszym rankingu wykorzystania funduszy unijnych w latach 2007 - 2011 branżowego pisma "Wspólnota", wśród miast na prawach powiatu, Przemyśl zajął pierwsze miejsce.

  Niegdyś w opozycji z PO, dzisiaj w koalicji

  Druga kadencja była jednak trudniejsza dla Chomy. Już na początku przestał być członkiem PiS. Ponadto, choć nadal popierany przez prawicę, spotykał się z silną opozycją. Głównie ze strony radnych PO.

  Pomimo tego, pod koniec drugiej kadencji, w 2010 r. udało się rozpocząć budowę największej inwestycji w mieście w ostatnich kilkudziesięciu latach. To blisko 4 km wschodnia droga obwodowa. Jej budowa kosztowała 250 mln złotych, ale ok. 85 proc. tych pieniędzy pochodziło z UE lub dotacji rządowych. Z obwodnicy przemyślanie mogą korzystać od kilku tygodni.

  W 2010 r. Choma, jako kandydat stowarzyszenia Regia Civitas, również w pierwszej turze został prezydentem. Choć już z dużo mniejszą przewagą poparcia niż w 2006 r.

  Ale ciekawe rzeczy wydarzyły się w radzie miejskiej. Wybory w Przemyślu wygrała Platforma Obywatelska. Teraz miastem rządzi koalicja prezydenckiej RC z PO. Dość oryginalna, bo wśród radnych RC są członkowie bądź sympatycy prawicowych Prawicy Rzeczpospolitej Marka Jurka i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. PiS jest w opozycji.

  Porażki: wysokie bezrobocie, brak inwestorów

  Druga kadencja to także pierwsze sklepy wielkopowierzchniowe w mieście. To również remonty wielu ulic.

  Obecnie rond jest więcej i z powodzeniem odkorkowują zablokowane niegdyś, najtrudniejsze w mieście skrzyżowania. Przemyślanie nie mogą się nadziwić, dlaczego wcześniej ich nie było.

  Nie wszystko się jednak udało. Porażką jest strefa ekonomiczna. Powstała za późno, długo stała pusta, dopiero niedawno wybudowano tutaj infrastrukturę techniczną. Lokuje się w niej pierwszy inwestor, przemyska spółka wybudowała tutaj swój kolejny zakład.

  Przez lata nie udało się sprowadzić do Przemyśla żadnego poważnego inwestora. Nie udało się też zmniejszyć bezrobocia, jednego z największych w regionie.

  Plany: kompleks basenów i nowoczesne kino

  W połowie trzeciej kadencji Choma obiecuje zrealizować inwestycje zapowiadane przez niego w kampanii wyborczej w 2010 r.

  - Pamiętając o moich deklaracjach, składanych na początku obecnej prezydentury, chciałbym wskazać dwie inwestycje, które zamierzamy zrealizować w naszym mieście. Pierwsza to kompleks rekreacyjny z zespołem basenów. Druga to budowa nowoczesnego kina.

  Wstępny projekt budowy basenów już ruszył. Miasto ogłosiło, że chciałoby je wybudować w formie partnerstwa publiczno prywatnego, czyli z udziałem prywatnego inwestora.

  Co do kina, pomysł jest o tyle dużym wyzwaniem, że z jego budowy zrezygnowało już wielu prywatnych inwestorów. Cześć z nich, np. P.A. Nova z Gliwic, właściciel Galerii Sanowa, miało już bardzo zaawansowane plany. Jednak spółka wycofała się z nich. Główny powód to względy ekonomiczne, inwestycja nie opłacałaby się, zwłaszcza w obecnym kryzysie na tym rynku.

  - Przemyślanie od dawna domagają się nowoczesnego kina. Po dotychczasowych niepowodzeniach negocjacji, które toczyły się poza samorządem, zamierzam osobiście włączyć się w realizację tego pomysłu. Chciałbym, aby taki projekt powstał w połączeniu z parkingiem podziemnym, najlepiej w centrum miasta. Idealnym miejscem na jego powstanie byłby Rybi Plac - twierdzi Choma.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (46)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (46) forum.nowiny24.pl

  Tłum przemyślan odśpiewał hymn

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO