Prezydent Przemyśla podsumował 10 lat swoich rządów

Norbert ZiętalZaktualizowano 
Budowa obwodnicy Przemyśla to sukces prezydenta Roberta Chomy (nz. rozdający mieszkańcom foldery, podczas uroczystości otwarcia trasy) oraz wielu polityków i samorządowców z różnych opcji.
Budowa obwodnicy Przemyśla to sukces prezydenta Roberta Chomy (nz. rozdający mieszkańcom foldery, podczas uroczystości otwarcia trasy) oraz wielu polityków i samorządowców z różnych opcji. Norbert Ziętal
10 lat temu, w 2002 r. pierwszy raz został wybrany na prezydenta Przemyśla. Jest nim do dzisiaj. Dużo wcześniej był wiceprezydentem tego miasta. Wczoraj podsumował ostatnią dekadę.

W 2002 r. startował z prawicowego komitetu Przemyśl Razem. Wygrał w drugiej turze, niewielką przewagą głosów pokonując kandydata lewicy.

- Pierwsza kadencja w dużej części poświęcona była sporządzeniu bilansu naszych aktywów i potrzeb lokalnej społeczności, próbie oceny, które sprawy zaniedbane przez dziesięciolecia wymagają natychmiastowych działań, a jakie będą musiały zostać odłożone w czasie - wspomina Robert Choma.

Przygotowano obliczony na lata plan działania. Miał uwzględniać tradycje i wynikający z nich potencjał miasta, ale również nie zamykać drogi do jego unowocześniania i przygotowania do współczesnych problemów.

Miasto turystyczne

- Postawiliśmy na wykorzystanie i rozbudowę potencjału turystycznego, starając się przywrócić zabytkom Przemyśla blask i nadać nowe funkcje miejscom trwale wpisanym w wizerunek miasta - twierdzi Choma.

Ruszyły projekty rewitalizacyjne Starego Miasta i Kopca Tatarskiego. Pod koniec pierwszej kadencji udało się zakończył budowę wyciągu narciarskiego. Sztandarowej inwestycji pierwszej kadencji Chomy.

Wprawdzie nie sprawdziły się, wygłaszane wtedy prognozy, że wyciąg spowoduje ożywienie gospodarcze, znaczną rozbudowę bazy turystycznej i powstanie wielu nowych miejsc pracy. Jednak dzisiaj wielu przemyślan jest przekonanych o dużej roli społecznej stoku narciarskiego, jako miejsca rekreacji i rozwoju fizycznego, zwłaszcza dla młodzieży.

Coraz więcej pieniędzy z UE

Wybory w 2006 r. Choma, jako kandydat PiS, wygrał zdecydowanie w pierwszej turze.

- W tych latach uczyliśmy się wykorzystywać szanse, jakie dawały programy przedakcesyjne. W latach 2004 - 2006 dostaliśmy 42 mln złotych dofinansowania - mówi prezydent.

W kolejnych latach, zwłaszcza ostatnich, było dużo lepiej. Od 2007 r. miasto zdobyło 328 mln złotych dofinansowania. Z różnych źródeł zewnętrznych, nie tylko programów unijnych. W najnowszym rankingu wykorzystania funduszy unijnych w latach 2007 - 2011 branżowego pisma "Wspólnota", wśród miast na prawach powiatu, Przemyśl zajął pierwsze miejsce.

Niegdyś w opozycji z PO, dzisiaj w koalicji

Druga kadencja była jednak trudniejsza dla Chomy. Już na początku przestał być członkiem PiS. Ponadto, choć nadal popierany przez prawicę, spotykał się z silną opozycją. Głównie ze strony radnych PO.

Pomimo tego, pod koniec drugiej kadencji, w 2010 r. udało się rozpocząć budowę największej inwestycji w mieście w ostatnich kilkudziesięciu latach. To blisko 4 km wschodnia droga obwodowa. Jej budowa kosztowała 250 mln złotych, ale ok. 85 proc. tych pieniędzy pochodziło z UE lub dotacji rządowych. Z obwodnicy przemyślanie mogą korzystać od kilku tygodni.

W 2010 r. Choma, jako kandydat stowarzyszenia Regia Civitas, również w pierwszej turze został prezydentem. Choć już z dużo mniejszą przewagą poparcia niż w 2006 r.

Ale ciekawe rzeczy wydarzyły się w radzie miejskiej. Wybory w Przemyślu wygrała Platforma Obywatelska. Teraz miastem rządzi koalicja prezydenckiej RC z PO. Dość oryginalna, bo wśród radnych RC są członkowie bądź sympatycy prawicowych Prawicy Rzeczpospolitej Marka Jurka i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. PiS jest w opozycji.

Porażki: wysokie bezrobocie, brak inwestorów

Druga kadencja to także pierwsze sklepy wielkopowierzchniowe w mieście. To również remonty wielu ulic.

Obecnie rond jest więcej i z powodzeniem odkorkowują zablokowane niegdyś, najtrudniejsze w mieście skrzyżowania. Przemyślanie nie mogą się nadziwić, dlaczego wcześniej ich nie było.

Nie wszystko się jednak udało. Porażką jest strefa ekonomiczna. Powstała za późno, długo stała pusta, dopiero niedawno wybudowano tutaj infrastrukturę techniczną. Lokuje się w niej pierwszy inwestor, przemyska spółka wybudowała tutaj swój kolejny zakład.

Przez lata nie udało się sprowadzić do Przemyśla żadnego poważnego inwestora. Nie udało się też zmniejszyć bezrobocia, jednego z największych w regionie.

Plany: kompleks basenów i nowoczesne kino

W połowie trzeciej kadencji Choma obiecuje zrealizować inwestycje zapowiadane przez niego w kampanii wyborczej w 2010 r.

- Pamiętając o moich deklaracjach, składanych na początku obecnej prezydentury, chciałbym wskazać dwie inwestycje, które zamierzamy zrealizować w naszym mieście. Pierwsza to kompleks rekreacyjny z zespołem basenów. Druga to budowa nowoczesnego kina.

Wstępny projekt budowy basenów już ruszył. Miasto ogłosiło, że chciałoby je wybudować w formie partnerstwa publiczno prywatnego, czyli z udziałem prywatnego inwestora.

Co do kina, pomysł jest o tyle dużym wyzwaniem, że z jego budowy zrezygnowało już wielu prywatnych inwestorów. Cześć z nich, np. P.A. Nova z Gliwic, właściciel Galerii Sanowa, miało już bardzo zaawansowane plany. Jednak spółka wycofała się z nich. Główny powód to względy ekonomiczne, inwestycja nie opłacałaby się, zwłaszcza w obecnym kryzysie na tym rynku.

- Przemyślanie od dawna domagają się nowoczesnego kina. Po dotychczasowych niepowodzeniach negocjacji, które toczyły się poza samorządem, zamierzam osobiście włączyć się w realizację tego pomysłu. Chciałbym, aby taki projekt powstał w połączeniu z parkingiem podziemnym, najlepiej w centrum miasta. Idealnym miejscem na jego powstanie byłby Rybi Plac - twierdzi Choma.

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Prezydent Przemyśla podsumował 10 lat swoich rządów - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gosc

Biedny naród=biedni politycy,samorządowcy,urzędnicy.Polityk,samorządowiec,urzędnik powinien zarabiać najniższą krajową wtedy zależałoby im żeby pobory najmniej zarabiających szły w górę.A nie jakieś średnie krajowe z księżyca wzięte a taki Choma zarabia za zadłużanie miasta 18 tysięcy złoty i zero odpowiedzialności za długi i przyszłość miasta i mieszkańców.

zgłoś
m
maciek

oszczędzać politycy niech oszczędzają, a nie po 40 tys każdy vice marszałek z Bożej łaski dostaje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgłoś
G
Gość

W dobie recesji i spowolnienia, wszyscy powinniśmy oszczędzać. Zwłaszcza administracja państwowa. Jednak jak widać, wyrzeczeń oczekuję się przede wszystkim od Obywateli. Premier i ministrowie latają samolotami, samochody służbowe pochłaniają w skali kraju miliardy złotych rocznie (zapraszam do rocznika statystycznego, a my musimy płacić więcej za bilety komunikacji. Zmieńmy to. Poprzyjcie Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. To nie panaceum, ale bardzo dobry początek.

zgłoś
g
gość

W podkarpackich urzędach obliczanie tego ile wyniosą trzynaste pensje,w czołówce urzędów które wydadzą najwięcej pieniędzy na trzynaste pensje na podkarpaciu oczywiście Urząd Miasta Przemyśla.Oprócz trzynastych pensji urzędnicy dostaną nagrody indywidualne a przed świętami pracownicy dostali premie świąteczne.Średnia trzynasta pensja to 2937 zł.Myślę że podatnicy pracujący na utrzymanie tychże urzędników miejskich również wypracowali sobie takie nagrody na koniec roku.

zgłoś
g
gosc

Prezydent miasta Przemyśla w wywiadzie dla ŻP zapowiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba to dojdzie do redukcji tzw etatów w UM,zapytałem spotkaną przeze mnie znajomą pracującą w urzędzie jakie będą kryteria zwolnień i w jaki sposób będą zwalniać,odpowiedziała mi,że będą zwalniać rodzinami ???

zgłoś
G
Gość
Niewątpliwie remedium na wszystko jest kandytat urdzony w Przemyślu, reszta nieważna!

Tak to jest lekarstwem. Wiadomo,że gość z innego miasta nie będzie budował Przemyśla tylko swoje miasto czy okolicę w której edzie mieszkał.
zgłoś
p
przywłoka

Acha, jeszce jedno. Nie " nie od razu Kraków zbudowali", tylko nie od razu Kazanów zbudowali. Tak to powinno brzmieć!

zgłoś
p
przywłoka

Niewątpliwie remedium na wszystko jest kandytat urdzony w Przemyślu, reszta nieważna!

zgłoś
G
Gość
Zrobić to możecie jak za dwa lata popędzicie to towarzystwo wybierając ludzi, którzy poza przedwyborczymi obietnicami czymś się zajmą. Obecna rada miasta wraz z prezydentem to porażka, szkód, które narobili, a właściwie to, że nie zrobili niczego trudno będzie naprawić.

To może mondralo podasz nazwiska tych wspaniałych ludzi którzy po wyborach zrobią tyle wspaniałych rzeczy dla Przemyśla!? - Wiem nie podasz tylko po wyborach znów powiesz,że wybrano niewłaściwych.Co może prezydent zrobić w mieście które było zaniedbywane jeszcze za czasów województwa,?/ bo niestać nas było na wojewodę który byly rodem z Przemyśla/Jak ktoś powiedział;nie od razu Kraków zbudowali;.
zgłoś
j
jan
PRAWDZIWY STAN Państwa pod rządami Tuska na rok 2012. Liczby i jeszcze raz liczby. Prosze kopiowac i wklejać dalej. 470 zł realna średnia renta netto. 880 zł realna średnia emerytura netto. 1.420 - zł realna średnia płaca netto. 1 700 000 â tyle osób nie objętych ubezpieczeniem medycznym. 5 000 000 bezrobotnych bez prawa do zasiłku poza rejestrem. 1 900 000 - bezrobotnych pobierających średni zasiłek 534 zł netto. 320 000 bezdomnych. 2 000 000 emigrantów wyjazdy w latach 2007 - 2012. 370 000 dzieci niedożywionych. 13 500 000 osób żyjących poniżej min. biologicznego, gdzie określając przyjęto kryteria ONZ dzienny (wydatek na utrzymanie 1 osoby nie przekracza 2,5 $ USA). 93% - przedsiębiorstw państwowych sprywatyzoÂŹwaÂŹnych czyli zlikwidowanych. 98% - sektora bankowego w obcych rekach. 4 600 zlikwidowanych placówek oświatowych szkoły, przedszkola, żłobki. 100.000 nowych urzędników w latach 2007-2012. 56 000 - samochodów służbowych dla naczelników, dyrektorów, krawaciarzy itp. 4 do 5 m-cy średni czas oczekiwania na wizytę u spec. Lekarza. Pod koniec 2012 roku przestano w ogóle przyjmowac dzieci do szpitali!!! 67 - lat wiek emerytalny. 2.000.000.000 zł koszt wybudowania najdroższego w Europie stadionu w Warszawie, który nie będzie w stanie po euro2012 zarobić na siebie i całkowity brak szpitali. Najdroższe w Europie autostrady i najdroższe opłaty za przejazd nimi. Najdroższa energia elektryczna w Europie. Najdroższe ceny za gaz w Unii Europejskiej. Najdroższe prowizje bankowe i najwyższy w UE % na pożyczki. Najdroższe w Europie opłaty za internet i połączenia telefoniczne. Najdroższe leki w Unii Europejskiej. Najdroższe opłaty za naukę i przedszkola. Euro2012: nie dwa miliony zagranicznych kibiców, tylko nieco ponad 400 tysięcy; nie 900 milionów zł zysku z ich obecności, tylko 450 milionów; ostatnie miejsce w najsłabszej grupie daje ostatnie miejsce na mistrzostwach; nie długofalowe zyski liczone w miliardy, tylko owszem, liczone w miliardach, ale odsetki od kredytów. Jeśli do tego dodać rozczarowanych restauratorów, zadłużenie miast-gospoÂŹdaÂŹrzy na gwałt podnoszących podatki i opustoszałe stadiony, na których nic się nie będzie działo z uwagi na koszty, to trzeba dojść do wniosku, że Euro 2012 było gorszym kataklizmem niż słynna powódź tysiąclecia z 1997 roku! W końcu kosztowała ona jedyne 4,5 miliarda tyle co nasze puste stadiony. ROK 2013: Nowa akcyza na olej napędowy i gaz LPG zgodnie (sic!) z wymogiem UE, wzrośnie cena żywności i tak już drogiej w stosunku do zarobków większości Polaków i wszelkie usługi związane z gospodarką paliwową. 80% Polaków uważa, ze sprawy w Polsce idą w złym kierunku i będzie coraz gorzej.

I co proponujesz?
zgłoś
g
gosc

PRAWDZIWY STAN Państwa pod rządami Tuska na rok 2012. Liczby i jeszcze raz liczby. Prosze kopiowac i wklejać dalej. 470 zł realna średnia renta netto. 880 zł realna średnia emerytura netto. 1.420 - zł realna średnia płaca netto. 1 700 000 â tyle osób nie objętych ubezpieczeniem medycznym. 5 000 000 bezrobotnych bez prawa do zasiłku poza rejestrem. 1 900 000 - bezrobotnych pobierających średni zasiłek 534 zł netto. 320 000 bezdomnych. 2 000 000 emigrantów wyjazdy w latach 2007 - 2012. 370 000 dzieci niedożywionych. 13 500 000 osób żyjących poniżej min. biologicznego, gdzie określając przyjęto kryteria ONZ dzienny (wydatek na utrzymanie 1 osoby nie przekracza 2,5 $ USA). 93% - przedsiębiorstw państwowych sprywatyzoÂŹwaÂŹnych czyli zlikwidowanych. 98% - sektora bankowego w obcych rekach. 4 600 zlikwidowanych placówek oświatowych szkoły, przedszkola, żłobki. 100.000 nowych urzędników w latach 2007-2012. 56 000 - samochodów służbowych dla naczelników, dyrektorów, krawaciarzy itp. 4 do 5 m-cy średni czas oczekiwania na wizytę u spec. Lekarza. Pod koniec 2012 roku przestano w ogóle przyjmowac dzieci do szpitali!!! 67 - lat wiek emerytalny. 2.000.000.000 zł koszt wybudowania najdroższego w Europie stadionu w Warszawie, który nie będzie w stanie po euro2012 zarobić na siebie i całkowity brak szpitali. Najdroższe w Europie autostrady i najdroższe opłaty za przejazd nimi. Najdroższa energia elektryczna w Europie. Najdroższe ceny za gaz w Unii Europejskiej. Najdroższe prowizje bankowe i najwyższy w UE % na pożyczki. Najdroższe w Europie opłaty za internet i połączenia telefoniczne. Najdroższe leki w Unii Europejskiej. Najdroższe opłaty za naukę i przedszkola. Euro2012: nie dwa miliony zagranicznych kibiców, tylko nieco ponad 400 tysięcy; nie 900 milionów zł zysku z ich obecności, tylko 450 milionów; ostatnie miejsce w najsłabszej grupie daje ostatnie miejsce na mistrzostwach; nie długofalowe zyski liczone w miliardy, tylko owszem, liczone w miliardach, ale odsetki od kredytów. Jeśli do tego dodać rozczarowanych restauratorów, zadłużenie miast-gospoÂŹdaÂŹrzy na gwałt podnoszących podatki i opustoszałe stadiony, na których nic się nie będzie działo z uwagi na koszty, to trzeba dojść do wniosku, że Euro 2012 było gorszym kataklizmem niż słynna powódź tysiąclecia z 1997 roku! W końcu kosztowała ona jedyne 4,5 miliarda tyle co nasze puste stadiony. ROK 2013: Nowa akcyza na olej napędowy i gaz LPG zgodnie (sic!) z wymogiem UE, wzrośnie cena żywności i tak już drogiej w stosunku do zarobków większości Polaków i wszelkie usługi związane z gospodarką paliwową. 80% Polaków uważa, ze sprawy w Polsce idą w złym kierunku i będzie coraz gorzej.

zgłoś
m
mieszkaniec
czytam wasze komentaze i nie tylko widze ze duzo problemów jest w Przemyślu co zauważyłam ze w naszym miescie pierwzse miejsce zajmuje bezrobocie powinno coś być z tym zrobione i to tak natychmiastowo po drógie rozwój naszego miasta powinno bardziej sie rozwijac huczy tu az w sprawie kina czemu nie bo nasze to troszke takie beznadziejne a co do naszego prezydenta co przez iles lat cos zrobił powinien bardziej sie starac. Niech ktos cos zrobi z naszym pięknym miastem bo jak nie to niedługo nic tu sie nie będzie działo i bedzie mozna zaorac prezydent niech sie obudzi i patrzy na realia i cos kombinuje z rozwojem Przemyśla

Zrobić to możecie jak za dwa lata popędzicie to towarzystwo wybierając ludzi, którzy poza przedwyborczymi obietnicami czymś się zajmą. Obecna rada miasta wraz z prezydentem to porażka, szkód, które narobili, a właściwie to, że nie zrobili niczego trudno będzie naprawić.
zgłoś
K
Kaśka

czytam wasze komentaze i nie tylko widze ze duzo problemów jest w Przemyślu co zauważyłam ze w naszym miescie pierwzse miejsce zajmuje bezrobocie powinno coś być z tym zrobione i to tak natychmiastowo po drógie rozwój naszego miasta powinno bardziej sie rozwijac huczy tu az w sprawie kina czemu nie bo nasze to troszke takie beznadziejne a co do naszego prezydenta co przez iles lat cos zrobił powinien bardziej sie starac. Niech ktos cos zrobi z naszym pięknym miastem bo jak nie to niedługo nic tu sie nie będzie działo i bedzie mozna zaorac prezydent niech sie obudzi i patrzy na realia i cos kombinuje z rozwojem Przemyśla

zgłoś
M
Magda

niech nasz prezydent wezmie sie w garsc i zacznie bardziej myślec o rozwoju Przemyśla bo jak narazie marne są tego efekty a jak tak dalej bedzie to nasze miasto całkiem bedzie zapomniane a ludzie zaczną z niego uciekac bo młodzi nie mają tu zadnych perspektyw miasto jest ładne to i powinno sie rozwijac bardziej pod względem turystyki kina duzych fabryk które będa u nas inwestowac a ludzie będą mieli prace itp

zgłoś
g
gość

no jezeli chodzi o 10 lat prezydenta to cos tam zrobił ale mi sie wydaje ze powinno więcej byc robione apropo kina bo widze ze duzo osób pisze o nim ja tez jestem zeby poządne kino powstało nawet pytalem moich znajomych tez są tego zdania ale oprócz kina mogło by tez powstać wiele ciekawych zeczy mam nadzieje ze Przemyśl będzie sie szybciej rozwijał

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3